شما اینجا هستید: خانهجامعهبحرانی به‌نام مدیریت آب!

بحرانی به‌نام مدیریت آب!

سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 09:55 شناسه خبر: 4346 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مهندس علی‌رضا مقسمی مهندس علی‌رضا مقسمی

سیمره- مهندس علی‌رضا مقسمی: مدیریت آب در کشور ما و به تبع آن در استان لرستان، دارای پیچیدگی‌های بسیاریست که فعالیت‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ای متنوع و فراوانی را در بر می‌گیرند.
انجام صحیح و به‌موقع این اقدامات، مستلزم به‌کارگیری مدیران و مسئولانی کارآزموده در حوزه‌های مختلف آب، عمرانی و مدیریتی برای ایجاد تیم‌های فنی پیش از بحران، حین بحران و پس از بحران، به منظور پایش منظم تحولات جغرافیایی و اقلیمی، توزیع مناسب امکانات در مواقع بحرانی و هم‌چنین مطالعات دقیق، همراه با پردازش اطلاعات صحیح، برای به حداقل رساندن خسارات سیل در استان است.


به‌دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب و برنامه‌ریزی دراز مدت، هم‌چنان که امروز مهار سیلاب سرکش در لرستان و خوزستان، اصلی‌ترین دغدغه‌ی مدیریت بحران در این دو استان شده است، چندی پیش، بروز خشکسالی‌های پی‌درپی در سال‌های اخیر که در زمان خود دست‌رسی به آب را با بحران شدیدی مواجه نموده بود، باعث شد اولویت اول منطقه چهار کشور در نشست استانداران، «بحران بی آبی» باشد. به‌طوری که تأمین آب قابل دسترس و مطمئن برای مصارف مختلف، یکی از چالش‌های مهم محسوب شده و توسعه اقتصادی و اجتماعی را در برخی نقاط با مشکل مواجه می‌نمود.
سیل خانمان برانداز در استان لرستان، نه تنها باعث خسارات بسیار سنگینی به زیرساخت‌ها ، محورهای مواصلاتی، خطوط ریلی، زمین‌های کشاورزی، خانه و لوازم زندگی مردم، اثرات مخرب زیست‌محیطی و تخریب اکوسیستم‌ها، ورود پساب‌های صنعتی، شهری و کشاورزی، آلوده شدن منابع آب و صدها مورد دیگر شد بلکه عدم ایجاد سدهای مناسب در مسیر این سیلاب، نتوانست سهم زیادی از این حجم انبوه آب را برای مصارف مختلف در استان حفظ کند!
سیل لرستان، گرچه با تخریب پل‌ها و خانه‌ها در مسیر خود، راهش را باز می‌کرد، اما در آن‌جا که باید، اندوخته نمی‌شد و در نتیجه مردمی که خسارت ورود این مهمان ناخوانده را پرداخته‌اند، از محاسن آن نیز بهره‌ی لازم را نخواهند برد.
اهمیت سیلاب و بروز سیل و حجم بالای خسارت‌های ناشی از آن به حدی قابل توجه است که تقریباً اغلب سدهای ساخته ‌شده در کشور، علاوه بر تأمین پایدار آب، برای کنترل سیل نیز طراحی شده‌اند و اصولاً یکی از اهداف اصلی سدسازی، کنترل سیلاب و کاهش مخاطرات و خسارات ناشی از آن می‌باشد.
پل‌های احداثی در لرستان نیز همانند سدها از اهمیت ویژه ای برخوردارند.امروزه با رشد قابل توجه دانش پل‌سازی در سطح دنیا، مطالعات دقیقی برای طراحی و احداث پل‌های فلزی و بتنی، با دوام و پایایی بالا، انجام می‌گیرد. در کشور ما نیز که از قدیم‌الایام در استان‌هایی هم‌چون لرستان، پل‌های قوسی شگرفی ساخته شده، امروز نیز پروژه‌های الگو و مورد قبولی خصوصاً در سازه‌های بتنی، احداث شده و یا در حال اجرا می‌باشد.
