شما اینجا هستید: خانهجامعهکرونا، جرقه‌ی آتش در نظام‌ سرمایه‌داری!

کرونا، جرقه‌ی آتش در نظام‌ سرمایه‌داری! مطلب ویژه

یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399 ساعت 13:24 شناسه خبر: 5104 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاجیعلی شرفی حاجیعلی شرفی سیمره

حاجیعلی شرفی/سیمر:  ویروس کرونا هم‌زمان بامرگ و آشفتگی در زیست انسان‌ها، تغییر و تحول بسیاری از باورها را به همراه داشته است؛ باورهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و اعتقادی که طی قرن‌ها در افکار حاکمان و مردم جوامع مختلف، جاری و نهادینه شده بود. 

 

کرونا ثابت کرد نظام سرمایه‌داری حاکم بر جهان چه در قالب حاکمیت‌های دارای دموکراسی نسبی و پیشرفته و چه حاکمیت‌های واپس‌گرا و استبدادی، در هنگام مقابله با این‌گونه بحران‌های جهانی، ناتوان، سرگشته و پریشان است.

امروزه، جامعه بشری به مراتب بیش‌تر از گذشته نیازمند توجه به خواست‌ها و مطالبات بنیادی هم‌چون عدالت اجتماعی، آزادی، صلح پایدار، حفظ منابع طبیعی و محیط زیست است.

این خواست‌ها و مطالبات برشمرده شده از بنیان و اساسا با نظام سرمایه‌داری به ویژه الگوی نئولیبرالی با قاعده‌ی «تعیین تکلیف همه‌چیز با بازار آزاد»، هم‌خوانی نداشته و ندارد.

خواه نظام سرمایه در دست عده‌ی محدودی به نام بخش خصوصی یا در دست حاکمیتی رانتی، فاسد و مستبد قرار گیرد.

از این منظر، جهان پس از کرونا برای دست‌یابی به صلح، عدالت اجتماعی، آزادی و حفظ منابع طبیعی و محیط زیست بایستی راه دیگری بپیماید. هرچند این راه با دشواری‌های بسیار و آزمون و خطا، همراه باشد.

به اعتقاد برخی صاحب‌نظران ویروس کرونا یکی از دستاوردهای بشری برای سودجویی هرچه بیش‌تر و افزایش سرمایه با کشتن یا تجارت حیوانات وحشی اعم از دریایی و خشکی است.

امروزه، در انبار قدرت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌ای هزاران تن از انواع تجهیزات و سلاح‌های مخرب و مرگ‌بار با سرمایه چند تریلیونی و هم‌چنین انواع ابزارهای پیشرفته و پیچیده سرکوب و شکنجه جسمی و روانی با سرمایه‌ای هنگفت در دست مستبدان قرار دارد.

به کارگیری گوشه‌ای از این سلاح‌های مدرن برای محو هستی بر روی کره‌ی خاکی آن هم در عرض چند ساعت کافی است با استفاده از ابزار سرکوب و شکنجه برای تداوم عمر یک حکومت جور و ستم فراهم است.

در جهان امروز، کاربرد این سرمایه‌ی مالی بزرگ با تکنولوژی پیشرفته که در مالکیت عده‌ای محدود قرار دارند به‌رغم برخی دستاوردهای مثبت برای جامعه، هرچند بهره‌مندی از این امکانات برای همگان با تبعیض روبه‌رو بوده است اما باید یادآور شد چون جوهره‌ي اصلی این نظم حاکم بر استثمار انسان از انسان و انسان از طبیعت استوار است بنابراین نمی‌تواند پیام‌آور عدالت اجتماعی و سایر خواست‌ها برای تداوم یک زندگی با رفاه نسبی برای همگان باشد. البته تردیدی نیست که سطح رفاه افراد به‌طورنسبی درکشورهای پیشرفته با سطح رفاه افراد درکشورهای درحال توسعه یا عقب‌افتاده که همگی به‌نوعی تحت نظام  سرمایه‌داری جهانی هستند  متفاوت است.

حال پرسش اساسی در واپسین روزهای کرونایی از حاکمان و سلطه‌جویان بخش خصوصی مدعی اداره‌ی جهان این است که چرا با داشتن این‌همه زرادخانه نظامی و راه‌اندازی جنگ‌های خانمان‌برافکن و هدر دادن و تخریب منابع طبیعی و محیط زیست و سرمایه‌های بزرگ صنعتی و غیرصنعتی و اشباح بانک‌ها از سرمایه‌ی مالی، قادر به مهار به موقع یا برآورد نمودن نیازهای اولیه و بدیهی اکثریت جامعه بشری در راستای سلامت و بقای آن‌ها با مشکل مواجه هستید؟ 

آیا تولید و توزیع عادلانه ماسک، دستمال کاغذی، مواد ضدعفونی کننده، دستکش، دستگاه‌های احیا کننده تنفس و... از هزینه بالاتری نسبت به راه‌اندازی مراکز جهل و خرافات، سلاح‌های کشتارجمعی، تهیه نیرو و ابزار سرکوب و شکنجه و تجاوز آشکار و پنهان به حقوق دیگران، برخوردار است؟ 

سرمایه‌ی هنگفت و بی‌حد و اندازه‌ای که در دست عده‌ای به نام نظام سرمایه‌داری متمرکز شده است، محصول دست‌رنج و یا حق سرانه‌ی افراد جامعه است.

 نظام سرمایه‌داری از منابع طبیعی هر کشور مانند نفت و گاز، خاک و آب، جنگل و مراتع، مالیات و عوارض و... به‌عنوان منبع اصلی تأمین سلطه‌ی خود بر جهان، استفاده کرده است.

درآمد و سرمایه‌ی یک کشور بایستی در راستای بهداشت و درمان و آموزش رایگان و بیمه بی‌کاری در هنگام ضرورت و هم‌چنین ایجاد فرصت‌های برابر برای همگان با اهمیت به شأن و کرامت انسانی به کار گرفته شود.

بنابراین دور از انتظار نیست که مطالبه‌گری و مبارزه ملت‌ها جدی‌تر از گذشته در بعد از کرونا جرقه‌ی آتشی باشد برای از دست دادن منافع و منابع سلطه‌گران زر و زور.

*کنشگر اجتماعی

 

چاپ شده در شماه‌ی 528 سیمره 1399/01/30

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004