شما اینجا هستید: خانهجامعهبازار مسکن،محل تلاقی سازمان فضایی شهری و ساختار اجتماعی و پیامدهای آن

بازار مسکن،محل تلاقی سازمان فضایی شهری و ساختار اجتماعی و پیامدهای آن

جمعه, 24 آبان 1398 ساعت 12:44 شناسه خبر: 4709 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فردین کریمی فردین کریمی سیمره

سرمایه‌داری، هر روز جغرافیا یا مقوله‌های جدیدی را برای رفع مشکل مازاد انباشت سرمایه جست‌وجو می‌کند، گاهی هم هر دو را با هم می‌جوید. نتیجه مثبت این جست‌وجو را می‌توان از عوامل حیات طولانی سرمایه‌داری دانست.

 مسکن یکی از این مقوله‌هاست. روزگاری نه چندان دور، مسکن سرپناهی بود برای امکان ادامه‌ی حیات. اما منطق سرمایه‌داری به روش‌های مختلف توانست از آن برای سرمایه، بازار بسازد. سرمایه‌داری، از این بازار، مثل دیگر بازارهایش، ارزش اضافی کسب کرد و به انباشت سرمایه رسید. در این رخداد، مهم‌ترین رویکرد سرمایه‌داری به مسکن، تبدیل آن از نیاز به کالای مصرفی بود. به عبارت دیگر، مسکن در نظام سرمایه‌داری، در نظامی از نشانه‌ها مصرف می‌شود. به این معنی که مصرف‌کننده نه مسکن برای رفع نیاز بلکه کالایی را خریداری و مصرف می‌کند که در نظام نشانه‌ها، از مؤلفه‌های مهم پایگاه اجتماعی-اقتصادی و گروه‌های منزلتی به شمار می‌آید؛ خانه‌ی بزرگ و لوکس در منطقه‌ی خوب شهر، به معنی برخورداری از منابع بیش‌تر شهری، احترام اجتماعی بالاتر ... و به طور کلی یعنی متعلق بودن به گروه منزلت اجتماعی بالاتر است که طبیعتاً امکان دسترسی به آن برای همگان میسر نیست.

بنابراین، استراتژی سرمایه‌داری برای کسب ارزش اضافی از محل تبدیل مسکن از رفع نیاز به کالای مصرفی، منجر به تفکیک و سازمان‌دهی فضایی شهری به گونه‌ای شد که تفکیک و ساختارهای اجتماعی متفاوتی ایجاد گردید. در این میان، بدیهی و ذاتی دانستن این تفاوت‌ها از سوی نهادهای مختلفی که توزیع منابع شهری را به عهده دارند، خود مسئله‌ای دیگر است که جمعیت شهری با آن روبه‌رو است. چرا که عملکردشان به گونه‌ای است که تفکیک ساختارهای اجتماعی را متناسب با تفکیک در فضاهای مختلف شهری، تثبیت می‌کند و به این صورت همه چیز را به نفع سرمایه تمام می‌کند و در ادامه تضاد را عمیق‌‌تر  و هم‌بستگی اجتماعی را کم‌تر می‌کند. 

اما بازار مسکن که ابتدا در شهرهای بزرگ شکل گرفت، به عنوان بخشی از نظام سرمایه‌داری، باید در جهت رفع بحران‌های نظام سرمایه‌داری نقشش را ایفا کند. یکی از مهم‌ترین این مشکلات، مازاد انباشت سرمایه است.

استراتژی امروز سرمایه‌داری در بازار مسکن برای رفع این مشکل، افزایش گستره‌ی جغرافیایی است. همان‌طور که می‌بینیم، سرمایه‌داری ایران، این بازار پرسود برای سرمایه‌دار را که مختص شهرهای بزرگ بود، به شهرهای کوچک و حتا روستاها، منتقل کرده و هم‌چنان از این بازار کام می‌گیرد بی‌آن که تلخ کامی انبوهی از جمعیت یک جامعه برای داشتن مسکن مناسب به چشم آید. بنابراین در شهرهای کوچک نیز به زودی باید شاهد تضادهای ناشی از سازماندهی جدید فضایی و به دنبال آن تفکیک ساختارهای اجتماعی و شکل گرفتن گروه‌های با منزلت اجتماعی متفاوت مبتنی بر مسکن که تضاد بیش‌تر و هم‌بستگی اجتماعی کم‌تر را به دنبال دارد، باشیم.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004