چاپ کردن این صفحه

یک نکته و یک خبر مطلب ویژه

سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 17:20 شناسه خبر: 4519 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکترمحمدجعفر محمدزاده دکترمحمدجعفر محمدزاده

نکته آن‌که؛ اطلاع‌رسانی فراتر از یک حرفه، نوعی رسالت و گونه‌ای از هدایت است. رسانه، در مفهوم اسلامی آن وجدان بیدار جامعه‌ای است که با ارزش‌های الهی و آرمان‌های انسانی پیوند دارد.

 

ارتقای هرم آگاهی‌ها و دانش عمومی، مهم‌ترین کارکرد مطبوعات است. در بین نهادهای ارتباطی، مطبوعات از گذشته نقشی بی‌مانند در آگاهی بخشی داشته‌ است و با وجود تنوع در گونه‌های رسانه این نقش کمابیش ادامه دارد.

انتشار هر شماره از یک نشریه همیشه یک قدم رو به پیش‌رفت، چراغی فراراه مردم و مشعلی در تاریکی و جهل است. 

و اما خبر؛ "هفته‌نامه‌ی سیمره به پانصدمین شماره‌ی خود رسیده است"؛ این خبر برای خیلی‌ها می‌تواند یک خبر ساده و خوشایند باشد؛ اما برای من که هم شمردن می‌دانم و هم کار مطبوعات به ویژه در استان‌ها را می‌شناسم و با فضای رسانه و خبر آشنایی علمی و عملی دارم، متفاوت، تحسین برانگیز و حیرت‌زاست. 

روزنامه‌نگاری به خودیِ خود سخت است و اگر یک روزنامه‌نگار بارِ روزنامه‌داری را هم به دوش بکشد و هر روز و هر هفته درگیر فضای کشمکش‌های سیاسی و هزار مسئله و مشکل پیدا و ناپیدای دیگر باشد از توصیف سخت بالاتر است و آن را باید صعب مستصعب دانست.  

انتشار پانصد شماره، یعنی حداقل سپری کردن پانصد هفته‌ی دلهره‌آور و پرمشقت؛ دلهره از نوشته‌ها و بازتاب‌ها و خوش‌آمد و بدآمدهای مرسوم، و مشقت، یعنی در شرایط بی ثبات و ناپایدار اقتصادی، و در میان انبوه رانت و کاغذ یارانه، و کمبودها و بی‌توجهی‌ها فکر چاپخانه و کاغذ و فیلم و زینگ و توزیع و هزار مشکل ریز و درشت دیگر بودن.

به دکتر کیانوش رستمی که ظرف این سالیان با دست خالی اما با عزم جزم بر کوه مشکلات روزنامه‌داری و روزنامه‌نگاری غلبه کرده و تاب و توانش را در این همه سال نمایانده است تبریک جانانه می‌گویم. و از خدای منان عزت و سربلندی‌ او و همکاران و هم‌قلمانش را می‌خواهم و دعا می‌کنم که بر "منتهای همت خود کامران"باشد. 

امیدوارم خوانندگان سیمره کماکان در جاری زلال آن، سیرابِ معرفت و دانایی باشند.

*مدیر رادیو ایران