شما اینجا هستید: خانهجامعهسیاست‌گذاری فرهنگ شهری

سیاست‌گذاری فرهنگ شهری مطلب ویژه

جمعه, 13 تیر 1399 ساعت 12:40 شناسه خبر: 5263 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بهزاد رضوانی بهزاد رضوانی سیمره

️بهزاد رضوانی/ سیمره: فرهنگ از جمله مقولاتی است که دارای نقش‌ها و کارویژه‌های مختص به خود است که به‌طور طبیعی می‌تواند نقش حائز اهمیتی در رشد و اعتلای جامعه‌ی انسانی برعهده داشته باشد.

 

فرهنگ از خوانش‌ها و تعابیر مختلفی برخوردار است ولی آن‌چه که می‌توان در معنا و مفهوم آن استنباط کرد و نوعی اجماع در تعریف آن وجود دارد باورها و نگرش‌ها و اخلاقیات هر فرد و اجتماع انسانی به موضوعات گوناگون و نقشی را که این مفاهیم در زندگی فردی و اجتماعی هرشخص می‌توانند داشته باشند، می‌توان ذیل فرهنگ دانست. 

️گسترش توامان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شهر، به‌رغم مزیت‌های بی‌شمار آن، گاهی انسان شهرنشین را دچار از خود بیگانگی، انزوا، پرخاشگری و افسردگی می‌نماید. عوارض منفی گسترش فیزیکی شهر و به تبع آن پیچیده‌شدن روابط انسانی تنها به شهروند ختم نمی‌شود و در ادامه باعث از هم‌گسیختگی رابطه‌ گروه‌های مختلف جامعه می‌گردد به گونه‌ای که بسیاری از افراد خانواده، هم‌تیمی و هم‌کلاس ارتباط‌شان قطع شده و هرکدام در تنهایی و انزوا به سر می‌برند. ️حال باید از خود بپرسیم، با ادامه‌ی انبساط شهر، آینده‌ی فرهنگ انسانی و شهرنشینی چگونه خواهد بود؟

این آشنایی‌زدایی از زیست انسان‌ و روال‌های عادی زندگی روزمره، انسانِ تنها را به چه سمت و سویی خواهد برد؟

️تمام شواهد و مدارک و پیش‌بینی‌ها گویای این است، فرهنگ مراودات و تعاملات اجتماعى به سرعت تغيير کرده و گروه‌های دوستانه كوچك‌تر مي‌شوند. در حالی‌که حضور و فيزيك افراد جاى خود را به تصاوير ديجيتال و مجازى خواهد داد، دلتنگى‌ها بيش‌تر می‌شود و آهسته آهسته سيطره دنیای دیجیتال و انبساط بی‌قاعده شهر باعث مشکلات روزافزون انسان مدرن خواهد شد.تازه عواملی مثل گسترش منطق خشک محاسبه‌گری، ضعف نهاد‌ها و نبود کار گروهی و از بین رفتن هویت‌های گروهی و محلی باعث تشدید این بی اعتنایی و بی علاقگی انسان‌ها نسبت به هم می‌شود.

 راه حل را باید در بستر فرهنگ و شیوه زندگی انسان‌ها جست. فرهنگ دائماً در حال تغییر و تبدل است. این تغییر و تبدل دائمی اقتضا می‌کند که فرهنگ «مجموعه ارزش‌ها و هنجارهایی که مسئول راهنمایی عملی انسان‌ها در زندگی هستند» دائماً مورد بازنگری و بازتفسیر قرار بگیرد. بایستی سراغ نهادهای تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار بخش فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری رفت.

در کشور ما بخش‌های مختلف سیاست‌گذاری فرهنگی، مثل مسئله‌یابی فرهنگی، انتخاب سیاست فرهنگی، اجرای سیاست‌های فرهنگی، تغییر و تبدل و ارزیابی این سیاست‌ها هر کدام بر عهده یکی از بخش‌های سیستم است، اما عمده‌ی فرآیند سیاست‌گذاری فرهنگ، بر عهده‌ی دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی است که بودجه‌ی دولتی دریافت کرده و متولی و دست‌اندرکار مباحث فرهنگی هستند، یعنی بخش خصوصی فرهنگ عملاً نقش بسیار کم‌رنگی دارد. در حوزه‌ی فرهنگ دستگاه‌ها و نهادهای دولتی متعددی نقش محوری در تدوین برنامه‌ها و سیاست‌های کلان فرهنگی برعهده دارند.

️دستگاه‌های سازمان صداو سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مرکز خدمات حوزه‌های علمیه ۸۳ درصد از اعتبارات فرهنگی بودجه کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

️اگر می‌خواهیم هراس از خیابان و پناه بردن به خانه فراگیر نشود، بایستی:

با رفع خلاها و کاستی‌ها، نقاط قوت فرهنگی در سبک زندگی تقویت شده و اوقات فراغت با اضافه نمودن برنامه‌های گروهی مثل توسعه‌ی ورزش همگانی، توسعه‌ی زیرساخت‌ها و تسهیل دسترسی مردم به امکانات ورزشی و تفریحی، ساخت سالن‌های ویژه بانوان و خانواده، احیای ورزش‌های بومی و محلی و... به جنگ مشکلات فرهنگی برویم.

️بایستی با کمک شهرداری‌ها استفاده از دوچرخه، حمل و نقل عمومی و پیاده روی در بین مردم نهادینه شود تا هدف غایی سیاست‌گذاران فرهنگ شهری یعنی شهر دوستدار سلامت و محیط زیست متجلی شود.

حمایت از پویش‌های مردمی، سمن‌های اجتماعی و تقویت حضور داوطلبانه شهروندان کارها را تسهیل خواهد نمود.

شهرداری‌ها بایستی در ارتباط با دستگاه‌های دینی و تبلیغی در اجرای فعالیت‌های مذهبی و تبلیغی در بین مردم عمل نماید.

️ابتدا بام و هدف در حوزه‌ي فرهنگ شهری و سبک زندگی تعریف شده، سپس قرارگاه فرهنگی جهت تصمیم‌گیری مشترک و ارزیابی اجرای تصمیم‌ها در هر شهرداری با حضور دستگاه‌های مسئول حوزه‌ی فرهنگ تشکیل گردد. تشکیل این ستاد از موازی‌کاری، تداخل وظایف و هم‌پوشانی بخش فرهنگ جلوگیری می‌کند.

سالن‌های کتاب‌خانه‌های عمومی، سینماها، تئاتر، موسیقی و موزه‌های محلی در راستای شناسایی و تعمیق فرهنگی تقویت شوند. 

در پایان لازم است که همه‌ي دستگاه‌های فرهنگی اطلاعات عملکردی و مالی خود را جهت شفاف‌سازی و جلوگیری از رانت‌خواری به‌طور مستمر اعلام کنند و در دسترس همگان قرار دهند.

 

 *چاپ شده در سیمره‌ی شماره‌ی 537 دوازدهم تیرماه 1399

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004