شما اینجا هستید: خانهجامعهنزاع بعد از تصادف؛ از درگیری تا مرگ

نزاع بعد از تصادف؛ از درگیری تا مرگ

چهارشنبه, 02 آبان 1397 ساعت 10:05 شناسه خبر: 3958 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

مهرسامیردریک‌وند/ سیمره: در یک تقاطع پس از آن‌که موتورسوار ترمز می‌گیرد، راننده‌ خودرو هیوندای پشت سر او دیر ترمز می‌گیرد و برخورد نسبتاً شدیدی به وجود می‌آید؛ موتورسوار اول کلاه کاسکت خود را به سمت شیشه جلوی راننده خودرو پرتاب می‌کند که بر اثر این حرکت شیشه‌ خودرو می‌شکند، اما این کار او را راضی نمی‌کند و در ادامه به سمت راننده خیز بر می‌دارد تا او را تنبیه هم کند!


در موردی هولناک در (اَمُرداد 95) زن و شوهری در یکی از خیابان‌های شیراز در حرکت بودند که ناگهان خودرویی با آن‌ها تصادف می‌کند؛ همان موقع مرد جوان از خودرو پیاده می‌شود تا علت را جویا شود که ناگهان چهار سرنشین عصبانی خودروی مقابل به شکل باورنکردنی از خودرو پیاده شده و به راننده جوان حمله‌ور می‌شوند و با تبر او را مقابل چشمان حیرت‌زده‌ی همسرش به قتل می‌رسانند.
در موردی دیگر در شهریور 96؛ راننده‌های 2 دستگاه خودروی سواری پس از تصادف در یک پارکینگ، به صورت لفظی باهم درگیر شدند اما پس از بالا گرفتن بحث، این درگیری به دعوا تبدیل شد و در این دعوا یکی از طرفین به قتل رسید.
در حادثه‌ای دیگر در دی‌ماه 96، در جریان تصادف رانندگی، شب هنگام نزاعی خونین بین دو راننده و هواداران‌شان در شاهرود در گرفت که در این میان یکی از رانندگان کشته شد.
این‌ها تنها مروری بر بی‌شمار درگیرهای و نزاع‌های شکل گرفته بعد از تصادفات خیابانی است که با برخورد هر چند ناچیز اما سرنشینان خودروها را به جان هم می‌اندازد، خشم و عصبانیت مهار نشده‌ای که منتظر اشاره برای فوران است فرقی ندارد این خشم فروخورده و کنترل نشده تصادف هم که نشود خود را بر اثر کوچک‌ترین بهانه‌ای همانند آتشی زیر خاکستر منتظر شعله گرفتن است ولو به اندک اشاره‌ای.
هرکدام از این حوادث به فراخور میزان هولناک بودنشان که البته جان دان یک انسان آن‌هم بر اثر ضربه، چاقو، تیر و درگیری فیزیکی و در مقابل دیدگان همگان وجدان جمعی را به اندازه‌ی کافی جریحه‌دار می‌کند اما هرکدام تا مدت‌ها در فضای مجازی نیز بازتاب داغ خود را دارد که حاصلی جز بازتولید خشم و خشونت ندارد.
بنا بر گفته‌ی مسئولان وزارت بهداشت، بعد از تصادفات، نزاع بیش‌ترین دلیل اعزام ماموران اورژانس است.
چندی قبل در این‌ خصوص دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت یادآور شد: زمانی‌ که فرهنگ رانندگی‌مان پایین است و وقتی ارتباطاتمان با اطرافیانمان را نمی‌توانیم به خوبی تعریف کنیم، طبیعی است که تصادفات و نزاع‌ها بیش‌تر شود، ولی این مسئولیت رفتارهای اجرایی را نفی نمی‌کند، اما بخشی از آن دست خود مردم است که با تکرار می‌توان فرهنگسازی کرد.
بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی از ابتدای سال 97 تا کنون تعداد 266 هزار و 146پرونده، شامل تعداد 180 هزار و 757 مرد و 85 هزار و 571 زن با موضوع نزاع و درگیری ثبت شده است.
در استان لرستان نیز بنا بر گفته‌ی مدیرکل پزشکی قانونی استان لرستان؛ طی چهار ماهه‌ی نخست سال‌ جاری در لرستان تعداد چهار هزار و 808 پرونده آسیب و ضرب و جرح حاصل از نزاع بررسی و ثبت شده است که از این میزان پرونده، تعداد سه هزار و 767 مورد در بخش معاینات مردان و تعداد یک هزار و 41 پرونده در بخش معاینات زنان مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته است.
بنا بر مشاهدات بخش‌های معاینات بالینی پزشکی قانونی، نزاع از دسته‌ی جرائم ارتکابی خشن است که عوامل فرهنگی، نوع سبک زندگی افراد با یک‌دیگر، سطح اقتصادی و فقر در وقوع آن نقش پررنگی دارند؛ پسران جوان بیش‌ترین گروه مراجعین منازعات هستند.
علم به همین حقیقت که کدام گروه سنی بیش‌تر در معرض چنین آسیبی قرار دارند، می‌تواند کلیدی برای ممانعت از چرخه‌ی بازتولید خشم و خشونت باشد و به‌ عبارتی راه تکرار بر حادثه را بربست، تاکید بر برنامه‌های آموزشی، تربیتی و فرهنگی اولویتی و ضرورتی است که باید مورد توجه قرار گیرد که متاسفانه برداشت از کار فرهنگی در جوامعی چون جامعه‌ی فعلی ما به معنای به حال خود رها کردن موضوع است؛ یعنی مرتبط‌ترین مسئولین نهایت و غایت اقدام‌شان بر رفع چنین مسئله‌ای این است که باید کار فرهنگی کرد و به همین گفته اکتفا می‌شود؛ به‌ عبارتی چاه ویل فرهنگی از منظر کار به دستان این است که حالا کو تا کار فرهنگی جواب دهد و همان بهتر تمام مسائل و موضوعات را در قعر همین چاه رها کرد.
از منظری دیگر اما؛ مردم را چه شده که آستانه‌ی تحمل‌شان به کم‌ترین میزان رسیده است؟ و یا از کجای قانون نامطمن هستند که ترجیح را بر این می‌بیند در همان صحنه‌ی تصادف، درگیری یا هر برخوردی را که منجر به ضرب و جرح می‌شود، خود به حسابش رسیدگی کند؟!‌
به نظر می‌رسد علاوه بر مشکلات فرهنگی که در مواقع شوک‌های عصبی و برخوردهای شدید فیزیکی و لفظی، گفت‌وگو و تعامل را برنمی‌تابد و علاوه بر مشکلات اجتماعی متعاقب مشکلات و تنگناهای اقتصادی، افراد از ضمانت اجرای قانون اطمینان خاطر ندارند و این نگرانی را دارند که داد را خود باید بستانند و لاجرم هر کدام از طرفین دعوا خود را صاحب حق می‌دانند. بی‌اعتمادی به دستگاه‌ها و نهادهای رسمی و تعریف شده به دعاوی مردم عامل دیگری است که منجر به برخوردهای هیجانی و کنترل نشده مردم در منازعات می‌شود.

*چاپ در سیمره 470(26مهرماه 97)

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004