چاپ کردن این صفحه

تاثیر کرونا بر صنعت گردشگری مطلب ویژه

سه شنبه, 30 ارديبهشت 1399 ساعت 23:48 شناسه خبر: 5170 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رسول باباپور رسول باباپور سیمره

رسول باباپور*سیمره531: صنعت گردشگری در جهان تا قبل از بحران کرونا یکی از پردرآمدترین صنایع در جهان بود تا جایی که براساس آمار و ارقام، این صنعت پس از صنایع نفت و خودروسازی در رتبه‌ي سوم درآمدزاترین صنایع در دنیا قرار داشت.

 

صنعت گردشگری با ویژگی‌‌های خاص خود، صنعتی پویا با آینده‌ای روشن تلقی می‌‌شد. سرمایه‌‌گذاری در این صنعت در تمام کشورهای دارای جاذبه‌‌های جهانگردی روبه افزایش بود. زیرا این صنعت نه‌ تنها در پیش‌برد اقتصاد ملی و درآمدهای ارزی نقش اساسی داشت، بلکه صنعتی پاکیزه و عاری از آلودگی بود و در عین حال قابلیت اشتغال زایی فراوانی داشت.

صنعت گردشگری یک صنعت چتری است، یعنی بخش های زیادی باید دست به دست هم بدهند تا چرخ صنعت گردشگری به حرکت دربیاید. در صورتی که هرکدام از این بخش‌ها دچار مشکل شوند، تاثیر خود را بر عملکرد سایر بخش‌ها و درنتیجه عملکرد کلی این صنعت خواهند گذاشت.

صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت انسان‌محور بر اثر تکانه‌های منفی نظیر رویداد‌های تروریستی، جنگ، بیماری‌های فراگیر، تنش‌های سیاسی و حواث طبیعی مانند سیل، زلزله و طوفان و... دچار رکود مقطعی شده‌است اما مانند سایر صنایع دوباره به مسیر رشد و توسعه‌ي خود بازگشته است.

اما برخلاف تصور سازمان جهانی گردشگری و شعار انتخابی آن در سال میلادی گذشته تحت عنوان «گردشگری و مشاغل؛ آینده‌ای بهتر برای همه»، نه تنها آینده صنعت گردشگری بلکه آینده کل بشر تحت تاثیر یک موجود ریز غیر زنده قرار گرفته که به صورت کاملا آزادانه در سراسر جهان به گردش پرداخته و تصور آینده‌ای بهتر برای همه زندگان را به یک علامت سوال اساسی تبدیل کرده است.

در حال حاضر صحبت از میزان تاثیر و ضررهای که این ویروس به صنعت گردشگری وارد کرده است بیش‌تر در حد حدس و گمان است و هیچ آمار قطعی حداقل تا زمان نگارش این مطلب در دسترس نیست، اما آن‌چه که مشخص است براساس محدودیت های اعمال شده رفت‌وآمدها، و محدودیت‌های که برای مشاغل این صنعت در دنیا در نظر گرفته شده است، ویروس کووید 19 حدود 50 میلیون شغل دراین صنعت را در  معرض خطر قرار داده است.

در مورد صنایع سخت که با تولید کالا سروکار دارند بعد از پایان این بیماری می‌توانند خیلی سریع رونق گذشته خود را به دست بیارند. اما در مورد صنعت گردشگری که یک صنعت خدماتی است این موضوع کاملاً متفاوت است و زمان زیادی که نمی‌دانیم چقدر است - از چند ماه تا چند سال-  طول می‌کشد تا اعتماد عمومی دوباره جلب شود و سرمایه‌گذاران بتوانند بدون ترس برای شروع سرمایه‌گذاری در این بخش اقدام کنند.

 از سویی دیگر در حال حاضر تامین هزینه‌های مقاصد گردشگری مانند پارک‌های حیات وحش، موزه‌ها و مراکز فرهنگی نیازمند حضور گردشگر است که در این وضعیت عدم حضور گردشگران و در پی آن عدم چرخش مالی در بسیاری از پارک‌های طبیعی، تامین هزینه‌ي حفاظت و نگه‌داری از گیاهان، جانوران و به‌طور ویژه حیات وحش را دچار بحران کرده است.  

 در زمینه‌ي صنعت گردشگری در ایران، به‌رغم برخورداری از تمدن و تاریخ کهن، تنوع طبیعی چهار فصل و آداب، رسوم و سنن اسلامی و باستانی به دلیل تکیه بر صنعت نفت در طی سال‌های متمادی کمترین بهره را از آن برده شده است.

ولی همان صنعت نیمه‌جان گردشگری در کشورمان بعد از این بحران کاملاً دچار رکود وحشتانکی شده است که هیچ تضمین قطعی فعلا برای پایان این محدودیت‌ها و شروع به کار مجدد آن وجود ندارد. هرچند اخیراً از سوی دفتر معاونت بازاریابی گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طرح گردشگری مجازی از جاذبه‌ها و مقاصد گردشگری استان‌های کشور ارائه شده است که ان هم نمی‌تواند خیلی بار مالی برای بنگاه‌های بزرگ و کوچک فعال در این زمینه داشته باشد.

موضوع دیگری که شاید طرح کردنش خالی از لطف نباشد، این است که شاید فعالان صنعت گردشگری در ایران بتوانند از این فرصت پیش آمده با استفاده از روش‌های به‌روز و خلاق به‌تولید محتوا برای بخش‌های مهم گردشگری بیندیشند، موضوعی که اصولا صنعت گردشگری ما تا امروز به آن توجه چندانی نکرده‌است. بالاخره وقتی گردشگری دوباره رونق بگیرد، ما به رویکردهای نوین با محتوای دقیق و توجه برانگیز نیاز داریم تا سهم خودمان را در بازارهای بین‌المللی به دست آوریم. 

بنابراین با درنظرگرفتن تهدیدها و فرصت‌ها، هم‌چنین نداشتن آگاهی کافی درباره‌ی این‌که در چه زمانی چه تغییری در رابطه با وضعیت فعلی رخ خواهد داد، اگر بخواهیم در محدوده‌ی کشور خودمان فکر کنیم، شاید بد نباشد برای گذر از بحران زیان‌بخش این بیماری و برای کمتر کردن اثرات ناشی از آن، در فکر رونق گردشگری داخلی در قدم اول باشیم. 

هرچند این نسخه، نمی‌تواند مرهم کافی برای ضررهای ناشی از گردشگری در کشور باشد اما به عنوان از سرگیری فعالیت‌ها پیشنهادی است که می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. در این رابطه دانستن این موضوع بد نیست که در نظرسنجی به دست آمده در برخی از کشورهایی که دچار بحران کرونا شده‌اند، مردم برای شروع به انجام سفرهای داخلی علاقه نشان داده‌اند. البته اگر بتوانند تا آن زمان از پس هزینه‌ی سفرهایشان بر بیایند.

*کارشناس ارشد بازاریابی گردشگری