شما اینجا هستید: خانهجامعهمظلومیت پنهان

مظلومیت پنهان مطلب ویژه

پنج شنبه, 04 مهر 1398 ساعت 23:11 شناسه خبر: 4618 3 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علی گودرزیان علی گودرزیان سیمره

 جناب آقای دکترنوبخت!

لطفن!"چنین آسان مگیریدش...!"

 سازمان مدیریت و برنامهریزی هراستان درحقیقت با توجه به ماموریتهای اصلی و شاخص آن، اگر نگوییم بالاتراز جایگاه مدیریت ارشد است، بهتراست بگوییم بعداز منصب استانداری، مهمترین جایگاه مدیریتی هراستان است.

برخی از مهم‌ترین وظایف این دستگاه کلیدی را باهم برشماریم:

 -توزیع اعتبارات جاری(حقوق و دستمزدهاو...) و عمرانی استان(کلنگ‌زنی‌ها و ساخت‌وسازها)و...

 

-دبیرشورای برنامه‌ریزی و توسعه‌ی استان

-جذب اعتبارات ملی

-دبیر شورای فنی استان

-تنظیم برنامه‌ی #بلندمدت، #میان_مدت و #کوتاه_مدت توسعه‌ی استان(همانی که همیشه گم شده‌ی لرستان است)

-مدیریت منابع انسانی(میزان استخدام نیروهای دولتی و ارتقای سطح دانش و نگرش و انگیزش آنان و...) و تحول نظام اداری استان منطبق با آخرین نظریات مدیریت درجهان پیش‌رفته و...

-دبیرکارگروه توسعه‌ی مدیریت استان با همه‌ی تعاریفی که از #توسعه داریم.

-انجام #سرشماری_عمومی نفوس و مسکن یعنی گردآوری اطلاعات و داده‌های بنیادی و پایه ای و...

-تهیه طرح‌های جامع آماری

-دبیرتوسعه‌ی #دولت_الکترونیک

-دبیرکارگروه پژوهش و فناوری استان و.....

سازمان مدیربت و برنامه‌ریزی یک استان یا کشور ایران، حکم cpu (واحد پردازش مرکزی central prossesor unit  ) را دارد.

"سی پی یو" مغز کامپیوتراست هرچه این مغز مدرن تر و روزآمدترباشد هم #سرعت-پردازش سریع‌تر و هم #دامنه-ی-پردازش بیش‌تر می‌شود.

درسال‌های گذشته رایانه‌ها "تک‌نخی" بودند و فقط دریک حوزه می توانستند فعالیت کنند و تا یک فعالیت و عمل خاتمه نمی‌یافت امکان شروع عمل جدید نبود ولی رایانه‌های جدید "چندنخی" شده اند و به صورت هم‌زمان و همروند چند فرآیند را با یک واحد پردازشcpu ونظارت هماهنگ، انجام می‌دهند!

 حدود۱۸سال پیش با کامپیوترهایی کار می‌کردیم که قدرت پردازش مغزشان (central prossesor unit) درمقایسه با نسل جدید رایانه‌ها بسیار پایین بود.

 امروز نسل جدید رایانه‌های "چند نخی" دارای سی‌پی‌یوهای هشت هسته‌ای و حتا ده هسته‌ای هستند و در یک آن، میلیون‌ها گیگابایت اطلاعات و داده را از حوزه‌های مختلف پردازش می‌کنند، تصور کنید اگربا این حجم از اطلاعات، شما بخواهید با یک رایانه‌ی (کامپیوتر) تک‌نخی و تک هسته ای کارکنید چه کاری می‌توانید به پیش ببرید!؟

حالا از این بگذریم که دولت مهرورزی دکتراحمدی‌نژاد "مغزدستگاه‌های دولتی" را نشانه رفت و واحدپردازش مرکزی(cpu) دستگاه اداری کشوررا ازکارانداخت و ما سال‌ها باید تاوان بی‌مغزی‌های گذشته را بپردازیم!

