شما اینجا هستید: خانهجامعهبخاری، اتوبوس و دی‌ماه مقصرند!

بخاری، اتوبوس و دی‌ماه مقصرند!

پنج شنبه, 27 دی 1397 ساعت 12:26 شناسه خبر: 4162 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاجیعلی شرفی حاجیعلی شرفی

حاجیعلی شرفی- سیمره: در آذرماه و اوایل دی‌ماه سال 1397 خورشیدی به مانند برخی مواقع در گذشته شاهد اتفاقاتی در کشور بودیم. از جمله آتش‌سوزی در مدرسه‌‌ای در استان سیستان و بلوچستان که منجر به جان باختن 4 نوآموز شد. حادثه‌ی ناگوار اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد واحد«علوم وتحقیقات» تهران که باعث فوت و مصدوم شدن تعدادی از دانشجویان شد، سخنان رییس‌جمهور محترم در رابطه با اتفاقات دی‌ماه سال 1396، سخنان آقای محسن رضایی فرمانده‌ی سپاه در زمان جنگ عراق با ایران در مورد عملیات کربلای 4. البته می‌توان به گفتمان‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در درون و برون از مجلس مانند برخورد و سخنان نماینده‌ی سراوان و بسیاری از موارد دیگر هم پرداخت که در این یادداشت مجال آن نیست.

 

مقصرهای حوادث در ایران معمولاً از قبل مشخص هستند، مثلاً در مواردی، خدمه یا در نهایت یک معاون یا مدیر مدرسه، در حوادث جاده‌ای یا هوایی راننده یا خلبان یا فرسودگی وسیله‌های مورد نظر، در دیگر مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هم مردم و کشورهای خارجی مقصرند. برخی مقام‌ها حوادث دی‌ماه سال 96 را باعث خروج آمریکا از برجام و تحریم‌ها می‌‌دانند، بدون این‌که توجه چندانی به حوادث و اتفاقات سال‌های قبل از سال 96 بنمایند. برای شناخت مشکلات گذشته و جاری میهن ما در هر زمینه‌ای زیاد هم نیاز به هوشمندی نیست تا اصل موضوع را متوجه شویم. بل، فقط با یک کمی تفکر می‌شود، معلول و علت را تشخیص داد. 

 از این رو، به جای برخورد با معلول باید به رفع علت پرداخت. تحریم‌ها قبل از توافق برجام شکل گرفتند که منجر به توافق برجام شد، به معنایی این مسائل قبل از سال96 هم بوده‌اند. بنابراین، خاستگاه اصلی اعتراضات در تعدادی از شهرهای ایران در دی‌ماه 96، رابطه‌ی چندان مستقیمی با برجام ندارد. اعتراضات گسترده‌ی ‌کشور ما  هم اینک در سال به حدود 2000 تحصن، اعتصاب، راه‌پیمایی و تجمع می‌رسد. این نارضایتی‌ها از سوی اقشار گوناگون جامعه مانند: کارگران، کشاورزان، معلمان، پرستاران، زنان، دانشجویان، کسبه و بازار، تولیدکننده و مصرف کننده، مال‌باختگان، همه و همه بهانه دادن به دست دشمنان برای برهم زدن برجام نبوده است. این اعتراضات نوعی مطالبه‌گری فرودستان، از فرا دستان است. 

آری، دولت‌ها بایستی مدافع حقوق اکثریت باشند، نه مدافع اقلیتی محدود که در قدرت و یا به قدرت وصلند، ولی نان‌خور اکثریت باشند. پرسش این است که آیا تحریم‌ها اثر دارند یا ندارند؟ تحریم‌ها موجب بحران‌های بنیادی و ساختاری هستند یا بحران‌‌های ساختاری باعث تحریم‌ها می‌شوند؟ در کشوری که بودجه‌ی پیش‌بینی شده‌ی سال 98 آن برای نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، محیط‌زیست، عمران، حمل و نقل، دانشگاهای دولتی، بهداشت و درمان روی هم کم‌تر از بودجه‌ی چند نهاد خاص است، چه انتظار و توقعی باید از اکثر جامعه داشت که در غم نان شب و سرپناهی به سر می‌برند و تاب وتحمل  رکود، تورم، گرانی، بیکاری و تبعیض را ندارند؟

حتا در کشورهای پیش‌رفته‌ای مانند فرانسه جنبش جلیقه‌زردها به خیابان می‌آیند و به سیاست‌های نئولیبرالی حاکم در سه دهه‌ی اخیر که منجر به تضعیف عدالت اجتماعی شده است فریاد برمی آورند که ما خواهان رفراندوم برای تصمیمات در کشور بوده و با اضافه کردن دو درصد مالیات بر فرآورده‌های انرژی به مقابله برخواسته‌اند. 

وظیفه‌ی دولت است که در سطح کشور، آموزش، بهداشت و درمان را رایگان یا با حداقل‌هایی انجام دهد. متاسفانه این چنین نیست. درمان، بهداشت، آموزش، حمل و نقل عمومی و مسکن و محیط‌زیست و... همه و همه به کالا تبدیل شده‌اند و به نفع سودجویان دولتی و غیردولتی مسیر را طی می‌کنند. 

اینک، پس از گذشت یک سال از آن اعتراضات دولت به معنای عام چه امکانات و تحولات بنیادی را به نفع فرودستان و اکثریت جامعه ایجادنموده است؟ باید گفت: در این مدت دولت بیش‌تر به فکر تداوم قدرت خویش وصف نارضیان و معترضان به شیوه‌ و اشکال گوناگون رو به افزایش داشته و شکاف طبقاتی روز به روز ژرف‌تر می‌گردد. نمود تبعیض و عدم عدالت اجتماعی در همین بودجه‌ی پیشنهادی برای سال 98 آشکار است. 

بنابراین، راه برون‌رفت به‌جای دور زدن بحران، حل بحران و پرداختن به علت است و نه پرداختن به معلول و مسائل حاشیه‌‌ای. 

*چاپ شده در سیمره 481(24 دی‌ماه97)

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  سید رحیم موسوی سید رحیم موسوی شنبه, 29 دی 1397 ساعت 15:38

    درود:
    با اجازه تقلید از جنابعالی باید گفت که از دیدگاه مسئولین در این مملکت اشیاء مقصرند . پول ها مقصرند که به اختلاس می روند . اگر پول نباشد اختلاسی هم درکار نیست.عامل طلاق ازدواج است و.......

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004