چاپ کردن این صفحه

دروغ به افکار عمومی مطلب ویژه

دوشنبه, 04 فروردين 1399 ساعت 12:42 شناسه خبر: 4994 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حمزه فیضی‌پور حمزه فیضی‌پور سیمره

هلْ أُنَبِّئُكُمْ عَلَى مَنْ تَنَزَّلُ الشَّيَاطِينُ

تَنَزَّلُ عَلى‌ كُلِّ أَفَّاكٍ أَثِيمٍ

آیا می‌خواهید من شما را آگاه سازم که شیاطین بر چه کسان نازل می‌شوند؟

بر هر دروغ‌ساز گنه پيشه‌اى فرود مى‌آیند( شعراء /221 و 222(

در این ایام سخت که همه‌ی مسئولان با تاکید بر ممانعت از تشکیل اجتماعات  به سلامت عموم می‌اندیشند شاید آنچه از پدیده‌ی کرونا (که منحوس نیست البته) منحوس‌ترین و زشت‌ترین پدیده‌ی شکسته شدن قبح دروغ باشد دروغ؛ " آن اعظم  تمام پلیدی‌ها". دروغی که به راحتی "سیمای" ما به آن عادت کرده‌است. گاه برای فهم ریشه‌ی برخی ضرب‌المثل ها که در دل اتفاقات گذشته سر برآورده‌اند (قسم حضرت عباس یا دم خروس...)  دیگر نیازی به رجوع آن اتفاقات نیست،

اتفاق در همین نزدیکی‌ها و یا روبه‌روی ماست:  «سیما و شبکه سوم » دیشب (یک‌شنبه شب سوم فروردین 1399)   با دیدن  کپی _ برنامه‌ی  برنامه "عصر جدید " به اجرای مجری برنامه ماه عسل ( آقای علیخانی) هم‌زمان با پخش به تکرار زیر نویسی به مخاطبین چنین وانمود می‌کرد که برنامه قبل از شیوع ویروس کرونا ضبط شده است جالب آن‌که با آمدن یک دانشجوی جوان در رشته‌ی پزشکی از تبریز بر روی سن جهت اجرای برنامه‌ي خود همه چیز را لو داد  آن‌جا که با لهجه‌ی شیرین آذری از  تیپ آدم‌های عادی و ... سخن گفت که  البته با مزه  و شیرین سخنی هم حرف می‌زد: جایی که آدم‌ها در حمام نمی‌توانند آن را بشورند (بشویند)  و آن‌جا هم منشا ویروس کروناست!!!

این‌گونه با افکار عمومی بازی کردن را چگونه باید توجیه کرد؟ و شاید هم به طور مضاعف با دروغی دیگر از جنس دروغ‌های سیمای ما !!

 آیا صدا و سیمای با این تبلیغ دروغین می‌تواند از اخلاق بگوید؟!

 این رسانه با این کارکرد در شکل‌گیری شخصیت اجتماعی  مخاطبین چه تاثیراتی به دنبال دارد؟!  فرهنگ تعاملات را چگونه شکل خواهند داد؟!!

آیا در جایی هم راست بگوید خیلی از مخاطبین آن را صادقانه خواهند پنداشت؟

   کسی را که عادت بود راستی

خطایی رود، در گذارند از او

وگر نامور شد به قول دروغ

دگر راست باور ندارند از او   

      

*حمزه فیضی‌پور/ سیمره