شما اینجا هستید: خانهجامعهاعتراضات بنزینی/ شوک افزایش قیمت بنزین مردم را به خیابان آورد

اعتراضات بنزینی/ شوک افزایش قیمت بنزین مردم را به خیابان آورد مطلب ویژه

یکشنبه, 26 آبان 1398 ساعت 11:48 شناسه خبر: 4711 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

در پی سه برابر شدن قیمت بنزین بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا که به بروز اعتراض‌های مردمی در شماری از شهرهای کشورمان انجامید، روز شنبه، ۲۵ آبان، تجمع‌هایی به‌ شکل‌های گوناگون در برخی شهرها برگزار شد.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در برخی از شهرها جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز شد. 

هم‌چنین شهروندان در سیرجان استان کرمان و بیرجند خراسان جنوبی در اعتراض به تغییر قیمت بنزین تجمع کردند.

دولت بدون اعلام قبلی بامداد جمعه ۲۴ آبان ناگهان اعلام کرد قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای یا آزاد هر لیتر ۳ هزار تومان خواهد بود. این به معنی سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد است. قیمت بنزین غیرسهمیه‌ای پیش از این هر لیتر، هزار تومان بود. قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هم لیتری ۱۵۰۰ تومان اعلام شد.

 

 

تایید مرگ یک نفر در سیرجان 

محمد محمودآبادی فرماندار سیرجان به ایسنا گفته‌است: متاسفانه یک نفر در اعتراضات بنزینی کشته شده اما هنوز دلیل کشته شدن این فرد مشخص نیست که تیر خورده یا خیر و اکنون در پزشکی قانونی شهرستان سیرجان در حال بررسی این موضوع هستیم و هر زمانی که دلیل فوت این شخص مشخص شود، اعلام خواهیم کرد ضمن آنکه باید عنوان کرد که این فرد از مردم عادی بوده است

 

انتقاد مرجع تقلید:

تا دیر نشده، تجدید نظر کنید

در ادامه اعتراض‌ها به افزایش بهای بنزین، آیت‌الله علوی گرگانی، مرجع تقلید شیعه، نیز روز شنبه در پیامی از دولت خواست «تا دیر نشده، در تصمیم خود تجدیدنظر کند».

این مرجع تقلید افزایش قیمت بنزین را خبری «ناراحت‌کننده» توصیف کرد و افزود:« در شرایط فعلی اثر تحریم‌ها و افزایش غیرمتعارف ارز بر زندگی مردم فشار زیادی وارد کرده است.»

در ادامه‌ي اعتراض‌ها به افزایش بهای بنزین، شماری از مردم خرم‌آباد به خیابان‌ها آمدند. اعتراضات در مرکز استان لرستان در آرامش برگزار شد. از ساعت حدودا 10 و سی دقیقه‌ی صبح روز شنبه این اعتراضات در میدان امام حسین(ع)، میدان امام خمینی(ره) و خیابان شریعتی آغاز شد و تا عصر ادامه داشت. 

معترضان خودورهای خود را وسط خیابان‌ها رها کرده، رفت‌و‌آمد مردم را با مشکل مواجه کردند. هم‌چنین در سرویس‌های مدارس اخلال ایجاد شد که اولیای دانش‌آموزان شخصا فرزندان خود را از مدارس به سمت منزل پیاده آوردند.

مشاهدات عینی خبرنگار ما حاکی از این است که برخی رانندگان تاکسی‌ها، وسط خیابان نشسته بودند و با تکه نانی ناهار را روی آسفالت سرد خیابان صرف کردند. 

کاغذ‌نوشته‌هایی با شعارهایی چون «بنزین 3هزاری زندان فقرا» روی شیشه‌ی جلو و عقب خودروهای سواری به چشم می‌خورد. 

معترضان می‌گفتند: افزایش نرخ بنزین زندگی ما را فلج می‌کند. دولت چرا ناگهانی قیمت را سه برابر کرده‌است!؟ 

 

واکنش یک‌اقتصاددان به افزایش قیمت بنزین:

نهاد رهبری به موضوع افزایش قیمت بنزین ورود کند

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: «من در این‌جا در کمال خضوع، رییس‌جمهور، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد را در مورد دستاوردها و هزینه‌های افزایش قیمت بنزین به مناظره دعوت می‌کنم به شرطی که این مناظره پخش مستقیم شود و حداقل استانداردهای آن رعایت شود.»

به گزارش ایلنا، فرشاد مومنی گفت: «این پدیده در کشور ما سه دهه تاریخ دارد و این تصور وجود دارد که اگر قیمت‌های کلیدی را دست‌کاری کنیم تنها هزینه تورم آن را می‌پردازیم و در ازای آن منابع قابل اعتنا و کم زحمت به‌دست می‌آوریم.»

