شما اینجا هستید: خانهجامعهخاموش کن ما نیز با تلویزیون حرف نمی‌زنیم

خاموش کن ما نیز با تلویزیون حرف نمی‌زنیم

پنج شنبه, 21 آذر 1398 ساعت 11:20 شناسه خبر: 4754 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کیانوش رستمی کیانوش رستمی

سیمره/ کیانوش رستمی*: وریا غفوری، کاپیتان تیم استقلال چند روز پیش وقتی در مقابل دوربین خبرنگاران قرار گرفت، جمله‌ای کوتاه اما تاثیرگذار بر زبان راند که تا هنوز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و مردم به او  آفرین می‌گویند.

وریا گفت:« اون دوربین تلویزیونه؟! من با تلویزیون حرف نمی‌زنم! دوربین رو خاموش کن!»

 

چرا وریا با تلویزیون کشور خود صحبت نمی‌کند و با این رسانه‌ی به اصطلاح «ملی» چنین برخورد می‌کند، پاسخش بر همگان روشن است: رسانه‌‌ی ما بی‌طرف نیست، استقلال ندارد، عقاید و افکار طیف خاصی را منعکس می‌کند، سانسور می‌کند و... 

بدین روی مردم به آن اعتماد ندارند و ترجیح می‌دهند به‌ناچار برای کسب اطلاعات و اخبار موثق به رسانه‌‌های بیگانه روی بیاورند.

سرمایه‌ی بسیار مهم هر رسانه‌ای به ویژه رسانه‌های جمعی چون رادیو و تلویزیون اعتماد مخاطبان است. با دریغ و درد باید گفت رسانه‌ی ملی ما این اعتماد را از دست داده است. روز به روز  مخاطبان آن ریزش می‌کنند. مهم‌ترین عاملی که می‌تواند اعتماد مخاطبان را برای رسانه جلب کند بی‌طرفی و ممیزی نکردن حوادث و رویدادهاست. اما رسانه‌ی ملی ما چنین نیست و این است که به این روز افتاده است. تنها وریا غفوری نبوده و نیست که تلویزیون وطنی را تحریم کرده بلکه پیش‌تر هنرمندان بنامی خواستار آن بوده‌اند تا آثارشان از این رسانه پخش نشود.

رسانه به سان یک فروشگاه است. تنها تفاوت رسانه با یک فروشگاه در ارائه کالاست. کالای رسانه‌‌ها عمدتا فرهنگی است. خوب طبیعی است وقتی یک فروشگاه نمی‌تواند کالاهای مورد نیاز مشتریان خود را تامین کند آن مشتری به فروشگاه یا فروشگاه‌های دیگری برای رفع نیاز‌های خود مراجعه می‌کند. این‌گونه است که خیلی از مردم ما با رسانه‌ی ملی قهر کرده، مشتری برنامه‌های رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای شده‌اند. در حالی که برخی از این‌رسانه‌ها مستقیماً بنیان و اساس خانواده‌های ایرانی را با ساخت سریال‌های سطحی و مبتذل نشانه‌ گرفته‌اند.

رسانه‌ی به اصطلاح ملی اگر می‌خواهد اعتماد از دست رفته‌ی خود را بازیابد باید برای تک‌تک‌ شهروندان ایرانی با هر سلیقه و گرایشی احترام قائل شود. سخنان آن‌ها را تحریف و سانسور نکند. تمام طیف‌ها و جناح‌های مختلف جامعه را تحت پوشش قرار دهد. از ترفند «بازنمایی» بپرهیزد. بازنمایی یکی از فنون خلق پیام رسانه‌ای و اقناع مخاطبان است. بازنمایی یعنی نشان دادن واقعیت به شکلی خاص. 

رسانه‌ی ملی با استفاده از این شگرد و ترفند رسانه‌ای، می‌کوشد تفسیر و تحلیل خود را از واقعیت مورد نظر به‌طور آشکار و پنهان به ذهن مخاطبان خود ارسال کند به گونه‌ای که او تفاوتی بین این دواحساس نکند.

مدیران رسانه‌ی ملی باید بدانند که امروزه رسانه انواع متعددی دارد: رسانه‌های جمعی مانند رادیو، تلویزیون، مطبوعات؛ رسانه‌های الکترونیکی مانند سایت‌های خبری و بیلبوردهای اطلاع‌رسانی و رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، تویتر، تلگرام، واتساپ، اینستاگرام و...

از طرفی دیگر انحصار صدا و سیما شکسته شده به مدد شبکه‌های اجتماعی مردم بی‌پرده و بی‌سانسور حرف‌های خود را باهم‌دیگر در میان می‌گذارند و به قول همکار ارجمند مصطفا داننده در عصر ایران :« رفتار مدیران صداوسیما نشان می‌دهد آن‌ها متوجه شکسته شدن این انحصار نشده‌اند و فکر می‌کنند هنوز دهه‌ی 60 یا 70 است که آن‌ها یکه‌تاز میدان اطلاعات باشند. همین چشم بستن به واقعیت‌ها باعث شده است که صداوسیما هر روز با ریزش مخاطب روبه‌رو شود. بخشی از مردم واقعا دیگر حوصله‌ی رفتار صداوسیما را ندارند و ترجیح می‌دهند برای به دست آوردن اطلاعات و دیدن برنامه‌های سرگرم کننده دست به دامن شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای شوند.» 

ما نیز ضمن هم‌داستانی و هم‌رایی با وریا غفوری، جسارت و شجاعت این ورزشکار بزرگ و دوست‌داشتنی را ارج می‌نهیم و می‌گوییم:  ما نیز با تلویزیون حرف نمی‌زنیم!

*کارشناس رسانه

*چاپ شده در سیمره 517(20آذرماه98)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004