شما اینجا هستید: خانهجامعهیک پویش مردمی در محاق قدرت و سیاست

یک پویش مردمی در محاق قدرت و سیاست

چهارشنبه, 14 شهریور 1397 ساعت 13:13 شناسه خبر: 3815 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

خداداد ابراهیمی/ سیمره: خوداظهاری حدود صدنفر از مسئولان تراز اول کشور را که مرور می‌کنیم، پی می‌بریم که تنها اقلیتی از آنان، شغل و موقعیت فرزندانشان را اعلام کرده‌اند، اکثریتی هم پنبه درگوش فروبرده‌اند، معدودی دیگر با رندی و زیرکی، عوام‌فریبی را به اوج رسانده‌اند. درفهرست خوداظهاری فقط یکی از فرزندان مسئولان شغل دولتی دارد، فرزندان بقیه مسئولان یا شغل خصولتی دارند، یا بیکارند، یا خانه‌دار یا دانشجو! برخی از اینان چه مایه شعور مردم را به سُخره گرفته‌اند؟!

این مظلوم‌نمایی‌ها و پاسخی درلفافه و پرابهام، چهره‌ی مخدوش برخی مسئولان را ناموجه و فریبنده جلوه می‌دهد.آن‌گونه که مردم به طنز می‌گویند: «باید کمپین کمک‌های مردمی و امدادهای بشردوستانه برای این دسته از آقازاده‌ها، راه‌اندازی کنیم!»
آقای رییس چه الزامی دارد که فرزند دانشجوی بیکار شما در دانشگاه‌های گران‌قیمت اروپا و آمریکا با ارز دولتی تحصیل کند؟ مگر کشور ما دانشگاه کم دارد؟
مگر نمی‌دانی که زندگی لاکچری فرزندت آن‌سوی آب، نقش برآب شده است؟! فیلمش هم درشبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، فیلم عروسی‌اش در هُتلی پرستاره که محل اَمنِ عیش اوست، باسامسونتی پر از یورو و دلار، فیلم تفریحات سالم و ناسالمش، روی عرشه‌ی کشتی، بر یال امواج دریای عریانی‌ها! پرواز با پاراگلایدر، درآغوش سگی دست‌آموز، در کنار شغال‌هایی برهنه و جام‌هایی لبریز از نوشیدنی‌های رنگارنگ! فرزندت گاهی هم از ماشین درحین حرکت، پایین می‌آید؛ رقصی و چرخی و آوازی تا از چالش روز عقب نماند. گویی با ماشین"فراری" به بلاد کُفر گریخته است!
 فرزندت بلیت هواپیمای فرست کلاس (First Class) و اکونومی (Economy) و بیزنس کلاس (Business Class) رزرو می‌کند، خَدَم و حَشَم دارد، بادیگارد دارد، عینک دودی و شلوار وصله پاره برایش کلاس دارد. آن‌جا دیگر وطن نیست، خاک دشمن است همان که مرگ بر او را با اغواگری سَر می‌دهی!
می‌گویی؛ فرزندم شغل غیردولتی دارد. چه بهتر! بخش "خصولتی" که نانش در روغن است. اشتغال در شرکت‌های غول‌پیکر غیردولتی، هم نان دارد هم نام، به کم‌تر از مدیرعامل و عضو هیئت مدیره که قانع نشده‌اید! بالاخره فرزند سفیر و وزیر و  وکیل بر فرزندان ملت توفیر دارد!
می‌گویی؛ فرزندم پروژه‌ای، حق‌الزحمه‌ای، قراردادی و... مشغول کار است. خُب همین‌ها را چرا از فرزندان مردم دریغ می‌کنید؟!
و اما به‌راستی فرزندان مردم کجاهستند؟!
فرزندان خانواده‌های شهدا که تکلیف‌شان نزد مردم، أَظهرُ مِن الشَمس است؛ یکی هنوز پاره‌ای از جسمش درخاک دشمن به جا مانده است، جمجمه دیگری هنوز در "فکه" است، مُشتی استخوان آن دیگری نیز درنقطه صفرمرزی "مهران" و قامت رعنایی در دور دست‌های"خرمشهر". ببخشید که آدرس مفقودالاثرها را نداریم!
وحالا به مدد بُرشی از مطلب دوستی فرهیخته (حلاج تلگرام)  تمثیلی از آدرس فرزندان مردم کفِ خیابان را یادآور می‌شوم؛
پدری می‌گوید:
فرزند اول خانواده‌ام پسر است؛ نمی‌دانم در کدامین کمپ ترک اعتیاد است و آیا این بار ترک اعتیاد می‌کند یا خود و خانواده‌اش را به نابودی می‌کشاند؟!
پسر دومم؛ متأهل است و به دلیل بیکاری و فشارهای اقتصادی، ابتدا او و زنش طلاق عاطفی گرفته اند، بعد از چند بحران اجتماعی، حالا طلاق ثبتی گرفته‌اند، قانون مهریه، او را به زندان انداخته است و از دو فرزندش، ما (پدربزرگ و مادر بزرگ ) حمایت می‌کنیم. پسر سومم دهه‌ی هشتادی ست. تمام فکر و ذکرش ماشین است و موبایل، او را نمی‌شناسم. انگار از کُره‌ی دیگر آمده! در حد جنون دوستش دارم اما سخت ناامیدم! او هیچ ارزش و معیاری را به رسمیت نمی‌شناسد!
دختر بزرگم، نجیب و مهربان است، از سن ازدواجش خیلی گذشته، بیکار و افسرده در خانه مقابل تلویزیون بدون برنامه مفید ایرانی نشسته و هرروز به موهای سپیدش افزوده می‌شود.
 او هرگز مادر نخواهد شد این را همه می‌دانیم! دختر کوچک‌تر با قیافه خارج از عُرف خانواده ما، شرم را از یاد برده، به حرفم گوش نمی‌دهد به تمام حرکاتش مشکوکم ولی خودم را به کوچه "علی چپ" زده ام تا غرورم بیش‌تر جریحه‌دار نشود!

آقایان به یُمن سیاست‌های ناصواب فرهنگی شما، ما فرزندانمان را باخته‌ایم! ببخشید که چهره بچه‌های ما شبیه چهره‌ی بچه‌های گُل انداخته‌ی شما نیست و نمی‌توانیم عکس‌هایشان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنیم، چهره‌های شکسته، معتاد، افسرده، زندانی، مُطَلقه و بیکار که دیدن ندارد. دارد؟!
در پایان باید گفت هرچند که قدرت و سیاستی پنهان، قانون "از کجا آورده‌ای؟!" را عقیم گذاشت تا هم‌چنان اموال نامشروع مسئولان به بیت‌المال بازنگردد، اما امید آن که این بار پویش مردمی"فرزندت کجاست ؟"بتواند راستی‌آزمایی و شفاف‌سازی مسئولان را به محک تجربه بسپارد تا سیه روی شود هرکه در او غَش باشد!!
*چاپ شده در سیمره 463(5 شهریور 97)

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004