شما اینجا هستید: خانهجامعهتفکراتی خطرناک‌تر از کرونا

تفکراتی خطرناک‌تر از کرونا مطلب ویژه

چهارشنبه, 14 اسفند 1398 ساعت 17:07 شناسه خبر: 4941 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

از قم خبر می‌رسد که جزوه‌ای در این شهر دست به دست می‌شود که در آن مردم را توصیه به صله‌رحم و دید و بازدید کرده است.

 حسین روازاده از دیگر مدعیان طب اسلامی گفته است:« من به قم آماده، هم در مسجد و جلسات خصوصی با همه روبوسی می‌کنم، هم مرقد می‌رم. این‌ها می‌خواهند دین ما را از ما بگیرند و به ما صدمه بزنند. کاری که دارند انجام می‌دهند هیچ معنایی ندارد. ضمنا این چه بیماری است که شما اینقدر گنده اش کردید؟ مگه درمانش کاری دارد؟ من اعلام آمادگی می‌کنم، شخصا ورود می‌کنم به آنجایی که این بیماران هستند، درمانشان را شروع می‌کنیم تا ببینید چقدر سریع درمان می‌شوند.»

در ابتدای این نوشتار از وزارت محترم بهداشت و دستگاه و نهادهای ذی ربط درخواست می‌کنم،به درخواست این آقا لبیک بگویند و روازاده را بدون ماسک و دستکش به محل بستری بیماران کرونایی بفرستند تا او آن‌جا خود را در امان نگه دارد و بعد درمان این بیماری را ارائه کند.

نکته بعدی که بسیار حائز اهمیت است این معناست که دین اسلام تاکید بسیاری به حفظ جان دارد. شما حتی برای حفظ جان خود می‌توانید نماز خود را بشکنید. حالا معلوم نیست چرا این افراد مردم را در برابر یک ویروس ناشناخته دعوت به روبوسی و دست دادن که از راه‌های انتقال است می‌کنند.

بر اساس یک قاعده فقهی «کلّ مضرّحرام؛ هر چیزی که ضرر دارد، حرام است.» دست دادن و روبوسی کردن هم در دوران کرونا، برای انسان‌ها ضرر دارد. چرا آن‌هایی که مدعی طب اسلامی هستند، افراد را دعوت به کاری می‌کنند که ممکن است برای آن‌ها خطر بیماری و یا حتا مرگ داشته باشد؟

 به نظر می‌رسد آن‌چه عقاید مردم را هدف گرفته است، کرونا نیست بلکه این افراد هستند که اعتقادات مردم را هدف گرفته‌اند. الان بسیاری از کشورهای جهان درگیر این ویروس هستند، آیا در میان این همه کشورها کرونا فقط دین مردم ما را هدف گرفته است؟

این حرف‌ها بیش‌ترین ضربه را به اعتقادات مردم می‌زند و باید به صورت جدی با آن برخورد کرد. درحالی که بسیاری از مراجع تقلید و علمای بلاد مردم را مکلف به رعایت دستورات پزشکان و قوانین وضع شده توسط وزارت بهداشت می‌کنند، این افراد کاسه داغ‌تر از آش شده‌اند و به بهانه نگرانی برای دین مردم ضربه زدن به اعتقادات جامعه هستند.

 از قم خبر می‌رسد که جزوه‌ای در این شهر دست به دست می‌شود که در آن مردم را توصیه به صله‌رحم و دید و بازدید کرده است. در این جزوه از مردم خواسته شده که فامیل را جمع کنند، زیارت عاشورا بخوانند و به حرم حضرت معصومه پناه ببرند.

مگر نه این‌که پیامبر اسلام فرمودند:« نعمتان مکفورتان الامن و العافیه/ دو نعمت است كه شكر آن‌ها گزارده نمی‌شود: امنیت و سلامتی.» الان هم پزشکان و کادر درمانی بیمارستان‌ها به دنبال بازگرداندن سلامتی به جامعه ایران هستند. سلامتی که با ویروس ناشناخته‌ای به نام کرونا به خطر افتاده است.

بهتر نیست آن‌هایی که مدعی طب اسلامی هستند اگر واقعا دغدغه مردم را دارند آن‌ها را دعوت به رعایت بهداشت فردی و توصیه‌های پزشکان کنند و دست از کارشکنی و تشویش اذهان عمومی بردارند.

 

*مصطفا داننده- عصر ایران

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004