شما اینجا هستید: خانهجامعهآقای کلانتری به اوضاع نابه‌سامان محیط‌زیست لرستان رسیدگی کنید!

آقای کلانتری به اوضاع نابه‌سامان محیط‌زیست لرستان رسیدگی کنید!

جمعه, 18 آبان 1397 ساعت 01:01 شناسه خبر: 3992 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شورای هماهنگی جمعی از تشکل‌های مردم‌نهاد شهرستان‌های خرم‌آباد و چگنی: آقای کلانتری به اوضاع نابه‌سامان محیط‌زیست لرستان رسیدگی کنید!

جمعی از تشکل‌های مردم‌نهاد شهرستان‌های خرم‌آباد و چگنی در نامه‌ای سرگشاده از رییس سازمان محیط‌زیست کشور خواستند تا به اوضاع نا‌به‌سامان محیط‌زیست استان لرستان رسیدگی شود.


در این نامه‌ که یک نسخه از آن در اختیار هفته‌نامه‌ی سیمره قرارگفته، آمده‌است:

با درود و احترام
همان‌طور که مستحضرید، زیست انسان در پیوند با محیط‌زیست است. حفاظت از محیط‌‌زیست نیاز به یک عزم ملی و همراهی بین دولت و ملت دارد، اما نقش دولت که مسئولیت و مدیریت کشور را پذیرفته و در وجه غالب، درآمد کشور را در اختیار داشته و توزیع کننده بودجه، و وظیفه‌ی بسترسازی و ایجاد فرصت‌های عادلانه را بر عهده دارد بسی فراتر ازجامعه می‌باشد.
شوربختا، هر چند بسیار دیرشده، اما دولت بایستی به جای گفتار درمانی به عمل روی آورد. لرستان در مرکز زاگرس قرار داشته و قلب زیست کشور در منطقه‌ی زاگرس می‌تپد. از این رو به برخی مشکلات و خواست‌های محیط‌زیستی لرستان اشاره می‌شود:‌
1-کمبود بودجه و اعتبارات لازم
2-‌ضعف درکارآمدی دستگاه‌های ذی‌ربط و مجهز نبودن به ابزار و تکنولوژی روز از جمله هواپیمای آب‌پاش، بالگرد (هلی‌کوپتر)، ماشین‌آلات و نیروی انسانی کافی با مهارت و با انگیزه
3-واگذاری یا دست‌اندازی برخی دستگاه‌های دولتی و شبه‌دولتی به مراتع، جنگل‌ها‌، معادن سنگ و مصالح رودخانه‌ای وکوهی، ویلاسازی به‌خاطر سودجویی ولی به بهانه ایجاد توسعه و اشتغال که تا کنون خبر چندانی از توسعه نیست مانند منطقه تاف و دامنه سفیدکوه درسمت قلعه سنگی.
4-عدم هماهنگی ومدیریت واحد برای حل مشکلات و پاسخ‌گویی.
5- کم‌اهمیتی به آلودگی هوا وریزگردها، انباشت زباله و نخاله‌های ساختمانی وعدم وجود کارخانه بازیافت به صورت کارآمد و همیشگی. 6- سیرصعودی تخریب و برداشت بی‌رویه وعدم آفت‌زدایی به‌موقع از گونه‌های گیاهی و جنگلی به‌ویژه درختان بلوط.
7-تعیین تکلیف مدیریت دریاچه‌ی گهر و ارائه‌ی طرح جامع گردشگری با توجه به ظرفیت منطقه حفاظت شده اشترانکوه و جلوگیری از احداث جاده‌‌ي به این منطقه.
8-تقویت بودجه‌ی پژوهشی جهت بررسی و تحلیل وضعیت موجود.
9-تقویت یگان حفاظت محیط‌زیست به لحاظ سخت‌افزاری و نرم افزاری، زیرا هم اینک از کارآمدی لازم برخوردار نیست.
10-تعامل بیش‌تر با سمن‌ها و مشارکت‌شان در فرایند تصمیم‌‌گیری و جهت‌گیری‌های کلی محیط‌زیستی استان.
11-قانونمند نمودن فعالیت شکارچیان برای جلوگیری از انقراض گونه‌های جانوری.
 12-تقویت بدنه‌ی کارشناسی محیط‌زیست استان. 13-اجرای طرح جامع مدیریت تالاب‌ها و گزارش مستمر به رسانه‌ها و سمن‌ها.
 14-تهیه اطلس گونه‌های جانوری به‌منظور اطلاع ازوضعیت موجودوارایه راهکار جهت مدیریت حیات وحش.
15-تعیین تکلیف مناطق درخواستی به سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور برای تبدیل به مناطق حفاظت شده مثل: سمندر، چهارشاخ، هشتاد پهلو وگرین.
 16-تشکیل ستاد حفاظت از سمندرکوهستانی لرستان متشکل از مدیران محیط‌زیست لرستان و خوزستان و نمایندگان سمن‌ها و رسانه‌‌ها به‌منظور مدیریت چندبعدی و بین بخشی.
با سپاس، جمعی ازتشکل‌های مردم‌نهاد:
انجمن طلایه داران زاگرس، انجمن یاران سبز لرستان، انجمن جامعه‌شناسی لرستان،  آفتابان تابان خرم‌آباد،  تعامل و توسعه‌ی خرم‌آباد، دانش‌آموختگان خرم‌آباد، بلوط بان، خانه‌ی گردشگری لرستان، متارخ، هم‌دلان، پایان کارتن خوابی، رها نسل‌خرم، ویرداران، مهندسین محیط‌زیست زاگرس، حامیان جنگل‌‌های لرستان، ام ‌اس خرم‌آباد، خرم‌آباد رویش دوباره، بلوط لرستان، فرهنگ شهروندی، حامیان بلوط و منابع طبیعی چگنی، انجمن لرستانی‌های مقیم تهران، صیانت از بام خرم‌آباد، انجمن مجازی لرستانی‌ها، انجمن ادبی لرستان، آواخت، دست‌های مهربانی، مهرامین، دیدبان میراث سیماشکی.
این درخواست ششم آبان ۹۷ در نشست استانداری لرستان حضوری تحویل جناب دکتر کلانتری شد.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004