وی ادامه داد: «در هر تجربه افزایش قیمت حامل‌های انرژی، کشور با مسائل انسانی، اجتماعی و محیط‌زیستی روبه‌رو شده است به‌طوری که گزارش‌های رسمی نیز به این موضوع اذعان دارند. مثلاً در گزارش کمیسیون بهداشت و کمیسیون اجتماعی مجلس و نیز وزارت بهداشت به صراحت اشاره شده است که پیش از تجربه افزایش قیمت حامل‌های انرژی در دی‌ماه 1389، سالانه یک درصد جمعیت ایران از ناحیه هزینه‌های کمرشکن درمان به زیر خط فقر می‌افتادند در حالی که در اولین سال پس از  اجرای این سیاست ضریب آن به 3 برابر افزایش یافت.»

 

روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم تحت فشار است

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسن روحانی که صبح جمعه در دیدار با جمعی از اعضای دولت سخن می‌گفت، از وجود طرح‌هایی برای افزایش قیمت بنزین تا پنج هزار تومان خبر داد و گفت: «ما مخالفت کردیم. معتقد بودیم پنج هزار تومان برای هر لیتر بر زندگی مردم تاثیر مستقیم داشته و موجب افزایش تورم خواهد بود.»

شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران بامداد ۲۴ آبان از افزایش بهای بنزین آزاد در کشور خبر داد.

طبق اعلام این شرکت، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان خواهد بود. هم‌چنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است.

 

کمک‌های حمایتی و معیشتی، ماهانه و بدون وقفه پرداخت خواهد شد

سران قوا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با تاکید بر همکاری کامل در اجرای مصوبه مدیریت مصرف سوخت و حمایت از معیشت اقشار کم درآمد اعلام کردند که کمک‌های حمایتی و معیشتی ماهانه بدون وقفه و به طور منظم پرداخت خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه روز شنبه با حضور اعضاء و سران سه قوه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه پس از ادامه مباحث اصلاح ساختاری بودجه و اصلاح و مقاوم سازی اقتصاد، وزیر کشور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، گزارشی را از روند اجرای مصوبه جلسات گذشته سران قوا ارائه کردند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گزارشی درباره‌ی مصوبه مدیریت مصرف سوخت و همین‌طور طرح حمایت از معیشت اقشار کم درآمد ارائه کرد. 

در این جلسه هم‌چنین بحث شد که همه‌ی قوا در دولت در اجرای این مصوبه، همکاری کامل خواهند کرد  و از همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور خواسته شد برای اجرای موفق این طرح و تحقق اهداف آن، همکاری کنند.

هنوز دولت روحانی به اعتراضات مردمی پاسخ خاصی نداده‌است. اما وی همواره تاکید می‌کند که این افزایش قیمت به نفع مردم تحت فشار است. خبرگزاری ایرنا وابسته به دولت سخنان چند تن از یاران روحانی را روی خروجی خود قرار داده و از قول آن‌ها آورده‌است:

 

یک ریال از درآمد اصلاح قیمت بنزین به بودجه کشور تعلق نمی‌گیرد

سخنگوی دولت گفت:« یک ریال از درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین به بودجه جاری کشور یا تملک دارایی تعلق نمی‌گیرد بلکه به طرح حمایت معیشتی از ۱۸ میلیون خانوار کم درآمد اختصاص می‌یابد.»

 

اصلاح قیمت بنزین تصمیم و توافق همه مسئولان نظام است

رییس دفتر رییس جمهوری عملیاتی شدن مصوبه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه درخصوص اصلاح قیمت بنزین را اقدام لازم و ضروری دانست و گفت: دولت پیش از این نیز درچند مقطع قصد داشت این تصمیم مهم را که مورد توافق همه مسئولان نظام است، اجرا کند که هربار به دلایلی با تاخیر مواجه شد.

 

بیش از ۶۰ میلیون نفر مشمول طرح حمایت معیشتی دولت می‌شوند

 معاون رییس‌جمهوی و رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به شمول بیش از 60 میلیون شهروند ایرانی از طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین، گفت:« طرح حمایت معیشتی و اصلاح قیمت و سهمیه بندی بنزین در راستای اجرایی شدن مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود.»

چهار سال پیش روحانی گفته بود که دونرخی بودن بنزین فسادآور است. اما حال باید دید چه شده‌است که رییس دولت تدبیر و امید بنزین را کارتی و دو نرخی کرد!

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004