شما اینجا هستید: خانهجامعهموسیوند:سازمان برنامه و بودجه با کارگران بازنشسته سر آشتی ندارد

موسیوند:سازمان برنامه و بودجه با کارگران بازنشسته سر آشتی ندارد مطلب ویژه

دوشنبه, 18 فروردين 1399 ساعت 15:51 شناسه خبر: 5053 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
موسیوند موسیوند سیمره

*دولت‌ها میان بازنشستگان کشوری با تامین‌اجتماعی و کارمندان با کارگران فرق می‌گذارند

دبیر خانه‌ی کارگر استان لرستان تاکید کرد: «سال‌هاست که دولت‌ها میان بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی و میان کارمندان رسمی و کارگران و کارمندان رسمی و نیروهای شرکتی فرق می‌گذارند. بر سر مزد کارگر می‌زنند اما حقوق کارمند را کرامت می‌کنند.»

 

«محمدحسن موسیوند» دبیر خانه کارگر لرستان، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه کرونا تاثیرات سویی بر فضای اشتغال استان با نرخ بیکاری بالا در میان سایر استان‌‌های کشور گذاشته است، گفت:« شیوع کرونا سبب نااطمینانی افراد نسبت به آینده کسب و کار شده است، به نحوی که بنگاه‌های خوداشتغال و سایر بنگاه‌ها تعطیل شده‌اند. لرستان هم از آثار کرونا دورنمانده است؛ به نحوی که نگران افزایش نرخ بیکاری آن هستیم؛ در شرایطی که این استان بالاترین نرخ بیکاری را در کشور دارد.»

وی افزود:«در چنین شرایطی، نگران تامین نشدن معیشت بیکاران هستیم؛ به ویژه اینکه هنوز دولت با درخواست آن‌ها برای دریافت بیمه بیکاری موافقت نکرده است. بررسی‌هایی که انجام دادیم نشان می‌دهد که وزارت کار در حال پالایش متقاضیان واجد صلاحیت است اما نباید بیش از این بیکاران را معطل کرد.»

دبیرخانه کارگر لرستان با بیان این‌که بد نیست که دولت تا زمان پرداخت مقرری بیکاری به این افراد، حمایت‌‌هایی را در قالب بسته‌های تغذیه یا یارانه‌ی نقدی پیش‌بینی کند، گفت:« در کنار بیکاران، مقرری‌بگیران کم درآمد هم وجود دارند که به سختی معاش خود را تامین می‌کنند و در این شرایط که فرزندان آن‌ها بیکار هستند، قادر به تهیه‌ی مایحتاج خود نیستند».

موسیوند که در همین حال عضو هیئت مدیره کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی شهرستان خرم‌آباد است، با اشاره با مشکلات معیشتی بازنشستگان و جدا ماندن آن‌ها از بودجه عمومی همسان‌‌سازی، گفت: «نادیده انگاشتن بازنشستگان تامین اجتماعی بدعتی بدشگون است. سازمان برنامه و بودجه باید پاسخ‌گو باشد. در غیر این صورت آغوش خود را بر روی سازمان برنامه و بودجه و رییس آن که مدعی است نگران کارگران است، می‌بندیم.»

وی افزود:« از قرار معلوم، سازمان برنامه و بودجه با کارگران بازنشسته سر آشتی ندارد و به هر ترتیب می‌خواهد آن‌ها را کنار بزند و تنها قشر خاصی از بازنشستگان را به دور خود جمع کند. رییس سازمان برنامه و بودجه اینقدر، بر نظر خود در مورد نحوه‌ی اختصاص ۱۰هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و قانون خاص بودن تامین اجتماعی اصرار دارد که گویی فراموش کرده دولت بیش از ۲۰۰هزار میلیارد بدهی به سازمان دارد.»

عضو هیئت مدیره کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی شهرستان خرم‌آباد، افزود:« آقای نوبخت نمی‌تواند مدعی شود که طرفدار بازنشسته است و از تعیین نشدن دست‌مزد کارگران در پایان سال ۹۸شرمنده است. ایشان باید رویکرد خود و دولت را نسبت به موضوعات معیشتی تغییر دهند؛ چراکه عدالت جز رعایت برابری در سیاست‌گذاری نیست.»

وی با بیان این‌که دوقطبی‌سازی برای پشت کردن به قشری عظیم از جامعه، عملی ضداجتماعی، ضدفرهنگی و ضدتدبیر و امید است، گفت:« سال‌هاست که دولت‌ها میان بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی و میان کارمندان رسمی و کارگران و کارمندان رسمی و و نیروهای شرکتی فرق می‌گذارند. بر سر مزد کارگر می‌زنند اما حقوق کارمند را کرامت می‌کنند.»

دبیرخانه کارگر لرستان، افزود:« به‌زعم خود این‌گونه کشور را مدیریت و اتحاد و هم‌دلی ایجاد می‌کنند؛ درحالی‌که تحقیر کردن معیشت کارگران و امروز و فردا کردن برای تعیین دست‌مزد، عاقبتی جز نفاق و پراکنده کردن مردم برای پیگیری خارج از چارچوب مطالبات ندارد.»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004