شما اینجا هستید: خانهجامعهپروتکل‌های ناتمام مقابله با کرونا در لرستان

پروتکل‌های ناتمام مقابله با کرونا در لرستان

سه شنبه, 20 خرداد 1399 ساعت 10:26 شناسه خبر: 5219 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره‌ی 534: وضعیت لرستان در میزان ابتلا به کرونا بارها از زرد به قرمز و بالعکس تغییر یافته که بدون شک هر کدام از این تغییرات به دلیل نوع مواجهه مردم و مسوولان با این رنگ‌های نمادین و ناپایدار در رعایت پروتکل‌های ستاد مقابله با کرونا بوده است.

 

به گزارش ایرنا، با اعلام وضعیت قرمز کرونا در لرستان و به ویژه در برخی شهرها ، مردم و مسوولان به تکاپوی جدی تری افتاده و با اقدامات مناسب خود موجب بهبود نسبی شرایط شدند که این نشان می دهد اگر جامعه اراده کند کرونا شکست پذیر خواهد بود.

البته بلافاصله پس از اعلام وضعیت زرد و یا حتی وضعیت به ظاهر سفید در برخی مناطق، نوعی بی خیالی کاذب در مردم و مسوولان ایجاد شده و همین امر دوباره رنگ لرستان در نقشه تقسیمات کرونا را قرمز کرده است.

نبود یک سیاست پایدار در مواجهه با کرونا میان مردم و مسوولان استان به وضوح دیده می شود جایی که مسوولان در روزهای متوالی از تشدید سخت گیری ها سخن می گویند و در مورد وضعیت قرمز هشدار می دهند مردم هم بیشتر رعایت می کنند و پروتکل ها جدی تر می شود.

اما هر زمان که خبری از جلسات مستمر مسوولان نیست و بی خبری های کرونایی در جامعه حاکم شده، ماسک‌ها زده نمی‌شود، دستکش کمتر به کار می آید و البته روابط اجتماعی از هر نوعی تقویت می شود.

روابط خانوادگی و دورهمی، خریدهای غیرضروری، گردش های عصرانه و شبانه، کافه گردی ها، بساط های شلوغ و در هم تنیده دست فروشان و دهها مورد دیگر جای پروتکل ها را می گیرد و این شهروندان هستند که در میدان کرونا به بازی گرفته می شوند.

از طرفی هم‌جواری لرستان و هم پیوندی بسیاری از خانواده های لرستان با بخش های از شهرهای خوزستان، مراودات اجتماعی میان این مناطق را بیشتر کرده و این روزها پلاک غیربومی  خودروهای مهمان به وضوح در شهرهایی چون خرم آباد افزایش یافته و خبری از محدودیت ورودی های استان نیست.

ستاد مقابله با کرونای شهرستان خرم‌آباد هم که ورود ارباب رجوع به ادارات را بدون ماسک و دستکش ممنوع کرده بود ظاهرا پیگیر اجرای این مصوبه  نیست چراکه ادارات هم‌چنان پذیرای مراجعانی هستند که توجه چندانی به رعایت پروتکل ها نداشته و بدون ماسک و دستکش وارد می شوند.

با گشتی در شهر به راحتی متوجه می شویم پروتکل های تاکسیرانی و حمل و نقل عمومی هم ابتر مانده و تاکسی هایی که قرار  بود ۲ مسافر در صندلی عقب سوار  کنند، عصرها با ظرفیت کامل سرنشین در شهر تردد می کنند.

عدم چاپ آگهی ترحیم هم که بی نتیجه ماند و مراسم ختم و چهلم  به قوت خود باقی است و در مواردی که به دلیل شیوع کرونا در نوروز امکان برگزاری مراسم عزاداری نبوده، امروز با چهلم های شلوغ و پرمیهمان جبران می شود.

 رعایت پروتکل ها در عمده واحدهای صنفی هم فراموش شده و گشت های یکی دوساعته گاه و بیگاه که بیشتر رنگ نمایشی به خود گرفته دردی از دردهای کرونایی دوا نمی کند.

تجربه بیش از سه ماه زندگی با کرونا ثابت کرده به محض اعلام وضعیت سفید در منطقه ای، عملا رعایت پروتکل ها به فراموشی سپرده شده و همین حساسیت های نا تمام بهداشتی موجب بازگشت دوباره کووید ۱۹ شده است چرا که اگر خلاف این بود شهرهایی که سفید اعلام شده اند نباید دوباره شاهد این بیماری و حتی بازگشت به وضعیت قرمز می شدند.

وقتی که شکست بیماری سخت کرونا با نسخه های آسان پیشگیری امکانپذیر است پس چرا باید حدود ۱۵۰ روز همچنان مبتلای جدید و مرگ و میر داشته باشیم و بدون رعایت نکات بهداشتی به ادامه این روند نامشخص دامن بزنیم؟

بدون شک اگر پروتکل های مقابله با کرونا به درستی و کامل اجرا می شد اکنون شرایط بسیار بهتر از وضعیت کنونی بود اما متاسفانه این مهم به صورت مقطعی تا حدودی جدی گرفته می شود و جامعه ناخواسته به سمتی می رود که رعایت موارد بهداشتی و پیشگیرانه در آن فراموش می شود.

لرستان از هفته گذشته تاکنون روند افزایش ابتلا به کرونا داشته و به نظر می رسد با توجه به بی تفاوتی به رعایت پروتکل ها و عادی شدن جریان زندگی، این روند هم‌چنان ادامه می یابد.

سرچشمه‌ی خبر: خبرگزاری ایرنا

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004