هرچند پاشنه‌ی آشیل در صنعت ساختمان، همواره عدم استفاده از مجریان ذی‌صلاح یا فقر آموزش صحیح برخی عوامل تأثیرگذار و ناآشنایی ایشان با تکنولوژی‌های روز دنیا در این صنعت بوده و گاهاً عدم نظارت دقیق، علمی و دانش محور، از ابتدا تا انتهای پروژه‌های عمرانی، باعث برخی کاستی‌ها در اجرا می‌گردد( آن‌چنان‌که تخریب برخی پل‌های جدیدالاحداث در سیل اخیر استان لرستان، که با کمال تأسف، کم‌تر از دو سال از سن آن‌ها می‌گذرد و با ناتوانی در مقابل سیل اخیر، باعث زیان به جان و مال مردم شده‌اند)، اما پل‌های جدیدی نیز بر رودهای خروشان استان ایجاد شده است که در این بحران، با سربلندی در آزمون سیل اخیر، باعث تسهیل در انتقال مردم و عملیات امدادی گردیدند.
بررسی دلایل تخریب این پل ها از حوصله این مقاله خارج بوده و طبق اخبار منتشره توسط مراجع ذی‌صلاح در حال پیگیری است، اما آن‌چه امروز اهمیت خود را بیش از پیش نشان می‌دهد، رفتار دولتمردان در استان‌های حادثه خیزی هم‌چون لرستان، با متخصصان دلسوز و بی‌چشم‌داشتی است که با وجود رزومه‌‌های بسیار قوی در انجام کارهای اجرایی و مشاوره‌ای در سایر استان‌های کشور، هیچ‌گاه از اقدامات فی سبیل‌الله و عام‌المنفعه آنان برای ساخت لرستان ایمن در برابر سیل و ایمن در برابر زلزله استفاده نمی‌شود.
گرچه با اغماض از تعلل‌های صورت گرفته در احداث سدهای مختلفی هم‌چون آبسرده، شبیخون، معشوره، زیبامحمد، تاج‌امیر، و مخمل‌کوه می‌توان گفت دولت در ایجاد سیل و بارندگی‌های اخیر مقصر نیست! اما گروه زیادی از متخصصین، به دقت رفتار دولتمردان در تکمیل سریع و دقیق پروژه‌های ناتمام استان را رصد می‌کنند و بر این باورند که عدم نظارت صحیح بر کیفیت اجرای پروژه‌های ناتمام و بی‌توجهی به تکنولوژی‌های روز دنیا و بی‌‌مهری به متخصصین امر، قطعاً در حوادث احتمالی آینده، نگاه‌ها را معطوف مدیران فعلی استان خواهد نمود.
امروز همگی اذعان داریم که آحاد مردم انقلابی و جهادگر لرستانی به‌صورت خودجوش، پا به پای مسئولین، کمر همت برای سازندگی لرستان بسته‌اند و وظیفه دولتمردان، توجه به استفاده از تجارب متخصصین آگاه در زمینه‌های مختلف و نیز مطالعات دقیق‌تر نسبت به توپوگرافی منطقه پیش از تعیین پیمانکاران و عوامل نظارتی است.
در پایان، از آن‌جا که حجم گسترده و انبوه خسارات سیل اخیر در روستاها و شهرهای استان، بالغ بر هزاران میلیارد تومان برآورد شده است و بی‌شک دولت نخواهد توانست به‌سرعت این خسارات را جبران کند، لازم است مجمع نمایندگان استان یک صدا و به‌طور واحد، پیگیر تأمین بودجه بازسازی استان،  از «صندوق توسعه ملی» باشند. ضمن این‌که توجه شهرداران شهرهای در معرض سیل به بازنگری در طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها و اصلاح و اقدام به جابه‌جایی منازل مورد تهدید  جهت استقرار در زمین‌‌های امن در برابر سیل و زلزله، از ضروریات مدیریت شهری پس از این بحران است.

*نماینده‌ی انجمن بتن ایران در استان لرستان

*چاپ شده در سیمره 490(25 فروردین 98)

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « دریغ از رودبار! صدای زندگی »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004