شما اینجا هستید: خانهجامعهبین‌المللی شدن شهر دورود

بین‌المللی شدن شهر دورود

چهارشنبه, 07 آذر 1397 ساعت 10:17 شناسه خبر: 4032 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سید ایمان موسوی سید ایمان موسوی

سیدایمان موسوی/ سیمره: شاید یکی از پرسش‌های مهم افکار عمومی منطقه این باشد که چرا و به چه دلیلی مشکلات در شهرستان دورود حالت انباشتی و تصاعدی می‌گیرد؟ ریشه‌ی این مسئله در کجاست؟ آیا مشکل در حوزه‌ی مدیریت کلان ساختاری است و یا این‌که مردم و عدم همراهی‌شان با برنامه‌های مدیران شهرستان باعث افزایش مشکلات و بحران‌های زیست‌محیطی و اجتماعی در منطقه شده‌است؟


بی‌شک کلید توسعه‌یافتگی و پیش‌رفت و ترقی در افزایش آگاهی، دانش و بصیرت مردم است. فرهنگ سیاسی مردم پایه و اساس توسعه‌ی یک جامعه است. تا زمانی که فرهنگ مطالبه‌گری و پاسخ‌طلبی جایگاه واقعی خود را در میان عامه مردم پیدا نکند، بدبختی، عقب‌ماندگی و انباشت بحران حاصل کار خواهد بود. عامه‌ی مردم بایستی نگاه تحول‌خواه به توسعه‌ی منطقه‌شان داشته باشند و در این عرصه، عملکرد مسئولان را نه بر پایه شعارها و ادعاها، بلکه بر مبنای قابلیت، توانمندی در عرصه‌های مدیریتی بسنجند.
شوربختانه شهرستان دورود با وجود این که از موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک بی‌نظیری در بین شهرستان‌های غربی کشور برخوردار است، به سبب بی‌توجهی مسئولان رده بالای شهرستان و از سوی دیگر بی‌تفاوتی مردم، تنوانسته به جایگاه شایسته و بایسته خود در زمینه‌ی توسعه‌یافتگی و پیش‌رفت دست پیدا کند. اهمیت ژئواستراتژیکی شهرستان دورود در مسیرهای مواصلاتی این شهرستان که به نوعی حلقه‌ی اتصال شریان راهی کشور در غرب است، قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان شازند، از شمال غربی به بروجرد، از شرق به شهرستان ازنا، از جنوب به شهرستان الیگودرز و از غرب به شهرستان خرم‌آباد محدود است. نگاه تخصصی به این قضیه و بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌های ارتباطی شهرستان می‌تواند به بستری عظیم برای توسعه‌ی عمومی و خدمات‌رسانی شهرستان دورود تبدیل شود. از سوی دیگر راه برای ورود توریسم به این شهرستان باز می‌شود. اهمیت این مسئله در این‌جاست که در شرایطی که کشور با بحران فروش نفت و ورود درآمدهای ارزی مواجه است، توجه به صنعت توریسم قابلیت حل بخش بزرگی از مشکلات مالی و ارزی در سطح کلان دارد. از این حیث شهرستان دورود به سبب برخورداری از آب و هوای معتدل، وجود دشت‌های سرسبز، کوهستان‌های مرتفع و از همه مهم‌تر دریاچه‌ی گهر که زیبایی و طراوت خاصی به این منطقه بخشیده است، ظرفیتی ایده‌ال برای توسعه‌ی توریسم در غرب کشور است. این امر نیازمند توجه و نگاه هوشمندانه و استراتژیک محور مدیران ارشد شهرستان است. ابتدا لازم است که ظرفیت‌های بومی شهرستان در سطح منطقه شناسانده شود. در مرحله بعدی، مدیران شهرستان باید رویکرد ملی برای شهرستان درود در پیش بگیرند. این امر نیازمند رسانه‌ای شدن ظرفیت‌های طبیعی شهرستان دورود در کل کشور است. گام آخر بین‌المللی شدن شهر دورود است. دورود به عنوان شهری که دارای میراث‌های عمیق تاریخی و فرهنگی است و از سوی دیگر وجود دریاچه‌ی گهر در این منطقه، استعداد خاصی به شهرستان دورود در بین‌المللی شدن این شهر و تبدیل شدن آن به یکی از کانون‌های گردشگری در جهان بخشیده است.

*چاپ شده در سیمره 474(27آبان ماه 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004