شما اینجا هستید: خانهجامعهاقبال مسئولان و کیت تشخیص کرونا!

اقبال مسئولان و کیت تشخیص کرونا! مطلب ویژه

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 19:15 شناسه خبر: 4923 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاج‌سعیدی حاج‌سعیدی seymare

بررسی فله‌ای نقل قول‌های شفاهی اسلاف و پیشینیان و اسناد تاریخی مکتوب نشان می‌شد يک قانون نانوشته از ابتداي خلقت آدم ابوالبشر بوده، دائر بر اين که:«انسان جايزالخطاست»؛ حالا چرا انسان باید جایزالخطا یا حتا دائم‌الخطا باشد والله اعلم ؟... البته عده‌ ای بر این باورند چون انسان، شير پاک خورده است، این داستان برایش پیش آمده است! ( لابد انتظار داشتید بشر از همان اول کباب برگ یا فست‌فود بخورد؛ مرد حسابی هر نوزادی اول کار از مادرش شیر می‌خورد!) بگذریم... حالا این شیر پاک خوردن چطور جواز خطا کردن را صادر می کند یا خوردن شیر چه ارتباطی با خطا کردن دارد، بر من حقیر و حتی حافظ شیرین سخن پوشیده است. حافظ خدا بیامرز هم معتقد بود «حل این نکته بدین فکر خطا نتوان کرد» و باقی داستان...

 

علی ای حال این روزهای پساکرونایی که خلق‌الله از این داروخانه به آن لوازم پزشکی دربه‌در به دنبال یک جفت ماسک و چهار قاشق ماده‌ی ضد عفونی کننده هستند، شیر پاک خوردن و جایز الخطا بودن ابوالبشر بدجور کار دست مردم عادی جامعه داده است و باعث شده یک عده بار خودشان را چنان ببندند که گویی قرار است بخش اعظمی از این بار را با خود به دیار باقی ببرند و با گران کردن ماسک و سایر ملزومات بهداشتی لذت تعطیلات مدرسه و سفر های شمال را از زهر مار کرده اند!

هرچند پلیس امنیت اقتصادی اعلام کرده مردم هرگونه اقدام افراد فرصت‌طلب و سودجو مبنی بر افزایش قیمت، احتکار و... موضوع را برای اقدام قانونی از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ به پلیس امنیت اقتصادی اطلاع دهند ولی نمی‌شود یک بار بدون این‌که ما اطلاع بدهیم این عزیزان خودشان مفسدان اقتصادی را شناسایی کنند و به سزای اعمال برسانند؟!

البته جای نگرانی نیست چرا که از رحمه‌للعالمین از این دست قوانین نا نوشته زیاد داریم و قانون دیگری می‌گوید «از ازل تا به ابد فرصت مسئولان است!» در واقع آزمون و خطا که تا دلتان بخواهد داریم، فرصت هم که هست... زیاد هم هست... حالا اگر کیت تشخیص کرونا زیاد نیست، مشکلی نیست. به اندازه‌ای هست نشان دهد استاد حریرچی و معصومه ابتکار و محمود صادقی و ... کرونا گرفته‌اند! در ضمن این‌که قبل از سر کشیدن ریق رحمت با همه مخلفاتش مشخص شود که کرونا گرفته‌اید یا بعد از آن چندان به کار کسی نمی‌آید! مهم این است که فعلاً تا صابون و مایع دست‌شویی گران و کمیاب نشده، دست و صورت‌تان را بشویید تا کرونا نگیرید. در مورد ماسک هم تلویزیون زیر نویس کرد اصلاً افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک ندارند و اگر افراد سالم ماسک بزنند ممکن است دچار بیماری شوند. ماده ضدعفونی هم خودتان با وایتکس درست کنید و خلاص! حالا اینکه چرا سفارش 50 میلیون ماسک از خارج داده‌اند، حتماً خیریتی در کار بوده یا باز هم پای یک آقازاده دم کلفت و بخور بخور در میان است!

به هرروی در این شرایط بحرانی باید به برخی مسئولان هم حق داد و احوال‌شان را درک کرد. مسئولی که اهل و عیالش در بلاد کفر و دیار غریب سکنی گزیده‌اند... مال و اموالش هم در آن سوی آب‌ها ولو شده‌اند. خودش هم با  هفتاد هشتاد سال سن و حقوق بخور نمیر نجومی و پاداش میلیاردی منت بر سر ما گذاشته و ردای خدمت به تن کرده است، اگر حق چهار تا آزمون و خطا نداشته باشد که غم‌باد می‌گیرد!

فلذا درک موقیعت و حال این عزیزان چندان آسان نیست. رودكي فرمايد: «به روز نيك كسان گفت تا كه غم نخوري  . . . بسا كسا كه به روز تو آرزومند است» و یا به قولی اگر هم خیلی تمایل داری که از اوضاع روحی و جسمی مسئولان با خبر شوی « خانه‌ای در کوی مسئولان بگیر» هرچند شاید گوجه فرنگی، ماسک، مایع ضد عفونی‌کننده، کیت تشخیص کرونا و برخی مایحتاج آن‌جا ارزان‌تر باشد ولی در مجموع «قرار و خواب آرامش برفته... » باور بفرمایید عین واقعیت است! 

 

 **این یادداشت در شماره‌ی 525 سیمره (1398/12/10) چاپ شده‌است.

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004