شما اینجا هستید: خانهجامعهفضای مجازی و توصیه‌ای به نمایندگان مجلس

فضای مجازی و توصیه‌ای به نمایندگان مجلس مطلب ویژه

جمعه, 06 تیر 1399 ساعت 13:17 شناسه خبر: 5252 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فاطمه گودرزیان فاطمه گودرزیان سیمره

فاطمه گودرزیان/ سیمره:‌ فضای مجازی این روزها بخش عظیمی از فعالیت‌های رسانه‌ای را در اختیار دارد؛ به‌طوری که اهالی رسانه به ویژه روزنامه‌نگاران از این بستر برای انتشار مطالب، اخبار و تحلیل‌های گزیده‌ی خود بیش از پیش استفاده می‌کنند.

 

می‌گویم گزیده، چرا که درانتشار مطالب تصمیم نهایی با مدیرمسئول است و خواه ناخواه بخشی از مطالب سانسور و منتشر نمی‌شود مدیر مسئول است که خود با محدودیت‌های متفاوتی در جوامع مختلف مواجه است. بنابر اهمیت فضای مجازی در دنیای امروز، بررسی فعالیت در آن و پرداختن به حقوق رسانه و رسانه‌نگاران بسیار لازم است و فوریت دارد.

حق آزادی بیان اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین حق است و حقوق دیگر نظیر آزادی ارتباطات، آزادی مطبوعات، حق انتقاد...  همگی نشئت گرفته از همین حق آزادی بیان است.

از این روی که انسان اشرف مخلوقات است و در طبیعت او، میل به آزادی به فراوانی وجود دارد، در جوامع امروزی همواره سعی برآن شده است که به شکل‌های مختلف در قوانین اساسی داخلی و قواعد بین‌المللی به این میل و نیاز  پاسخ داده شود. 

در مکاتب حقوق طبیعی، انسانِ آزاد که در مقام اِعمال این حق است لازم نیست از دیگری اجازه بگیرد و بر همین اساس برخی کشورها قوانینی تحت عنوان «محدودیت مطبوعات و آزادی بیان» ندارند چرا که آزادی بیان در قلمرو آن‌ها به معنای عام آن تعبیر می شود که متشکل از آزادی در هر نوع رفتار و گفتار و اعمالیست که حاوی پیام است.

در برخی کشورها هم، آزادی بیان باعناوین حقوقی و قوانین مصوب، چهارچوب‌های مشخص و محدودیت‌هایی به خود گرفته است و به معنای خاص آن، آزادی بیان و اندیشه، تعریف می‌شود. 

در قانون اساسی ایران اسلامی نیز، تعریف آزادی بیان و محدودیت‌های آن دراصول ۲۴ و ۱۷۵ مورد توجه  قرار گرفته است 

که علت عمده‌ی این محدودیت‌ها موارد مرتبط با امنیت ملی، رعایت مطالح کشوری، اسرار ملی، حریم خصوصی و رعایت موازین اسلامی است.

با تمام این اوصاف حق آزادی بیان درحقوق رسانه‌ها هیچ‌گاه با وجود محدودیت‌های اعمال شده به کلی نتوانسته است از ملت گرفته شود و قانون اساسی بر آزادی بیان تصریح دارد و حاکمیت حق محدود کردن فعالیت‌های رسانه‌ای مردم ایران را ندارد.

یکی از این حقوق نشئت گرفته از آزادی بیان، آزادی اطلاعات و گردش آزاد اطلاعات است که بسیاری از اندیشمندان آن را «اکسیژن دموکراسی» می‌دانند.

می‌دانیم که در نظام جمهوری، دموکراسی به معنای عام کلمه معنا ندارد اما مهم‌ترین عنصر آن که مردمی بودن است هم‌چنان در نظام جمهوری باقی است، ایران کشوریست که می‌تواند با ادعای «جمهوری بودن» خود را حافظ دموکراسی بداند و به همین علت در نظام جمهوری هیچ‌کس نمی‌تواند غیر از محدودیت‌های تعریف شده، آزادی بیان را از ملت بستاند.

اعمال محدودیت بیش از پیش بر حقوق رسانه و فیلترینگ فضای مجازی بدون دلایل موجه و تنها از ترس تاثیرمنفی دشمن، بر تفکر و اراده‌ی ملت، نه تنها نمی‌تواند در حل مسئله کمکی بکند بلکه به منزله‌ی  پاک کردن صورت مسئله خواهد بود.

مقام معظم رهبری بارها در سخنانشان بر اهمیت فضای مجازی و رسانه به عنوان بستری برای اعمال جنگ روانی و مدیریت این فضا تاکید داشته‌اند.

خالی کردن چنین بستری و محدود کردن ملتی که صاحب اراده و تفکر هستند و حق ابراز عقیده دارند در شان نظام جمهوری اسلامی نخواهد بود و به جای آن، بهتراست به تربیت و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ورود سالم کودکان و نوجوانان و جوانان به دنیای مجازی مبادرت کنیم و هم‌چون پدر و مادری عمل کنیم که به کودکشان شنا کردن می‌آموزند و اورا رها می‌کنند و برای دلاوری به دل اقیانوس می‌سپارند.

فضای مجازی عرصه‌ی جنگ روانیست و خالی کردن این عرصه به نوعی به معنای عقب‌نشینی نظام جمهوری اسلامی ایران دربعد صدورانقلاب و آرمان‌های اصیل است.

به جای ارائه‌ی پیشنهادهای متعصبانه، کورکورانه و توام با ترس، بهتر می‌شود اگر نمایندگان، حافظ آزادی‌ها و حقوق ملتی باشند که منتخبشان هستند و به اراده‌ی  آن ملت بر سر صندلی‌های راحت بهارستان نشسته‌اند.

 به جای داد زدن برای محدود کردن آزادی بیان و گردش آزاد اطلاعات، به یاری مردم بشتابند و برای آسایش بیش‌ترشان با صلابت و وقار نطق کنند و دولت و حاکمیت را در تربیت درست و ایجاد زیر ساخت لازم برای جنگ نرمِ برابر، در مقابل حملات دیگر کشورها یاری بدهند.

نمایندگان محترم مردم در وهله‌ی اول بهتراست راه‌برد تهاجمی خود را به راه‌برد تعاملی تغییر بدهند.

اگر می‌خواهند به راستی کمکی به مردم بکنند بهتراست از آزادی‌های فردی و اجتماعی و سیاسی مردم دفاع کنند. چرا که محدودیت‌های بیش‌تر و هم‌چنین محدود کردن فضای رسانه‌ای و بستن معبرهای گردش آزاد اطلاعات بدون شک در راستای منافع مردم تعبیر نمی‌شود.

اگر در کشور مطبوعات آزاد داشتیم، اگر حرمت آزادی بیان را نگه می‌داشتیم امروز شاهد ضربه زدن اختلاسگران بی‌انصاف به نظام اسلامی نبودیم.

بالا بردن سطح آگاهی مردم و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای آگاهی‌بخشی بیش از پیش بی‌شک به نفع مردم و نظام اسلامی و هم‌چنین درراستای عمل به توصیه‌های مقام معظم رهبری است.

*دانش‌آموخته حقوق

 

*سیمره536 چهارم تیرماه 1399

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004