این دستگاه کلیدی است که نقشه‌ی راه مدیران را طرحی میکند و برای اجرای نقشه، آنان را مشاوره و به آنان اعتبار تخصیص می‌دهد و درآخر مدیران را ارزیابی می‌کند!

افق‌های ۵تا ۱۰تا۲۰ساله را طراحی می‌کند و همه‌ی امکانات سراسر استان و کشور را در مسیر توسعه تعریف می‌کند و ظرفیت‌ها را شناسایی و به سرمایه‌گذاران معرفی می‌کند و...

 

المختصر!

جایگاه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی جایگاه بسیارحساسی است و باورداریم اگر امروز جایگاه استان ما دربین استان‌های کشور، از جمیع جهات چنین بی‌رونق شده است!

 اگرما رکورد‌دار شاخص‌های منفی #بیکاری_جوانان، #طولانی_شدن_اجرای_پروژه_ها،  #ازهم_پاشیدگی_خانواده_ها، #اعتیاد و به طور کلی #آسیب_های_اجتماعی هستیم، بخشی از آن نشانگر کم کاری دیروز سازمان مدیریت برنامه‌ ریزی استان است!

مظلومیتپنهان مردم لرستان همین است که کلیدی‌ترین دستگاه دولتی‌شان ناکارآمد بوده است! مظلومیتی که نمودآن ملموس نیست!

 این که امروز استان ما و مدیران ما در نوعی بی برنامگی و شلختگی می لولند اگر نگوییم همه، ولی قطعن بخش بزرگی از آن محصول بی‌برنامگی سال‌های متمادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان لرستان است!

این جایگاه را محض خدا به اهلش بسپارید!

چرا افرادی مطرح می‌شوند که دراین عرصه یا کار نکرده‌اند یا کارنامه‌ی درخشانی ندارند!؟

این جایگاه را به کسی بسپارید که برای خاطر خدا و بچه‌هایمان، توانایی ترسیم افق‌های آینده راداشته باشد!

این جایگاه را به کسی نسپارید که کنار استاندار بنشیند و بگوید:

"کجا خرجش کنم!!"

 

جناب دکترنوبخت!

شما هم فرزند این آب و خاک هستید دلتان برای بچه‌های بی‌افق بسوزد!

وقتی قراراست کلید مدیریت کلیدی‌ترین دستگاه را به کسی بسپارید حتمن حواستان باشد که بسیاری از پدران و مادران نگران آینده‌ی فرزندان خود هستند!

هبه کردن جایگاه "سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان" به هرکسی از دو حالت خارج نیست:

 یاجناب دکترنوبخت خود نمی‌داند چه خبراست -که بنده به این بخش باور ندارم - یا ایشان نیز بعدازاین که همه چیز، دراین مملکت آسان گرفته می‌شود! آسان گرفته است!

ولی:

...این خون است

خون باغبان پیر رنجوراست

چنین آسان مگیریدش

چنین آسان منوشیدش...!

 

