شما اینجا هستید: خانهجامعهشورای شهر خرم‌آباد در مورد بی‌ثباتی‌های مدیریتی پاسخ‌گو باشد

شورای شهر خرم‌آباد در مورد بی‌ثباتی‌های مدیریتی پاسخ‌گو باشد مطلب ویژه

سه شنبه, 26 آذر 1398 ساعت 09:34 شناسه خبر: 4766 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

*سیمره517: شماری از سازمان‌های مردم‌نهاد شهرستان‌های خرم‌آباد و چگنی در باره‌ی بی‌ثباتی‌های مدیریتی و عزل و نصب‌های مکرر در شهرداری خرم‌آباد اظهار نگرانی کرده و با انتشار نامه‌ای سرگشاده از شورای شهر خواستند در این خصوص پاسخ‌گو باشد. متن این نامه به شرح زیر است:

  

ریاست و اعضای محترم شورای اسلامی شهر خرّم‌آباد

موضوع: اصل اساسی پاسخ‌گویی شورا

با سلام و احترام؛

مدیران، دبیران و اعضای فعال جمعی از سازمان‌های مردم‌نهاد شهرستان‌های خرم‌آباد و چگنی بر این باورند که مرکز استان همانند دیگر شهرها و مناطق لرستان از نابه‌سامانی‌های مدیریت شهری رنج می‌برد.

ازاین رو، معتقدیم شورای شهر برحسب وظایف و اختیارات خویش در انتخاب مسؤلان شهری، می‌بایست پاسخ‌گویی بالایی در مورد مشکلات و نابه‌سامانی‌های شهر به عهده‌‌ی داشته باشد، هر چند تاکنون در این نقش چندان موفق نبوده است. نمونه‌ی بارز آن عدم ثبات مدیریتی در شهرداری‌هاست. درعرض زمانی نسبتاً کوتاه در شهرداری منطقه‌ی سه خرم‌آباد چندین نفر به‌عنوان شهردار یا سرپرست جابه‌جا یا عزل و نصب شده‌اند و در سه ماهه اخیر، دو سرپرست به‌عنوان شهردار مرکزی خرم‌آباد در مدت کم‌تر از سه ماه عزل و نصب شده‌ا‌ند. 

بنابراین، پرسش‌های اساسی بسیاری در زمینه‌های مختلف در سطح شهر خرم‌آباد مطرح است که شورای اسلامی شهر می‌بایست جهت تنویر افکار عمومی پاسخی شفاف و قانع کننده ارایه دهد. از جمله:

1- در مورد بی‌ثباتی‌های مدیریتی و عزل و نصب‌های مکرر، شورا باید پاسخ دهد: اگر در ابتدا فردی را با داشتن شاخص‌های علمی و تجربه  مدیریتی، پاکدست، توانا و کارآمد به افکارعمومی معرفی و منصوب می‌نمایید چگونه پس از اندک زمانی برکنار یا جابه‌جا می‌شود؟ اگر شخص مورد نظر دارای شاخص‌های فوق نبوده چرا ابتدا وی را بر می‌گزینید؟ هم‌چنین آیا شهر و استان ما بایستی جولانگاه آزمون و خطا برای برگزیدن مدیران و سرپرستان کم تجربه باشد. در قضیه‌ی بازداشت اخیر نیز مشاهده کردیم که اولین کسانی که از این اتفاق اظهار شادمانی کردند بعضی اعضای شورای شهر خرم‌آباد بودند. این نوع شادمانی با نفس پاسخ‌گویی اعضای شورای شهر مغایرت دارد. 

2- بی‌تردید، شورای اسلامی شهر در خصوص نارضایتی مردم از خدمات شهری مانند: ایجاد سد معبر در خیابان‌ها و پیاده‌روها، ترافیک سنگین، رها شدن برخی پروژه‌های عمرانی، تخلفات مالی و اداری، عدم رعایت مسائل محیط‌زیستی شهری و تبعیض در رسیدگی به مسائل و مشکلات شهروندان باید پاسخ‌گوی مردم باشد.

3- شورای محترم شهر خرم‌آباد باید در جهت شفافیت و نظارت‌پذیری سازمانی هم در درون شورا و شهرداری حرکت کند. گزارش مصوبات شورا کم‌تر در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرند، مصوبات کمیسیون‌های مختلف شورا و شهرداری منتشر نمی‌شوند و حساب‌های مالی شهرداری در اختیار مردم قرا نمی‌گیرند و عملکرد شفافی از چگونگی قراردادها و مناقصه‌ها به شهروندان ارایه نمی‌شود. هم‌چنین آرای اعضای شورای شهر در موافقت و مخالفت با طرح‌ها و برنامه‌ها و در انتخاب شهرداران باید مشخص باشد.

بنابراین، به منظور تنویر افکارعمومی لازم است شورای محترم توضیح دهد در طول دو سال دوره خدمت‌شان، چه برنامه‌های عملی برای برون‌رفت از این نابه‌سامانی و ناکارآمدی‌‌‌ها درعرصه‌های گوناگون شهری به ویژه مشکلاتی که مستقیم یا غیرمستقیم باحوزه‌ی کاری‌تان در ارتباط است اجرا کرده‌اید و چه موانعی در سر این مسیر به‌وجود آمده است؟ 

در پایان سازمان های مردم نهاد ضمن انتقاد و بیان شفاف مشکلات، آمادگی همکاری خود را با شورای محترم در جهت پیدا کردن راهکارهایی برای رسیدگی به مشکلات مردم و مشارکت در امور شهری اعلام نموده، بی‌تردید، پاسخ‌گویی شورای اسلامی شهر حق مردم شریف و نجیب خرم‌آباد است. 

* اسامی سازمان‌های مردم‌نهاد شهرستان‌های خرم‌آباد و چگنی

1- انجمن جامعه‌شناسی لرستان

2- انجمن همدلان

3- انجمن پایان کارتن‌خوابی

4- انجمن رها نسل خرم

5- انجمن MS لرستان

6- خانه گردشگری لرستان

7- انجمن تعامل و توسعه‌ی خرم‌آباد

8- انجمن یاران سبز

9-انجمن طلایه‌داران طبیعت زاگرس

10- انجمن آفتاب تابان لرستان

11- انجمن صیانت از بام خرم‌آباد

12- انجمن حامیان جنگل‌های لرستان

13- انجمن ویرداران میراث فرهنگی لرستان

14- انجمن دانش‌آموختگان خرم‌آباد

15- مؤسسه‌ی متارخ

16-موسسه‌ی خرم‌آباد رویشی دوباره(خرد)

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004