شما اینجا هستید: خانهجامعهسال‌ها باید که تا یک سنگ اصلی ز آفتاب

سال‌ها باید که تا یک سنگ اصلی ز آفتاب مطلب ویژه

سه شنبه, 31 تیر 1399 ساعت 11:00 شناسه خبر: 5294 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکتر شفیع‌زاده دکتر شفیع‌زاده سیمره

 (در حاشیه، آسیب‌شناسی برخی ناهنجاری‌های اجتماعی لرستان)

 

تاریخ اجتماعی لرستان از دیرباز تا کنون شاهد تحولات و فراز و نشیب‌های فراوانی بوده که بعضا برخی از این فرایندها بر ساختار اجتماعی آن تاثیرگذار بوده‌اند؛ از جمله این فرایندهای منفی می‌توان به مقوله‌ی قوم‌گرایی، طایفه‌گرایی و در مواردی قانون‌گریزی اشاره کرد.

 

از جمله پتانسیل‌های مثبت در ارزیابی قوم لر می‌توان از نیروی انسانی کارآمد از قبیل فرزندان دانشمند، مخترع و مبتکر، شاخصه‌ی وطن‌پرستی، ایمان، سلحشوری در حفظ تمامیت ارضی میهن خصوصا در جریان جنگ هشت ساله، روحیه‌ی ایثار، گذشت، قهرمانی، سلامت نفس، مهمان‌نوازی، انسان دوستی و دیگر وجوه از جمله موقعیت جغرافیایی، تراکم جمعیت (چهاردهمین استان کشور) توانمندی‌های بالقوه خدادادی چون آب و هوای چهار فصل، پوشش جنگل و مرتع و گیاهان دارویی و معادن غنی، پتانسیل کشاورزی و دامپروری و بسیاری ویژگی‌های دیگر نام برد که متاسفانه به‌رغم این قابلیت‌ها، استان لرستان از درآمد سرانه‌ی کمتری برخوردار بوده و در ردیف استان‌های محروم کشور قرار گرفته است.

صرف‌نظر از مقوله‌ی محرومیت فراگیر معضلات اجتماعی دیگری نیز گریبان‌گیر و سد راه توسعه‌ی لرستان شده که از آن میان می‌توان به عنوان نمونه از مدیریت‌های رانتی و قبیله‌ای، عدم اشتغال جوانان، عدم جذب سرمایه‌گذاری، بروز برخی پدیده‌های آنارشیستی یا آنومی‌های اجتماعی هم‌‌چون (سرقت، کیف‌قاپی، قاچاق، بزهکاری، فرار از خانواده، آوارگی و مهاجرت به کلان‌شهرها، شایعه‌پراکنی و بروز جو پرخاشگری و خشونت در سطح شهر، تخریب و سرقت اموال دولتی در پارک‌ها و معابر شهری) نام برد.

در این نوشتار مجال پرداختن به بسیاری از این معضلات نبوده و تنها به اختصار به مواردی از آن‌ها بسنده می‌شود.

در خصوص شایعه یا هوچی‌گری، فرد یا افرادی سعی در تخریب شخصیت مردم داشته و رفتار بیمارگونه‌ی خود را به دیگر انسان‌ها‌ی ساده لوح و زودباور و ناآگاه منتقل کرده و آن‌ها را با خود هم‌آهنگ می‌کنند، و واضح است که این قبیل رفتارهای هنجارشکن که از ذهن بیمار‌گونه‌ی آن‌ها نشئت گرفته ناجوان‌مردانه به تخریب شخصیت افراد خدوم بپردازند.

آینه چون نقش تو بنمود راست              

خود شِکَن! آیینه شکستن خطاست

موضوع دیگر که خود ناشی از فقر اقتصادی، بیکاری، اعتیاد و ناآگاهی نسبت به زندگی در جوامع شهری است. تخریب‌گرایی و سرقت مبلمان شهری از قبیل زباله‌دان‌های فلزی، تیرک‌های برق معابر، آب‌خوری‌ها، کیوسک‌های تلفن عمومی،  نرده‌های فضای سبز، تخریب و شعارنویسی بر دیوارها، است که مسلما پی‌آمدهای ناگواری به بار آورده و بر چهره‌ی شهری آسیب‌های فراوانی وارد می‌سازد. از وجوه دیگر می‌توان پدیده‌ی زشت و مذموم اجتماعی پرخاشگری و بروز خشونت نام برد که تبعات آن تمامی ارزش‌های محوری جامعه از قبیل (اخلاقی، فرهنگی و خانوادگی) را می‌توان خدشه‌دار کند. پُر مسلم است که جامعه‌ی لرستان در گذار زمان به علت بروز مصائب فراوان اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی از دیرباز دست‌خوش آماج خشونت بوده و چون قوانین مدون وجود نداشته و جامعه به صورت اولیگارشی و طایفه‌ای اداره می‌شده بروز خشونت در منازعات و اختلافات قومی و خانوادگی امری بدیهی و اجتناب‌پذیر بوده‌است. و شوربختانه این‌که امروزه نیز در مواردی شاهد بروز این پدیده‌ی شوم اجتماعی هستیم که از بنیان با روند رشد و توسعه‌ی فرهنگی منافات دارد. و بی‌شک به عنوان پدیده‌ای ساختارشکن، تبعات فراوانی در جهت رشد و توسعه‌ی شهر و استان و جذب نیروهای متخصص و سرمایه‌گذار ایجاد می‌کند. یکی از نمونه‌های بارز آن در روزهای گذشته ارتکاب به قتل یکی از دندان‌پزشکان خدمت‌گزار و خوش‌نام شهر خرم‌آباد با سابقه‌ی معلمی و تدریس است که بازتاب آن حتا در رسانه‌های برون‌مرزی چهره‌ای خشن و ناهنجار از شهر و استان به نمایش گذاشته و گذشته از ایجاد چالش و سلب امنیت و جریحه‌دار کردن وجدان جمعی جامعه، بار منفی فراوانی برای مردم فهیم و نجیب و آگاه شهر خرم‌آباد به همراه داشته‌است و کمترین اثرات مخرب آن ممانعت جلب و جذب نیروهای متخصص و سرمایه‌گذار به استان لرستان و بالطبع سبب‌ساز روند گریز و مهاجرت دیگر پزشکان و نیروهای متخصص از شهر و دیارمان شده که دود آن در نهایت به چشم مردم محروم این شهر خواهد رفت. و در این تقابل بر مراجع محترم قانون‌گذار و قضایی است که با این قبیل رخدادهای وندالیسم و بروز خشونت مقابله کرده و با ایجاد جو امنیت و دیگر اقدامات زیربنایی و قانونمندی از بروز این پدیده‌های مخرب جلوگیری نمایند. 

این شرح بی‌نهایت کز زلف یار گفتند

حرفیست از هزاران کاندر عبارت آمد (حافظ)

 

   *چاپ شده در شماره‌ی 539 سیمره 28 تیرماه 1399

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004