شما اینجا هستید: خانهجامعهتوسعه‌ی جوامع محلی

توسعه‌ی جوامع محلی

یکشنبه, 19 اسفند 1397 ساعت 08:26 شناسه خبر: 4281 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

واگذاری قدرت به نهادهای محلی و فروملی یکی از ویژگی‌های کشورهای توسعه‌یافته است. در واقع در این کشورها این ذهنیت پدید آمده است که مردمان محلی بیش از مقامات دولت مرکزی به کمبودها و ظرفیت‌های مناطق خود توجه دارند و متناسب با آن‌ها توان سیاست‌سازی و اجرا دارند. در واقع دنیای امروز به سمت افزایش مشارکت محلی در حال گذار است و برای توسعه همراهی مردم را یک اصل انکارناپذیر می‌داند. به عنوان نمونه در ایالات متحده آمریکا و سویس نقش جوامع محلی در سیاست‌گذاری‌های داخلی- محلی بیش از دولت مرکزی است. در فرآیند حقوق اداری نیز همواره تقسیم وظایف و افزایش نقش واحدهای محلی در اداره‌ی مناطق برجسته بوده است. چه این‌که این رویه، خود نوعی تحقق بخشیدن به دموکراسی در پایین‌ترین سطوح جامعه‌ی‌ امروزی است که در آن همه‌ی افراد به آن میزان از آگاهی رسیده‌اند که به مسائل اطراف خود آشنا بوده، توان ارائه‌ی طرح برای برخورد با آن‌ها را دارند. 

 

توسعه‌ی جوامع محلی یک یاری‌رسان برای دولت در اداره‌ی امور است. این رویه در قانون اساسی ما نیز مورد توجه بوده است. ضرورت تاسیس و توسعه‌ی جوامع محلی، از دو منظر مورد توجه و تأمل مدیران کشوری و شهری قرار می‌گیرد؛ نخست، نقش این جوامع در اصل هفتم و یک‌صدم قانون اساسی و ماده‌ی 71 بند هفت قانون تشکیلات وظایف انتخاب شوراهای اسلامی و انتخاب شهرداران کشور مصوب 23 خرداد 1375 و دوم، نقش و جایگاه مردم در مدیریت محله.

به هر میزان که مرکزگرایی بیش‌تر باشد، حاکی از کاهش اعتماد عمومی بین دولت و جامعه است. در چنین جوامعی معمولاً بوروکراسی‌های عریض و طویل و فساد اداری بیش‌تری وجود دارد. در چنین جوامعی روی کارآمدن نخبگان وفادار به مرکز برای حفظ جایگاه خود بدون توجه به کاستی‌های جوامع محلی ور فع آن‌ها مهم است. از این رو دولت مرکزی در این جوامع معمولا مناصب سیاسی و اجرایی را به کسانی می‌دهد که از بومیان آن منطقه نبوده است و شناخت ناکافی نسبت به مشکلات آن ناحیه دارد. 

نتیجه‌ی این تمرکز‌گرایی ایجاد فرهنگ سیاسی تبعی است و حس تعهد را کاهش می‌دهد. در سوی دیگر طیف جوامعی هستند که مسائل محلی را با توسعه‌ی جوامع محلی از دوش دولت مرکزی برداشته‌اند. در چنین ساختاری کاستی‌ها به راحتی قابل تشخیص و قابل رفع هستند و مشارکت جمعی و فعال در این جوامع رویکرد امنیتی به مسائل را به شدت کاهش می‌دهد. این روند به توسعه‌ی سایر حوزه‌ها نیز کمک می‌کند. زیرا که سیاست‌های متناسب با ظرفیت‌های هر بخش به سرعت تدوین و اجرا می‌شوند. این روند مشارکت، حس تعهد جامعه‌ی محلی را نسبت به جریانات روزمره آن ناحیه بیش‌تر می‌کند.

یکی از حوزه‌های توسعه‌ی جوامع محلی در کشور ایران توجه به شوراهای محله است. اصل هفتم و یک‌صدم قانون اساسی، شورای محله را در راستای شورای اسلامی شهر و یکی از ارکان تصمیم‌گیری اداره‌ی شهر و کشور می‌داند؛ ضمن این‌که اصل هفتم قانون اساسی، بیان می‌کند شورای محله هم‌چون شورای اسلامی شهر، نقش و جایگاه مهمی در تصمیم‌گیری‌ها دارد که بدون وجود هر یک، تصمیم‌گیریِ مدیریت محله و یا شهر، با مشکل مواجه می‌شود و بند 5 و 7 ماده‌ی 71 قانون تشکیلات وظایف انتخاب شوراهای اسلامی و انتخاب شهرداران کشور نیز به روشنی بیان می‌کند برای ترغیب و تشویق مردم، شوراهای اسلامی شهر به تأسیس نهادهای اجتماعی اقدام کنند که این مهم پشتوانه‌ی قانونی شوراهای محله است؛ ضمن  این‌که افزایش اختیارات و واگذاری وظایف محلی، موجب مشارکت گسترده‌ی مردم در مدیریت محله و شهر و ایجاد مشارکت، همکاری و همراهی هرچه بیش‌تر مردم در رشد سریع برنامه‌های اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، اقتصادی، بهداشتی و آموزشی در محله‌ها خواهد شد که این موضوع مورد تأیید و تأکید مدیران ارشد نظام جمهوری‌اسلامی و کارشناسان این حوزه است. 

افزایش مشارکت مردم، علاوه بر تأثیرگذاری در مدیریت شهری، سبب تقویت حکم‌روایی شهریِ مورد نظر مدیران شهری می‌شود؛ یعنی طی فرآیندی به‌هم‌پیوسته بین حکومت و اجتماع، شیوه‌ی سنتی مدیریت شهر، به شیوه‌ی نوین تبدیل خواهد شد؛ ازسوی دیگر، طبق پژوهش‌های انجام گرفته، محله‌محوری، باعث کاهش فساد، افزایش مشارکت مردم، ایجاد فرصت برای شهروندان جهت محقق شدن درخواست‌هایشان و هم‌چنین امنیت، برابری و پایداری می‌شود.

در مجموع میزان مشارکت مردم در فعالیت‌های داوطلبانه، یکی از نشانه‌های توسعه‌یافتگی در شهرهاست؛ یعنی هر فردی در کنار مشکلات روزمره‌ی خود، زمانی را به اموری قرار دهد که شاید در زندگی شخصی‌اش مؤثر نباشد، اما در بلندمدت، باعث ایجاد و تقویت روحیه‌ی جمعی و در نهایت پیش‌رفت جامعه خواهد شد و در این میان، جوامع محلی، اثرگذاری و اثرپذیری بیش‌تری بر زندگی ساکنان محله خواهد گذاشت.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004