شما اینجا هستید: خانهجامعهمهاجرفرستی لرستان و استثمار نیروی کار!

مهاجرفرستی لرستان و استثمار نیروی کار!

پنج شنبه, 30 آبان 1398 ساعت 09:26 شناسه خبر: 4720 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
شهرام شرفی شهرام شرفی

شهرام شرفی*/ سیمره:  امروز، باورش سخت است اما یک واقعیت است که در بسیاری از شهرهای کشور از یزد گرفته تا قرچک ورامین، جوانان استان لرستان در بخش‌های مختلف مشغول کار هستند.

درست است که ترکیب جمعیتی کشور ایران در حال حاضر از نوع جوان است اما، یک موضوع اقتصادی وجود داشته و دارد که باعث تورم نیروی کار در برخی مناطق کشور هم‌چون تهران و کرج و مهاجرت جوانان به دیگر شهرها و استان‌های کشور شده است.

نکته‌ی کلیدی عدم توازن در توسعه‌یافتگی است؛ تمرکزگرایی مدیریتی و اداری که در کشور ما وجود دارد به نظر می‌رسد یکی از پیامدهایش، عدم توسعه‌ی متوازن در حوزه‌های اقتصادی، صنعتی و زیرساختی است.

 

اگر با بسیاری از جوانان دیار لرستان که به دیگر استان‌ها و شهرهای کشور مهاجرت کرده‌اند گفت‌وگو کنید درمی‌یابید که شاید مهم‌ترین علت، پیدا نکردن کار و شغل در دیار خودشان یعنی لرستان بوده است.

به دیگر سخن، انگار در متغیرهای توسعه‌ي اقتصادی، نوعی تقسیم کار از نوع مرکز ـ پیرامون وجود دارد و پیرامونی‌ها مجبور هستند برای یافتن درآمد، شغل و کار به مراکز مادر از جمله شهرهای تهران و امثالهم مهاجرت کنند. برای نمونه، اگر به شهری هم‌چون قرچک ورامین بروید آن‌جا می‌بینید که بخش عمده‌ای از ساکنان این شهر از نوع مهاجر هستند که مهاجرت باعث شده است در آن‌جا ساکن شوند که از شهرهای نزدیک به تهران است.

عدالت در توزیع امکانات و زیرساخت‌ها ایجاب می‌کند در مناطق مختلف کشور، رونق جمعیتی وجود داشته باشد و سیاست‌ها به گونه‌ای پیش نروند که در نهایت شاهد خالی شدن مناطقی از کشور از جمعیت جوان باشیم که جمعیتی فعال، کارآفرین، خلاق و پرانرژی است.

همه همواره گفته‌ایم و می‌گوییم که لرستان ظرفیت‌های متعددی از جمله گردشگری برای اشتغال‌زایی دارد اما در عمل، چقدر در این زمینه اقدامات پایدار و جامع صورت گرفته است؟  در عمل، اقتصاد لرستان تا چه سطحی از درآمدهای ناشی از اقتصاد گردشگری، متأثر است و تحول در آن صورت گرفته است؟ با برنامه‌های موقت که برآیند سلیقه هر مدیر است نمی‌توان در عمل، توسعه متوازن را حاکم کرد؛ بلکه برنامه‌های توسعه متوازن باید از نوع حاکمیتی باشند و این‌گونه نشود وقتی دولت به معنی قوه مجریه تغییر کرد یا ترکیب نمایندگان مجلس تغییر نمود این برنامه‌ها هم براساس سلیقه مدیریتی و فردی، تغییر کنند!

متأسفانه در حال حاضر، استان لرستان به‌رغم این همه استعدادهای گردشگری و طبیعی و کشاورزی که دارد یک استان مهاجرفرست است نه یک استان مهاجرپذیر!  زیرا یک برنامه جامع مدت‌دار پایدار برای رونق اشتغال در این استان اجرا نشده است.

اگر هم برنامه‌هایی اجرا شده‌اند از نوع موقت برآیند سلیقه و نوع نگاه یک مدیریت ارشد بوده‌اند که پس از تغییر مدیریت، آن برنامه‌ها نیز تغییر جهت داده شده‌اند یا به طور کلی متوقف شده‌اند!توسعه‌ي متوازن به ویژه در مورد استان‌های کمتر برخوردار هم‌چون لرستان، نیازمند یک برنامه فراجناحی لازم‌الاجراست که این برنامه در همه دولت‌ها و همه مجالس تداوم داشته باشد و وابسته به مدت مدیریت یک فرد نباشد.

متأسفانه چون، چنین نیست شاهد هستیم برنامه‌های توسعه استان لرستان تاکنون از نوع فرد‌گرا، قائم به سلیقه فردی مدیریت‌ها و غیرپایدار بوده‌اند و نتیجه‌اش همین شده است که مهاجرت جوانان این دیار برای یافتن شغل و درآمد به دیگر شهرها و استان‌های کشور، لرستان را به یک استان مهاجرفرست نیروی کار تبدیل کرده است.

نکته‌ی دیگر آن است که دستمزد پایین از دیگر معضلات نیروهای مهاجر استان ما به دیگر استان‌ها و شهرهاست؛ به دیگر سخن نوعی رابطه‌ی استثمار کاری نیز وجود دارد و ارزان بودن نیروی کار و تعداد زیاد نیروی کار، باعث شده است دستمزدهای پرداختی به بخشی از نیروهای کار مهاجر در حداقل ممکن خود قرار دارند و بخشی از همین نیروهای جوان نیز مجبور هستند با همین دستمزدهای حداقلی، زندگی همراه فقر و کم درآمدی خود را تداوم بخشند!

پیدا کردن شغل یک بخش قضیه است و این‌که دستمزد شغل مربوطه چقدر است خود بحث دیگری است که سطح رفاه عمومی جامعه مهاجران در شهرها را نشان می‌دهد. 

شاهد هستیم بخشی از مهاجرت‌ها همراه استثمار نیروهای کار مهاجر است که آن نیز پدیده خوشایندی از نظر انسانی برای جوانان دیار لرستان نیست!همین موضوع باعث شکل‌گیری جمعیت حاشیه‌نشین مهاجر در دیگر شهرها و استان‌های کشور می‌شود که خود زاینده مشکلات دیگری از جمله تورم جمعیتی در برخی مناطق کشور است.

*دانشجوی دکترای علوم سیاسی

چاپ شده در سیمره 514(26آبان‌ماه 98)

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004