شما اینجا هستید: خانهجامعهایست(stop)

ایست(stop)

سه شنبه, 12 فروردين 1399 ساعت 13:56 شناسه خبر: 5035 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تهماسب کرمی تهماسب کرمی سیمره

سیمره/ تهماسب کرمی: این روزها بیش‌تر دیدگاه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جوامع جهانی به ویروس کرونا ختم می‌شود.

همگان از عجیب‌الخلقه بودن این ویتامین چرب ذره‌بینی نفس‌گیر که همانند کابوسی اسطوره‌ای که تنها در لابلای رمان‌های تخیلی یافت می‌شد، وارد عرصه‌ی واقعی زندگی بشر شده است، تبادل نظر می‌کنند.

 

تئوری توطئه، جنگ بیولوژیک، خشم آسمانی، منحوس بودن خفاش و مار  سیاست بازی مناسبات اقتصادی کارتل‌های بزرگ، گزینه‌هایی هستند که به آن‌ها سوء ظن می‌رود.

کمتر کسی به مفید بودن سلطهی کرونا فکر می‌کند و همواره خطابه‌ها، نوشته‌ها، فیلم‌ها، هنر نمایی‌ها، ویرانگری کرونا را به تصویر می‌کشند.

بن‌مایه همه‌ی این ظن و گمان‌ها و بدبینی‌ها ناشی از این است که انسان‌ها حق تغییر را تنها برای خود محفوظ داشته، و بر این گمان است که سایر جانداران کره‌ی زمین و در سطح کلی‌تر طبیعت، حق تغییر ندارند و از قوه‌ی تغییرپذیری عاجزند.

کرونا می‌تواند یک هشدار باشد، می‌تواند یک علم جدید و یا تجربه عملی باشد، و این پیام را به انسان بدهد که جانداران، جانوران، ویروس‌ها و در نهایت طبیعت می‌تواند تغییر کند و توانایی تغییر دادن را دارد.

 آب و هوا بر اثر گرمایش زمین تغییر می‌کند، کوه‌های یخی ذوب شده و سطح دریا بالا آمده و گونه‌های گیاهی و جانواری تغییر شکل و در بسیاری موارد تغییر ماهیت می‌دهند و علت تغییرات تاثیر رفتار انسان‌ها  در اکوسیستم طبیعت است.

 کرونا پیام طبیعت است که ای انسان به واقعیت برگرد !

⭐️لایه‌های جو زمین به سرعت تغییر می‌کنند اما سیاستمدارها نمی‌خواهند بدانند که این تغییرات می‌تواند عمیق‌تر و گسترده‌تر باشد. طبیعت به راحتی می‌تواند ویروس‌ها را هم تغییر بدهد، واژه زندگی و زنده بودن نمی‌تواند خاص آدمیان و جانوران و گیاهان باشد بلکه زنده بودن آن‌ها جزئی از زندگی و زنده بودن طبیعت است.

امروزه ثابت شده است که احساسات آدمی به پنج عنصر شناخته شده قدیمی ختم نمی‌شود بلکه بسیاری احساسات درونی مانند حس دل‌خوشی، دل مشغولی، احساس خوش‌حالی، ترس، درد، پیروزی، شکست و بسیاری خاستگاه آگاهانه و ناخودآگاه ریشه در نظام هستی طبیعت دارند.

وقت آن است تا انسان در یابد که طبیعت و اعضای موجود در آن حق تغییر دارند. و بترسیم از روزیکه خشم آورند و طاعون را به کرونا و وبا و آبله و تیفوس را به ویروس‌های نا شناخته مخرب‌تری تغییر بدهند.

شیوع ویروس‌ها از قبیل سارس، ابولا و ... نتوانستند تکانه‌ای در تفکر و نگرش انسان ایجاد کنند.

کرونا می‌تواند یک تابلوی ایست و ختم کلام را جلوی انسان قرار دهد و  تخریب جنگل‌ها، آلوده کردن آب‌ها، انبوه کردن انواع ضایعات مصنوعی شیمیایی و اتمی، رها کردن میلیون‌ها تن گازهای سمی و سرب ناشی از سوخت‌های فسیلی، تراریخته نمودن محصولات کشاورزی، آزاد کردن انواع باروت‌ها و سوخت‌های نظامی در زمین را یادآور شود.

 انسان انتظار پاسخ به فعل و انفعالات زمین به‌طور اخص و طبیعت به‌طور اعم را نداشت، اما کرونا یک علامت هشدار دهنده جدی است.

ویتامین تشکیل دهنده هسته اصلی ویروس کرونا که پوشیده از لایه ها چربی است می تواند از نوع ویتامین‌های دست‌کاری شده توسط انسان باشد.

بدون شک اروگانیسم بدن انسان امروزین به واسطه‌ی تاثیرات آب و هوایی، سبد غذایی و روحیات درونی متفاوت از انسان اعصار گذشته است و این خود می تواند شیوه مقابله با ویروس‌ها را  متفاوت کند.

 روحیات و خلقیات  انسان صنعتی امروزی با انسان گذشته فرق دارد و می‌تواند در تقابل با عوامل تهدید کننده بیرونی و درونی متفاوت عمل کند.

 نعمت ویروس کرونا می‌تواند توجه انسان را به تابلوهای هشدار دهنده طبیعت جلب کند و تابلوی ایست (stop) انتهای جاده ولنگاری با طبیعت و پیام تجدید نظر در حدود اختیارات انسان از آن باشد.

 روزهای خانه‌نشینی اجباری همگانی می‌تواند فرصت مناسبی برای سیاستمدارها، دانشمندان، متفکران، فیلسوفان و بسیاری انسان‌های عادی اما فرهیخته باشد تا نسبت به آینده فکر کنند و سیر زندگی را مورد واکاوی قرار دهند. ( کرونا) علامتی جدی است.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004