شما اینجا هستید: خانهجامعهکراوات نزنید حتا شما مجسمه‌ی دکتر شریعتی‌!

کراوات نزنید حتا شما مجسمه‌ی دکتر شریعتی‌! مطلب ویژه

سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 18:50 شناسه خبر: 3957 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

عکس‌های دکتر شریعتی با کروات است و این کراوات بخشی از تصویر شریعتی است که مردم آن را می‌شناسند. مگر در لباس زندان یا حج.

 مسئولان پردیس دکتر شریعتی دانشگاه فرهنگیان ساری تصمیم گرفتند مجسمه علی شریعتی را بسازند. مجسمه ساحته شد و ناگهان مسئولان دانشگاه دیدند که اِاِاِاِ چرا علی شریعتی کراوات دارد؟

مسئولان دانشگاه بعد از دیدن این فاجعه تصمیم گرفتند کراوات مذکور را حذف کنند. کراوات حذف شد و الان دکتر شریعتی در ساری، کراوات ندارد.

خیلی مسئله مهمی است. واقعاً کراوات مجسمه دکتر شریعتی تاثیر بسیار زیادی بر روی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ساری خواهد گذاشت. اگر فردا همه دانشجویان این دانشگاه با کراوات به محل تحصیل خود آمدند، چه باید کرد؟

می‌دانید در پس این کراوات چقدر فساد نهفته است؟

واقعا باید از مدیریت مسئولان این دانشگاه تشکر و از آن‌ها قدردانی کرد که جلوی یک معضل بزرگ اجتماعی را گرفتند و کمک بزرگی به جامعه ایران کردند!

خیلی از ما فکر می‌کنیم مشکلات کشور ناشی از تصمیمات خارجی و تحریم‌هاست. مثلا همین آقای ترامپ که از وقتی آمده، تمام تلاش خود را انجام داده تا ایران به سختی روزهای خود را شب و شب‌های خود را صبح کند.

ولی وقتی با عینکی دقیق مشکلات کشور را رصد می‌کنی متوجه می‌شوی که مشکل اصلی در داخل و تصمیمات مدیران و مسئولان کشور است. نمونه بارزش همین دانشگاه فرهنگیان ساری!

تمام عکس‌های دکتر شریعتی با کراوات است و این کراوات بخشی از پوشش آشنای شریعتی است که مردم آن را می‌شناسند. مگر در لباس زندان یا حج.شریعتی با همان کراوات که حذفش کردند دم از اسلام می‌زد و جوان‌ها را شیفته می‌کرد و هم‌چنان هم کلامش و نوشته‌هایش در بین مردم طرفدار دارد.

این کار دست بردن در تاریخ است. اگر می‌شود کراوات شریعتی را به همین راحتی حذف کرد حتما می‌شود تفکر او را هم سانسور کرد. همان‌طور که نمی‌شود عکسی را که آیت‌الله طالقانی در آن سیگار می‌کشید، سانسور کرد که البته برخی از دوستان این کار را هم کردند.

در همین تلویزیون، کراواتی‌ها با شهید بهشتی مناظره می‌کردند. اولین نخست وزیر این مملکت پس از انقلاب کراوات می‌زد. برخی اعضای مکلای مجلس خبرگان قانون اساسی مانند عزت‌الله سحابی و رحمت‌الله مقدم مراغه‌ای کراوات می‌زدند.

این کراوات بخشی از سبک زندگی آن‌ها بوده و نمی‌شود آن را حذف کرد. همان‌طور که نمی‌شود مثلا اولین رییس جمهور ایران را با کراوات تصویر کرد چون او هیچ‌گاه کراوات نمی‌بست. کت می‌پوشید اما با پیراهن سه دگمه که نیاز به کراوات ندارد.

یاد بگیریم به تاریخ احترام بگذاریم و همان‌گونه که بوده آن را روایت کنیم. به‌طور مثال نمی‌شود عکس هاشمی رفسنجانی را از دیوارهای موزه عبرت برداشت و مردم القا کرد که او نقشی در تاریخ انقلاب نداشته است.

با این کارها هیچ کمکی به تاریخ نمی‌کنیم و باعث می‌شویم مردم فکر کنند که هر تاریخی روایت می‌شود، دروغ و دست‌کاری شده‌است.

 

منبع: تارنمای عصر ایران- مصطفی داننده

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004