شما اینجا هستید: خانهجامعهآسیب‌های اجتماعی جوامع در حال گذار

آسیب‌های اجتماعی جوامع در حال گذار

شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 10:25 شناسه خبر: 3922 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/ احمد لطفی: مقدمه: جوامع در حال گذار به جوامعی  گفته می‌شوند، که در بین سنت و مدرنیته سرگردان هستند. این جوامع درحقیقت رگه‌هایی از هردو شیوه و سبک زندگی را دارند، ولی توان گسستن از یکی و چسبیدن به دیگری را ندارند، نه سنتی محض و نه صنعتی و نوگرای کامل هستند. به همین دلیل نسل جوان امروز دچار بی‌هویتی و پرخاش‌گری شدیدی شده‌است، با خوردن یک خرما گرم و با خوردن یک قاشق ترشی احساس سرمای شدیدی می‌کنند. عقل آن‌ها مغبون هوای نفسشان است.


جوانانش غرور جوانی خود را با  شعور بارور نکرده‌اند. و در رفتار اجتماعی انفجاری عمل می‌کنند. به‌طور مثال یک تلنگر و شکست کوچک برای یک نوجوان، از نوجوان دیگر، کینه و خشمی را در خود پرورش می‌دهد و گاه با همکاری دوستش ممکن است آن نوجوان غالب را فجیعانه به قتل رسانند.(1) درچنین حالتی افراد خطاکار به اسارت شیطان و هوای نفسشان در می‌آیند.   قرآن در سوره‌ی نساء، آیه‌ی ۱۳۵نسبت به کج‌روی‌ها و انحرافات و بی‌عدلی‌ها و جفاکاری‌ها می‌‌فرماید؛ «و ای اهل ایمان نگه‌دار عدالت باشید، و برای خدا گواهی دهید، هرچند برضد خود یا پدر و مادر و خویشان شما باشد.»
در این‌جا رفتار و کردار بشر دارای قبح و حسن ذاتی است، اگر فرد عملی زشت انجام دهد، همه‌ی افراد با وجدان و خِرَد کار بد و زشت و گناه آن فرد را محکوم می‌کنند. چون قُبح و زشت ذاتی، به معنای هر چیزی که آدمی باید سخت از آن حذر کند. از طرفی دیگر، اعمالی که دارای زشت ذاتی هستند‌، موجب غم و اندوه برای آدمی می‌شوند. هم‌چنین افرادی  که مبادرت به چنین کارهایی می‌کنند، خود و اطرافیانشان را در زحمت و رنج قرار می‌دهند.
حُسن و قُبح ذاتی؛ همانا منشا نیکی و بدی اعمال و رفتار ما انسان‌هاست.
حُسن ذاتی، همانا نیکی، رعایت اخلاق اسلامی و انجام  کارهایی که وجدان و روح  انسان را آسوده، خوشحال و عاقبت به خیر می‌کند.
در دنیای وانفسای ما که جرم و جنایت و پرخاش‌گری و انحراف و گناه، روند رو به رشدی را در سطح جامعه نشان می‌دهند، بداخلاقی و خشونت به سطح مدارس کشیده شده است. شاهدان عینی حکایت‌گر این نکته است که نوجوانان  در مدارس سلاح سرد با خود دارند و از فضای مجازی و «گوشی همراه»، استفاده‌ی سوء می‌کنند. اگر  نوجوانان و دانش‌آموزان کنترل نشوند ممکن است فاجعه به بار آورند. سیگار، مواد مخدر، دزدی، گوش‌بری، گرانی، تنبلی، تبعیض و بیکاری و اعتیاد و..... در جامعه برای همگان آشکار شده است. بنابراین در چنین جوامعی که اکثر چیزها به هم ریخته است و کم‌تر موضوعی بر سرجای خودش قرار دارد. آموزش و پرورش و آموزش عالی توانمندی‌ها و ‌رسالت فرهنگیشان  کاهش یافته است. الان شکاف نسل‌ها و اختلاف طبقاتی غوغا می‌کند. کودک‌ها و  نو‌جوانان خودمختار شده‌اند.  کوچک‌ترها اصلاً از بزرگ‌ترها حرف شنوی ندارند. نوجوانان و جوانان خود را عقل کل می‌دانند. صبر و حوصله از کوچک و بزرگ سلب شده و توان گوش دادن افراد کم شده است.
امید است دولت‌مردان و متخصصان و بزرگان با تقویت آموزش و پرورش و ایجاد رونق اقتصادی، جوامع در حال گذار را در فائق آمدن بر مشکلات یاری نمایند.

پی‌نویس:
1- قتلی که در اوایل مهرماه سال ۱۳۹۷ شمسی در تهران اتفاق افتاد، و جوان ۱۸ ساله‌ای به نام علی یادگاری مظلومانه کشته شد.

*چاپ شده در سیمره 468(11 مهر 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004