شما اینجا هستید: خانهجامعه«سُنت» را قربانی «بدعت»نکنیم

«سُنت» را قربانی «بدعت»نکنیم

پنج شنبه, 28 شهریور 1398 ساعت 13:11 شناسه خبر: 4600 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خداداد ابراهیمی خداداد ابراهیمی

سیمره/ خداداد ابراهیمی*: صداتو رها کن ! داد بزن! نعره کن!                            پيراهن‌تان را به نشانه احترام در آوريد!

این صدای مداح روضه‌‌ی محرم است که جوان‌ها را به هیجان درآورده تا بیش‌تر برسر وصورت خود بکوبند و مثلاً برای شهدای کربلا، عزاداری تمام عیاری در رقابت با محله‌‌ای دیگر، به نمایش بگذارند.

آيا اين استدلال و برهان منشاء عقلاني دارد؟ مگر دين اسلام، دين حيا و عفت نیست؟! مگر ائمه به ما دستور نداده‌اند که؛« کُونُوا زَيناً لَنا وَ لا تَکُونُوا شَيناً عَلَينَا.»:(مايه‌ی زينت ما باشيد نه باعث ملامت و سرزنش ما)

 

این شکل برگزاری آیین‌های سوگواری ماه محرم که با ترویج آداب و رسوم انحرافي، علاوه بر کم‌رنگ شدن روح حماسه حسيني، آن را به آداب و رسومی سطحی و بي‌محتوا تبدیل می‌کند، به شدت مذموم بوده و حتا فقها برخی از این موارد را حرام اعلام کرده‌اند. چرا که تحریف آیین ماه محرم و حوادث عاشورا، و بدعت در آیین‌های سوگواری سالارشهیدان(ع)، اعتقادات مردم را به بیراهه می برد جالب این‌جاست سردمداران این نوع بدعت‌ها و تحریف‌های خطرناک، اغلب مداحان و ذاکرین کم سوادی هستند که با تکیه بر احساسات مذهبی مردم و نیز با خیالپردازی‌ها و داستان سرایی‌های غیرمستند، دکان‌های دونبش پرآب و نانی راه انداخته‌اند و با آن درآمدهای میلیونی کسب می‌کنند.

عبور از گودال آتش با پای برهنه، تیغ زنی، قفل زنی، قمه زدن بر فرق کودکان، ملبس شدن به لباس جِن‌ها، نعره زدن، به هوا پریدن، دست و پا را غُل و زنجیرکردن، عریان شدن، رقصیدن در «تعزیه‌ی تحقیر شِمر»، تنظیم اشعار مداحی‌ها با سبک ترانه‌های غربی و... از اشکال نوین و عجیب و غریب این نوع از آیین سوگواری و عزاداری ماه محرم است که متاسفانه در بین عوام و برخی گردانندگان تعزیه‌ها و مداحان کاسبکار، در حال افزایش است و به نحوی سوال برانگیز، سنت‌های اصیل محرم و عاشورا را به حاشیه وفراموشی برده است. همان سنت‌های ناب عزاداری‌های ساده‌ی اسلاف ما که در شمع روشن کردن‌ها، سینه‌زنی‌های بی‌ریا، نذری‌های بدون تشریفات، شربت‌های هِل و گلاب و نوحه‌‌‌‌‌‌‌‌های سوزناکی که فقط عصاره‌ی یک ترجیع بند بود: «یاحسین!»

اینک که رسوخ فرهنگ عوام و مخدوش شدن محتوای عزاداری‌های ماه محرم، رواج خرافه و امور موهن دراین سوگواری‌ها، رواج بدعت‌ها و تحریف حوادث واقعی کربلا، نگرانی‌های عمیقی را در پی داشته است، ضرورت دارد نخبگان دانشگاهی، نهادها و مراجع دینی، با روشنگری و فرهنگ سازی، سنت‌های راستین ماه محرم و صفر را از اتهام تحریف‌ها و بدعت‌های ناصواب و انحرافی، مبرا نمایند و بهانه‌‌های اسلام هراسی امپراطوری رسانه‌های غربی را خنثی کنند. 

* روزنامه‌نگار

*چاپ شده در سیمره506(26 شهریورماه98)

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004