شما اینجا هستید: خانهجامعهضرورت مشارکت در انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی

ضرورت مشارکت در انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی

یکشنبه, 03 شهریور 1398 ساعت 12:22 شناسه خبر: 4562 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سید ایمان موسوی سید ایمان موسوی

سیمره/ سید ایمان موسوی: در کم‌تر از هفت‌ماه مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازار گمانه‌زنی و نقد و اظهارات سیاسی راجع به آرایش و چینش نیروهای سیاسی در فضای سیاسی آینده کشور و حضور و مشارکت مردمی داغ شده است. سوای بر بحث‌های کلیشه‌ای که همواره در اوان انتخابات مهم کشوری مطرح می‌شود و این که حضور مردم ضامن دوام و قوام سیاسی کشور است و مشارکت بالای مردمی نظام را در برابر تهدیدات داخلی و خارجی دشمنان بیمه می‌کند؛ در این نوشتار به مهم دیگری از ضرورت حضور مردم در انتخابات اسفند 98 پرداخته می‌شود. شاید به جرئت می‌توان گفت که در هیچ دوره‌ای از تاریخ سیاسی کشور تا این اندازه، گفتمان جوان‌گرایی و نسل جدید انقلاب برای حضور در پست‌های مهم سیاسی و تقنینی مورد تاکید قرار نگرفته بود. ضرورت حضور جوانان نخبه‌ي انقلابی در پست‌های مهم کشوری، فضای گفتمانی نیز در میان مردم، مستعد چرخش نخبگان است. 

 

نظام جمهوری اسلامی ایران وارد دهه‌ی پنجم حیات خود شده است و به قول ابن خلدون جامعه‌‌شناس بزرگ مسلمان، نظام‌های سیاسی مستعد بالندگی و حرکت رو به جلو هستند. از دیدگاه این جامعه‌شناس نظام‌های سیاسی سه مرحله تثبیت، گسترش و افول را دارند. البته باید گفت که نظریه‌ی ابن خلدون، حتمی و جبری نیست و این طور نیست که هر نظامی حتماً این سه دوره را می‌گذارند. بسته به کارآمدی و کارایی نظام‌های سیاسی و جلب رضایت مردم، عمر نظام‌های سیاسی مشخص می‌‌شود. اما نکاتی ظریف در دیدگاه ابن خلدون است که توجه به آن خالی از لطف نیست. نخست این که وی نظام‌های سیاسی را به موجواتی زنده و مثل بدن انسان تشبیه می‌کند. این نظام سیاسی از مرحله کودکی وارد مرحله‌ی جوانی و سپس پیری می‌شود. از این جهت می‌توان گفت که امروز جمهوری اسلامی ایران بعد از پشت سرگذاشتن چهار دهه تجربه بزرگ سیاسی وارد مرحله‌ی جدیدی از تمدن‌سازی شده است. خاطرنشان می‌کنم که ذکر نظریه‌ی ابن خلدون به این مفهوم نیست که نظام جمهوری اسلامی ایران در تجربه‌ی چهار دهه‌ی گذشته ضعیف عمل کرده و در مرحله‌ي تثبیت مانده است؛ مقصود این است که تجربه‌ي چهار دهه موفق، مسیر رو به امیدواری را پیش روی نسل جوان گذاشته است. به همین دلیل رهبر معظم انقلاب از ظهور نسل نخبه‌ی انقلابی در طی چهار دهه عمر پرکت نظام یاد می‌کند که این نسل آماده حضور در عرصه‌های مختلف قدرت است. یکی از این عرصه‌ها، بی تردید مجلس شورای اسلامی است. برای همین است که انتخابات اسفندماه سوای بر بحث‌های همیشگی، اهمیت دوچندان و مضاعف برای حضور چهره‌های جدید سیاسی پیدا می‌کند.

این چهره‌ها عموماً از نسل دهه‌ی شصت است که مجهز به آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی و اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب هستند و از طرف دیگر دانش، تخصص و بینش مدیریتی لازم را برای پیش‌برد سیاست‌ها و استراتژی های کلان دارند. از این جهت اهمیت حضور هوشمندانه و آگاهانه مردم در انتخابات اسفندماه 98 برای انتخاب گزینه‌های اصلح‌تر امری ضروری به نظر می‌رسد. امروزه بزرگ‌ترین افت سیاسی در کشور نه تحریم دشمن بلکه در سوء‌مدیریت‌های داخلی و فقدان خلاقیت و ابتکار است. نسل کهنه مدیریتی در کشور توان مقابله با چالش‌های جدید را ندارند. حل مسائل جدید به فکر و انگیزه‌ی جدید و اساساً شخصیت خاص زمان خود نیاز دارد. چگونه ممکن است فردی که سی سال پیش وزیر و وکیل بوده؛ امروزه بتواند با همان شم مدیریتی گذشته‌اش و البته با انرژی و انگیزه‌ی کم‌تر به مقابله با چالش‌های جدید بپردازد و از پس آن‌ها برآید. به همین دلیل است که پوست‌اندازی در قدرت امری اجتناب‌ناپذیر است و این پوست‌اندازی ابتداً از مجلس شورای اسلامی کلید خواهد خورد. 

امروز مجلس در سایه‌ی همین بی‌انگیزگی‌ها جایگاه و تاثیرگذاری‌اش را در امور سیاسی و اجرایی کشور از دست داده است. بایستی مجلس در سایه‌ی حضور جوانان انقلابی به جایگاه بایسته و شایسته‌اش برگردد و این امکان میسر نمی‌شود مگر با انتخاب هوشمندانه و آگاهانه مردم در اسفند 98. 

*چاپ شده در سیمره 502(23 اَمرداد98)

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر یزدی یزدی یکشنبه, 10 شهریور 1398 ساعت 10:37

    بنده در انتخاباتی شرکت می کنم که در آن منتخبین کارت شارژ2 الی 5 هزار تومانی ایرانسل ،و شام و ناهاریکه دیگه ها توسط جرثقیل روی زمین گذاشته می شوند آن هم بمدت یک هفته شرکت نمی کنم؟در انتخاباتیکه منتخبین آن زمان انتخابات سر قبر اموات حضور پیدا می کنند برای کسب رای شرکت نمی کنم؟بنده در انتخاباتی شرکت می کنم که منتخبین با دادن رشوه همانند کارت شارزو گوشت برنج و مرغ رای مردم را نخرندو....

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004