شما اینجا هستید: خانهجامعهنگرشی مختصر بر آسیب‌های گوناگون کشور

نگرشی مختصر بر آسیب‌های گوناگون کشور مطلب ویژه

شنبه, 19 بهمن 1398 ساعت 08:53 شناسه خبر: 4872 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
احمد لطفی احمد لطفی

 احمد لطفی/ سیمره: انسان موجودی محاصره شده در دنیای غم و آفت‌های گوناگون طبیعی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و.... است. تبلیغات گسترده‌ی متولیان نظم نوین جهانی، برای نزدیک کردن ما به فکر و ایده و عملکرد و سلیقه‌های خویش از طریق رسانه‌های مختلف، مانند ماهواره، فضای مجازی، فیلم‌ها و خبرگزاری‌ها و سایت‌ها و کانال‌ها و وب‌سایت‌ها، رادیو و تلویزیون و عکس‌ها و فیلم‌ها و.... همه ما را به سمت و سوی سلیقه و راه و رسم خویش دعوت می‌کنند. در این دنیا که تنوع و تغییراتش سرعت گرفته و انفجار اطلاعات، فرصت تفکر در افراد را نسبت به هر موضوعی سلب کرده است. 

شتاب و سرعت تغییرات در هر دقیقه و گاه در هر ثانیه اتفاقات زیادی را در جهان به وجود می‌آورد که کنترل زمان و تغییرات گوناگون اجتماعی و اقتصادی و علمی و فرهنگی و.... آن‌ها از عهده‌ی ماخارج است. بنابراین با توجه به شرایط زمانه‌ای که ما در آن زیست می‌کنیم، ضرورت طرح صورت کلی مسائل، حداقل کاری است که ما می‌توانیم، انجام دهیم. 

 

در کشور ما رعایت هنجارها و ارزش‌های پذیرفته شده تا حدودی کاهش یافته‌است. این تغییرات در نسل جوان ما یک شبه به‌وجود نیامده است. بلکه عملکرد ضعیف ما و تبلیغات گسترده دیگران در تحلیل حوادث و جریانات زندگی اجتماعی و اقتصادی و تغییرات نامتعارف در سبک زندگی صاحبان قدرت و ثروت، افراد را به فکر وامی دارد. به‌طور مثال بچه‌های ما وقتی تبعیض را در جامعه می‌بینند، چه انتظاری هست حرف حکمت‌آمیز را از زبان منِ مسئول که خودم در زندگی  خطا می‌کنم را بپذیرند. دانش‌آموزان و دانشجویان هم‌کلاس‌های خود را بهتر می‌شناسند. وقتی تنبل‌ترها کار و زندگیشان رونق می‌گیرد، به کاری بالاتر از حد و اندازه‌ی خویش مشغول می‌شوند و داناترها در پشت خط استخدام و نامهربانی صاحبان قدرت و مکنت واقع می‌شوندو به عبارتی فرسوده، و مایوس و افسرده، به ضلالت و دریوزگی می‌افتند، در عدالت و حتا ارزش‌های ریشه‌دار شک و تردید می‌کنند و خدای نکرده بی‌اعتقاد می‌گردند. چند روز پیش خطیبی اهل فلسفه گفت؛ شما دره شهری‌ها بسیار در مراسمات دفن و کفن شرکت می‌کنید، و هر روز به انجام این مراسم آن هم ساعات طولانی وقت می‌گذارید، پس کی کار می‌کنید؟ کی مطالعه می‌کنید؟ و کی در خدمت خانواده هستید؟ خوب این سوالات مطرح شده، اصلاحاتی را می‌طلبد. یعنی باید طوری رفتار کرد، که نه سیخ بسوزد نه کباب. یعنی در مراسمات مرگ و میر و زندگی و کار وفعالیت، و.... تعادلی به‌وجود آورد. بزرگان در نصایح‌شان بارها نیز فرموده‌اند. نهایت تلاش پیامبران، علما و صاحبان خرد و... آن بوده است که رفتار ما انسان‌ها را به قاعده درآورند. بارها گفته‌اند باید نشاط و تعادل در زندگی مردم ایجاد کرد، تا دچار یاس و ناامیدی نشوند. قبلاً مداحان  بیش‌تر در مراسم روضه‌خوانی سخن‌رانی می‌کردند، و مردم هم از کلام آموزنده‌ی آن‌ها پند می‌گرفتند. اما اکنون در هر مراسمی آن‌ها وقت مردم را در اختیار می‌گیرند. گاه نیز با سخنانشان وحدت را نشانه می‌روند. کجای دنیا این منطق را قبول دارد، اگر یک حکومت و اجزایش و حتا مردمش برای پیشرفت کردن، بایستی به‌طور سیستماتیک باهم‌دیگر تشریک مساعی نمایند،و در حقیقت نیازمند باهم بودن و دیدن و ملاحظه‌ی عزت و احترام متقابل هستند. حالا در یک محفلِ مذهبی یکی بیاید و  بگوید صف اول شما مقدس و خوبند و صف دوم بسیار بد هستند. چنین سخنانی قطعاً وحدت جامعه را خدشه‌دار می‌نمایند.

