شما اینجا هستید: خانهجامعهاشتهای سیری‌ناپذیر دولت

اشتهای سیری‌ناپذیر دولت

چهارشنبه, 06 آذر 1398 ساعت 10:21 شناسه خبر: 4729 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تهماسب کرمی تهماسب کرمی

تهماسب کرمی/ سیمره: افزایش قیمت بنزین به صورت ناگهانی و دستور قجری، بدون بسترسازی، آمادگی ذهنی اقشار اجتماعی و به دور از ارزیابی تبعات روانی آن، همانند وارد کردن شوک به‌ وسیله خبر ناخوشایند ناگهانی است، چه بسیارند سکته‌های منجر به فوت و فلج دایمی به‌خاطر دریافت خبرهای ناخوشایندِ ناگهانی.

حذف یارانه کالاهای اساسی و حامل‌های انرژی در گذشته نه چندان دور کارنامه ناکارآمدی را در تعادل اقتصادی جامعه در حافظه تاریخی اقتصاد ایران  بر جای گذاشته و اهداف آن نتیجه‌ی بالعکس بر پیکر تعادل طبقاتی وارد نموده است و کم‌ترین آسیب آن گرانی افسارگسیخته کالاهای اساسی و فرصت‌سازی برای توسعه‌ی بازار کاذب واسطه‌گری و احتکار بوده است.

 

نرخ 25 در مالیات از درآمد، 9 در مالیات بر ارزش افزوده کل مصرف کالا و خدمات و تعرفه‌های چندین ده برابری گمرکی بر کالاهای وارداتی، مالیات 5 درصد بر نقل و انتقالات دارایی‌های ثابت،  مبیین آن است که  رقم عمده‌ای از درآمد سرانه‌ی مصرف کنندگان به جیب دولت سرازیر می‌شود. علاوه بر آن تصدی دولت بر کلیه منابع طبیعی و ذخایر زیرزمینی و بستر دریاها و جنگل‌ها در آمدهای هنگفت دولت هستند که دولت  بدون پیروی از قواعد تقسیم منابع درآمدی خاص یک نظام اقتصادی دولتی، موجب شکاف طبقاتی حیرت‌آور در جامعه شده‌است، به طوری‌که هر ساعت از طبقه متوسط معقول کاسته و به طبقه مستضعف افزوده می‌گردند .

در چنین حالتی است که دولت با طرح یک سیاست شاعرانه و غیرعملی به نفع طبقه مستضعف به دلخواه  خود و در کمال بی باکی اقدام به حذف یارانه و افزایش قیمت کالاها و خدمات ضروری می‌نماید.

این‌گونه شعارهای مستضعف پسند آسیب‌های جبران ناپذیر روحی و روانی و اقتصادی را به شرح زیر بر پیکر جامعه وارد می‌کنند.

1-شناسایی قشر آسیب‌پذیر برای یاری رساندن کمک‌های دولتی کاری دشوار و چالش برانگیز است، به طوری‌که تحقیقات سطحی و نگاه ظاهری جهت پذیرش مستحقین دریافت یارانه روش موفقی نبوده است و در بسیاری موارد تضیع حق به نفع متمکنین مشهود و محسوس بوده و هست، هم‌چنین خطر انحراف و فساد اداری و اخلاقی را در این بخش تقویت می‌کند. 

2- پرداخت یارانه سرانه به اقشار ضعیف سیاست افزایش جمعیت و تشکیل طبقه مستضعف هدفمند را دنبال می‌کند که به ناکار آمدی سطح کیفی در آموزش علمی و اخلاقی و پرورش جسمی و روانی آینده جامعه منتهی می‌شود.

3- تکرار پوپولیسم دولتی و تضاد در تقسیم منابع و قشربندی جامعه تبعات روانی غیرجبرانی برای آینده به همراه دارد، زیرا انگیزه تلاش و فعالیت به شدت تحت تاثیر روحیه استمداد جویی و تنبلی قرار گرفته و تخیلات ذهنی برای دست‌یابی به زندگی رویایی رابه پایین‌ترین سطح کیفی خود می‌کشاند.

4- در شرایط کنونی که کشور دست‌خوش تحریم‌های بین‌المللی است و برای صدور کارت ملی شهروندان با مشکل مواد اولیه مواجهه است، تضاد در گفتار و رفتار را مبرهن می‌نمایاند که با چگونه شیوه‌ای اقدام به صدور ده‌ها میلیون کارت سوخت خواهد نمود.

5- دو نرخی کردن قیمت بنزین و شاید در آینده‌ای نزدیک نفت گاز (گازوییل) و نفت سفید بستر مناسب برای سوء‌استفاده توزیع کنندگان و صادر کنندگان مجوز و منابع شناخت بخش عمومی مانند آژانس‌های مسافرتی و ... فراهم خواهد شد و آثار روانی این‌گونه اعمال بسیار خطرناک می‌باشد.       

 *چاپ شده در سیمره515(4آذرماه98)

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004