شما اینجا هستید: خانهجامعهصدای زندگی

صدای زندگی

پنج شنبه, 29 فروردين 1398 ساعت 08:35 شناسه خبر: 4348 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
الهام حاجی‌وند الهام حاجی‌وند

سیمره- الهام حاجی‌وند: بوی زمین باران‌خورده همیشه آنی نیست که در تصور همه‌مان بوی زندگی می‌دهد. گاه بوی غارت حیات انسان توسط قطرات بارانی که متحد شدند و گوشه‌ای را به تاراج برده‌اند و گاهی بوی مرگ می‌دهد.

بویِ گِل و باران، آن بوی همیشگی نبود که مشام را نوازش و  روح را آرام می‌کند که همه‌مان دوستش داریم. 

وارد شهر(معمولان) که شدم فقط خستگی دیدم و مردم ناآرامی که با اندک تاملی می‌شد فهمید، می‌خواهند زورکی به خود امید تزریق کنند. از کنار خانه‌های خراب شده‌شان می‌گذرند و چنان آهی از نهادشان برمی‌آید که هر کس برای یاری آن‌جا رفته می‌فهمد عمق غصه‌ی آن قدر زیاد است که نایی برای زندگی ندارند. با خودم گفتم اگر این روزها بگذرند دیگر نمی‌میرند، دیگر بوی گِل و آب قبر را هم لمس کرده‌اند.

 

این جا پیرمر نحیفی را دیدم که کتش را از تن درآورد و بر روی شانه‌های جوانی انداخت که گل‌ها را از خانه مرد بیرون می‌کشید و زنی را دیدم که کودک زن دیگری که از ترس شیرش خشکیده بود را شیر می‌دهد.

پارچه‌ای را بر دیوار جا مانده از خانه‌ای دیدم که روی آن نوشته بود «چو ایران نباشد تن من مباد» و چه قدر به خود بالیدم که ریشه در خاکی داریم که مردمی نجیب در آن رشد کرده‌اند.

دیوارهای خانه‌های خراب شده فریاد می‌زنند، زمین گریه می‌کند، درخت‌ها قد خم کرده‌اند، آسمان دلش گرفته، کوچه‌ها سردرگمند، پله‌های خانه‌ها آغوش برای مردم خسته از تلاش گشوده‌اند، ردپای بزرگ و کوچک کف خیابان‌ها که خستگی در آن‌ها موج می‌زند دل را ریش می‌کند، صدای هو هوی باد مغز را متلاشی می‌کند، صدای روان بودن آبی که تا چند روز پیش وحشیانه و خصمانه همه چیز را می‌مکید و به کام می‌کشید ترسی را به جان می‌اندازد که نکند دوباره بتازد و این بار مرگ را در همه جا بگستراند...

و صدای مردمی که برای یاری رساندن از کورترین نقاط هم خود را رسانده‌اند، از گوشه گوشه‌ی شهر به گوش می‌رسد و قلب را کمی آرام می‌کند و حس می‌شود زندگی در جریان است حتا اگر بدترین بلاها نازل شوند. شاید گاهی باید طبیعت دست به گلویمان بفشارد تا قدر یک‌دیگر را بیش‌تر بدانیم. و جانکاه است دیدن مردمانی که با امید به سال خوک وارد شدند که در تمام افسانه‌ها سال برکت و روزی است اما سرزمین ما غرق در روزگاری شد که اگر عزیزانِ جان.... روزیی هم برای چپاول از دستشان در رفته بود برای نگون‌بختی مردم صرف شد...

*چاپ شده در سیمره 490(25 فروردین 98)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004