شما اینجا هستید: خانهجامعهآیا رسانه‌ی ملی به اندازه‌ی یک مدرسه‌ی کپری کارایی دارد؟!

آیا رسانه‌ی ملی به اندازه‌ی یک مدرسه‌ی کپری کارایی دارد؟! مطلب ویژه

شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 17:55 شناسه خبر: 5067 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وحید حاج‌سعیدی وحید حاج‌سعیدی سیمره

وحید حاج‌سعیدی: این روز ها حضور مهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا بسیاری از معادلات جوامع بشری را بر هم زده و بی‌تردید این بحران را می‌توان چالشی ترین بحران دنیای متمدن و صنعتی در قرون اخیر نامید. بحرانی که بخش اعظمی از دنیا را به سکون فروبرد و در این بین مدارس و دانشگاه‌ها را به عنوان مکان‌های پر جمعیت، زودتر از سایر بنگاه‌های ورزشی، اقتصادی، سیاسی، مراکز مذهبی و ... به تعطیلی کشاند.

 

در کشور ما نیز تعطیلی مدارس تقریباً بعد از انتخابات آغاز شد و زمان بازگشایی آن نیز نامشخص است و با توجه به سخنان رییس جمهور مبنی بر عجله نداشتن برای آغاز فعالیت‌های آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها، به نظر می‌رسد این قصه سر دراز دارد و نباید به این زودی‌ها منتظر بازگشایی مدارس باشیم. چرا که  فاصله‌گذاری در کلاس‌هایی با بیش از چهل دانش‌آموز (یکی از کلاس‌های نگارنده با 41 دانش آموز حجت گفتار فوق است) و مابقی با بیش از سی دانش‌آموز در عمل امکان پذیر نیست. به علاوه کمبود ماسک و دستکش و وسایل ضد عفونی قطعاً رعایت بهداشت را در مدارس با سختی‌های عدیده‌ای همراه خواهد ساخت.

از سویی نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و کنکور که موعد جمع‌بندی دروس و به اصطلاح نتیجه گرفتن از تدریس در یک سال تحصیلی است دغدغه‌های فراوانی را برای خانواده‌ها به وجود آورده است. چرا که نبود یک سیستم واحد یک‌پارچه در استفاده بهینه از وقت و تکنولوژی باعث شده در عمل اتفاق خاصی در بحث آموزش دانش‌آموزان در منزل  نیفتد. برخی از مدارس کانال‌های تلگرامی راه‌اندازی کرده‌اند و دبیران با ارسال کلیپ‌های سه چهار دقیقه‌ای، به اصطلاح مشغول درس دادن و ارزیابی هستند. برخی مدارس اپلیکیشن سروش و بله و عده‌ای آی گپ و ایتا را انتخاب کرده‌اند. دانش‌آموزان نیز این روزها گوشی به دست در حال پرش از این کانال به آن کانال و از گروه به آن گروه هستند و اگر این لابلا رباط صلیبی پاره نکنند، هنر کرده‌اند!

فارغ از این‌که چه تعداد از دانش‌آموزان ( به ویژه در مناطق روستایی) به اینترنت و گوشی‌های هوشمند دسترسی دارند، این مدل تدریس جزیره‌ای و برگزاری آزمون که عمدتاً پاسخ‌ها شباهت غریبی به یک‌دیگر دارند، حاکی از آن است که در زمینه‌ی آموزش آنلاین حرفی برای گفتن نداریم و بیشتر برای خالی نبودن عریضه بدان چنگ می‌آویزیم!

به نظر تنها چاره راه در این شرایط بحرانی استفاده از رسانه‌ی ملی به شکل رسمی و علمی می‌باشد. چرا که در حال حاضر در دسترس‌ترین و ارزان ترین وسیله تلویزیون است و از ضریب نفوذ بالایی برخوردار است. از سویی استفاده علمی و عملی از تلویزیون در پر کردن خلاء آموزشی به وجود آمده در کشور نیز، نیازمند برنامه‌ریزی جدی و منسجم است و راه‌انداختن یک برنامه به نام مدرسه تلویزیونی ایران و تدریس پراکنده دروس چاره کار نیست. در حقیقت اگر چشم‌پوشی از درآمدهای میلیاردی تبلیغات دوستان رسانه ملی را اذیت نمی‌کند، جسارتاً باید چندین کانال در دو نوبت صبح و عصر به آموزش دروس اصلی و پایه دانش‌آموزان (به وسیله دبیران مجرب و کار آزموده) اختصاص پیدا کنند و بر اساس همین آموزش‌های منسجم، امتحان پایان سال برگزار شود. چرا که برگزاری آزمون با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و مرحله به مرحله‌ی امکان پذیر است.

در پایان امید است دوستان وزارت آموزش و پرورش، تصمیمی جدی و عملی در خصوص خلاء آموزشی ایجاد شده در کشور اتخاذ کنند و به جای ارسال بخش‌نامه‌های رنگارنگ بدون اطلاع از میزان دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت و فراهم بودن زیرساخت‌ها در مناطق مختلف شهری و روستایی، هر چه سریع‌تر نسبت به آموزش رسمی دانش‌آموزان در منازل اقدام کنند. شاید موعد آن فرا رسیده باشد که تلویزیونی که قرار بود روزی به عنوان یک دانشگاه مطرح شود، امروز به اندازه یک مدرسه کپری کارایی داشته باشد!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004