 در زمانی که چنان افرادی اجازه دارند. شخصیت‌های قانونی را نقد غیرمنصفانه کنند و یا اهانت روا دارند، بدون شک  نظم اجتماعی و فرهنگی و گاه اعتقادی مردم ضعیف می‌شوند.

 سال‌ها پیش فردی از خود راضی به دفتر یکی از مسئولان جز در یکی از شهرها برای کاری مراجعه کرده بود، وقتی که  قاب دایره‌ای شکلی که تصویر رهبر فقید انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری و رییس جمهوری وقت، که در بین آن‌ها قرار  گرفته بود، را ملاحظه کرد، با جسارت تمام گفت:«فلانی!  این دوتن محترمند ولی این وسطی(رییس جمهور وقت) نامحترم است.» 

این شیوه سخنان ولو از روی اظهار عقیده‌ی حزبی باشد، کاملاً مردود است، زیرا به فرموده‌ی امام خمینی(ره)؛ «میزان رای ملت است.» هرکه روی کار آمد، باید قانونی قبولش داشت. هر نوع خواسته و یا نقد منصفانه نیز حق همه‌ی آحاد مردم کشوراست.

در دنیای امروز افرادی با رای مردم به مجلس راه پیدا می‌کنند، گاهی عملکرد آن‌ها در حوزه‌ی انتخابیه‌شان بسیار ضعیف بوده است. در دوران نمایندگیشان قطعاً شهروندان آن حوزه‌‌ی انتخابیه، تقاضا و مشکلات خود را بارها بیان کرده‌اند ولی نماینده، یا نمایندگان ترتیب اثر نداده است. شهروندان حق دارند آن نماینده، یا نمایندگان را نقد کنند، اما حق اهانت و توهین را ندارند. نماینده هم باید پاسخ قانع کننده بدهند. البته در دور بعدی، چنان‌چه آن نماینده، یا نمایندگان نامزد انتخابات مجلس شوند، مردم حوزه‌ی انتخابیه‌شان نیز به عملکرد ضعیف چنان نماینده‌های مجلسی رای مثبت نمی‌دهند. و به شخص یا اشخاص اصلح رای می‌دهند.

چند روز قبل، استاندار محترم استان ایلام، گفت:«آمار خودکشی در استان ایلام دارای وضعیت خوبی نیست.» ایشان نفرمودند، آمار خودکشی استان ایلام رتبه‌ی چندم در بین استان‌های کشور هستند، ولی طبق تحقیقات قبلی فقر و بیکاری، و اعتیاد و انزوای اجتماعی از عوامل خودکشی افراد جامعه به شمار می‌روند. 

در بحث طلاق ،آمار استان ایلام را رتبه‌ی ۳۰ اعلام کرده، و آن را جزو استان‌های برتر کشور دانسته است. 

این در حالی است که پرونده‌های زیادی در دادگستری‌ها و شوراهای حل‌اختلاف در جریان است ولی قضات محترم برای آن‌که کانون خانواده‌ها از هم نپاشند چنین امری را به تعویق انداخته‌‌اند.(اقتباس از کانال تاریخ و فرهنگ دره شهر)

نگارنده حداقل مواردی می‌شناسد که برخی زوجین چهار سال بیش‌تر است که پرونده‌ی طلاق آن‌ها به نتیجه‌ی نهایی نرسیده است.

کشور ما آسیب‌های روانی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی از جمله کاهش اعتماد به نفس، عدم تحمل هم‌دیگر، پرخاشگری، اعتیاد، خودکشی، طلاق، بیکاری و فقر هستی‌سوز، قتل و تجاوز و کاهش شدید ازدواج، سال‌خورده شدن سن ازدواج  و انحرافات اجتماعی مختلف دیگر بانضمام تخریب و تضعیف زیرساخت‌ها و حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله، همه کشور را تهدید می‌کنند. باتوجه به وضعیت مناسب نظامی کشور امنیت کشورمان هنوز جایگاه خوبی در افکارعمومی جهان دارد. امید است مسئولان مربوطه در کاهش آسیب‌های گوناگون کشور نیز به یک جمع‌بندی منطقی برسند و برای کاهش آن آسیب‌ها چنان تلاش کنند که مردم نمود آن را ملاحظه نمایند. ان‌شاء‌الله...

*چاپ شده در سیمره 522(17 بهمن ماه98)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004