علی گودرزیان- ع پایدار

‍چهارم مهر ماه 1398 

3 نظرها

 • پیوند نظر مهدی مهدی شنبه, 06 مهر 1398 ساعت 14:15

  جالبه

 • پیوند نظر علمدار علمدار شنبه, 06 مهر 1398 ساعت 13:22

  برادر گرامی
  ببخشید خروجی عملکرد مدیریت ارشد لرستان چه ارمغانی برای رفع محرومیت بخش های مختلف استان داشته.زمانیکه یک نفر در استانداری با حفظ سمت چندین مسولیت خطیر به اوواگذار می گردد.انتظار دارید همه چی گل و بلبل باشد.آیا این فرد تخصص در تمامی حوزه های استانداری را دارد اگه دارد خروجی پست اول ایشان چه بوده؟زمانیکه پست های حساس و کلیدی معاونین استانداری و فرمانداری با حفظ سمت صادر می شود شما از سازمان مدیریت چه انتظاری دارید؟آیا شخص آقای استاندار نماینده ارشد دولت در استان تلقی نمی گردد.آیا مشکلات عدیده سیل لرستان حل و فصل شده؟آیا خسارات وارده به مردم و زیر ساختها پرداخت و بازسازی ها جبران شده؟باور بفرمایید اگر مدیریت ارشد استان قوق ،متخصص ،توانمند ،کارا و نظارت قوی بر عملکرد مدیران دستگاهای اجرایی استان داشته باشد آلان نباید شاهد این همه کاستی ها می بودیم.اولین وظیفه استانداران نظارت قوی و قانونمند بر سایر مدیران هست؟اگر در جلسه شورای اداری استان مصوباتی مطرح شد باید در جلسه بعدی گزارش از مدیر ذی ربط را بخواهد و اگر مصوبه مطرح شده در مهلت قانونی که در صورتجلسه شورای ادارای آمده و تاریخ مهلت داده شده گذشته باشد باید با شدت و قوت تمام با آن مدیر برخورد و اعمال قانون بکند؟
  حال در مورد نقش و جایگاه سازمان مدیریت لرستان که بیان فرمودید؟باید عرض کنم احیا سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان امورادارای و استخدامی کشور بهبا مدیریت آقایان محمد باقر نوبخت (که ملت را کرده بدبخت)و آقای جمشید انصاری مشکلات اداری و سیتم اداری بودجه ریزی و برنامه ریزی را 100 برابر بیشتر نموده؟چون نه تدبیری در برنامه های آنها می بینیم و نه امیدی در رابطه با بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت مردم حاصل نخواهد شد؟
  اساس توسعه پایدار هر مملکتی زمانی شکل خواهد گرفت که مدیران ارشد آن بر اساس شایسته سالاری و تخصص انتخاب شوند .نه بر اساس بند (پ)و رابطه بازی؟بنده طرفدار هیچ گروه ،حزب و یا جناحی نیستم اما به این اصل معتقدم خدمت بی منت به خلق الله.باور بفرمایید انحلال سازمان برنامه بهترین تصمیم بود واحیا آن با این رویکرد کاری بیهوده و اشتباه بود.علی برکت العالی .

 • پیوند نظر مظلوم مظلوم شنبه, 06 مهر 1398 ساعت 08:43

  آقای گودرزیان گرامی باید عرض کنم
  تمامی انتصابات بر اساس رابطه بازی و باند بازی هست ،سهم مردم هم بدلیل همین موارد گم شده تلقی می گردد.سازمان مدیریت ما پویا و زنده نیست ؟سازمانی پویا و مغز منفعل اقتصادی مملکتی هست که مدیریت ارشد در سطح کشور بر اساس توان ،تخصص وشایسته سالاری منصوب شود همانند آقای نوبخت ،اما در استانها زمانیکه تفکر مدیریت سازمان مدیریت لرستان بر این باور باشد که باید سرمایه گذا خارجی می تواند مشکلات عدیده در بخش های صنعت ،خدمات و کشاورزی را حل کند دیگر شما و مردم مظلوم لرستان چه انتظاری از سازمان مدیریت ها دارید؟با وجود این همه پتانسل و منابع فراوان خدادادی چه راهکار یا برنامه ایی برای برون رفت از این همه مشکلات داشته اند یا خواهند داشت چه طرح ها و ایدهایی برای رفع محرومیت لرستان به مرکز پیشنهاد داده اند؟مدیریت نا کارآمد استان نتوانستند کشت و صنعت ،یخچالسازی ،پارسیلون ،و چرم و پوست و...را که وجود داشتن را حداقل نگهداری کنند؟ببخشید آیا مدیران سایر کشورها همانند ژاپن و...مغزشان دو طبقه تشریف داره؟؟؟؟؟باور بفرمایید بنده به هیچ باند و حزبی وابستگی نداشته و ندارم اما به نظر من انحلال سازمان مدیریت بهترین گزینه بود؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004