شما اینجا هستید: خانهجامعهزن آینه‌ی روزگاران (بخش دوم)

زن آینه‌ی روزگاران (بخش دوم) مطلب ویژه

دوشنبه, 14 بهمن 1398 ساعت 08:31 شناسه خبر: 4865 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حسین خداکرمی حسین خداکرمی سیمره

حسین خداکرمی/ سیمره: در تحقیقات بانک جهانی درباره‌ی تساوی حقوق زن و مرد در 187 کشور تنها 6 کشور به صورت قانونی حقوق برابر را برای زنان و مردان تضمین کرده‌اند. آلمان در رتبه‌ی 31 قرار گرفته و ایران در رتبه‌های آخر.  

 

سوئد، بلژیک، دانمارک، فرانسه، لتونی و لوکزامبورگ شش کشوری هستند که به صورت قانونی برای زنان حقوقی برابر مردان را تضمین کرده‌اند. در این تحقیقات گفته می‌شود که فقط این شش کشور اروپایی در این تحقیق به دریافت رتبه‌ی کامل قبولی شدند. 

در امر تعلیم و تربیت فرزندان ابتدا خانواده نقش به‌سزایی دارد و سپس نقش آموزش و پرورش آن را تکمیل می‌کند. متاسفانه در جامعه ی ما که قرن‌ها تحت حاکمیت استبداد و خفقان بوده به دلایل زیاد بستر مناسبی فراهم نشده تا شخص چه زن و چه مرد دارای اندیشه‌ای پویا و آگاه به حقوق خود در جامعه رشد کند. عدم آزادی اندیشه، بیان و تفکر به شکل سنتی باعث عقب‌ماندگی و فراگیری عادات ناپسند و به ویژه ترویج دروغ پدیدار می‌شود. وقتی که مادر به عللی پستانک و شیشه‌ی بدون شیر در دهان طفل می‌گذارد تا او ساکت شود و آرام گیرد، اولین گام دروغ را برای او برمی‌دارد. 

اما نکاتی که باید برای پرورش زنان آینده در محیط خانواده برداشت در حقیقت آگاه کردن زنان به حقوق حقیقی خود در پی خواهد داشت:«من نیز مهم هستم به همان اندازه‌ی مردان ارزشمندم و این ارزشمندی تابع زمان و مکان و اما و اگر نیست. من نیز به همان اندازه مهم هستم.»(١‌)

در طی هزاره‌های پیشین مردان به معنی واقعی کلمه دنیا را اداره و مدیریت می‌کردند و این منطقی بود چون انسان‌ها در دنیایی زندگی می‌کردند که در آن قدرت بدنی مهم‌ترین ویژگی برای بقا بود، کسی که از لحاظ فیزیکی قوی‌تر بود احتمال بیش‌تری داشت که رهبری کند و مردان عموماً، از لحاظ فیزیکی قوی‌ترند. البته بدون تردید استثناهای زیادی وجود دارد ولی در عصری زندگی می‌کنیم که دنیای متفاوتی است. کسی که بیش‌تر احتمال می رود که رهبری و مدیریت کند فردی نیست که از حیث فیزیکی تواناتر باشد بلکه فرد خلاق‌تر، باهوش و نوآور است. یک مرد به اندازه‌ی یک زن احتمال دارد باهوش باشد، خلاق و نوآور باشد. ما تکامل یافته‌ایم اما به نظر می‌آید که نگرش ما به جنسیت تکامل نیافته است. امروز مسئله‌ی جنسیت به شکلی که دارد پیش می‌رود اوج بی‌عدالتی و ستم به زن است. به عنوان نمونه یک زن در سن مشخصی که مجرد باشد، جامعه او را شکست خورده تلقی می‌کند اما همین شرایط برای یک مرد تقریباً مسن تفکر این است که هنوز همسری را انتخاب نکرده است.  

«مشکل جنسیت این است که مقرر می‌کند ما چه کسی باشیم به جای این‌که اجازه دهد دریابیم چه کسی هستیم.»(2) 

حقیقت تلخی که در دنیا وجود دارد این است که زنان قدرتمند را دوست ندارند. 

در بخش‌هایی از جهان در ادامه‌ی فرهنگ فئودالی زن را صرفاً برای کارهای منزل و بزرگ کردن فرزندان و... می‌خواهند. دنیای سرمایه‌داری ارزش‌هایی را به بشریت به ویژه زنان داد اما اکنون رسالتش را به اتمام رسانده و استفاده‌های ابزاری را از نیمی از جمعیت جهان انتظار دارد. نمایش‌هایی هم‌چون انتخاب زن نمونه، زن ستاره و... نه در راستای ارج نهادن مقام زن بلکه نوعی تجاوز به حریم زن محسوب می‌شود. 

 

پی‌نوشت‌ها:

١ و ۲ - خانم آدیشی. اهل نیجریه

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004