شما اینجا هستید: خانهجامعهلَت کُت کِرَه، بَغَل نِرَه

لَت کُت کِرَه، بَغَل نِرَه مطلب ویژه

چهارشنبه, 01 مرداد 1399 ساعت 10:50 شناسه خبر: 5297 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کرم تیموری کرم تیموری سیمره

کرم تیموری/ سیمره:  آنان که زندگی عشایری را تجربه کرده و از ترس گرگ و شیاد، گله را در آغل و نان را در کُلین (انبار آذوقه‌ی سیاه چادر) قایم کرده‌اند با این مَتل بیش‌تر آشنا هستند.

 

می‌گویند در زمانی که تنها کالای با ارزش نان بود دو گدای دوره‌گرد و شیاد از همان‌ها که گاهی آواز میخواندند و گاهی روضه، حوالی آبادی سیاه چادر نشینان پرسه میزدند که متوجه شدند یکی از زنان آبادی نان پخت و نان‌ها را در کُلین سیاه چادر قائم کرد. برای دزدیدن نان‌ها نقشه کشیدند و دعوای زرگری راه انداختند. یکی بی زورتر جلوه کرد و نالان کمک خواست! چون مردی در خانه نبود همان زن برای کمک و در اصل میانجیگری از خانه بیرون آمد. گدای بی‌زور تمنا میکرد که شما سد راه زوردار شوید تا من یه جایی قایم شوم زن چنین کرد و بی‌زور در همان کلین سیاه چادر  قایم شد زوردار با صدای بلند و غضبناک ظاهرا او را دشنام می‌داد و می‌گفت: آهای؛ "لَت کُت کِرَه! " و وی جواب می‌داد: آهای "بَغل نِرَه" و زن ساده آنان را به آرامش دعوت می‌کرد و می‌گفت به هم‌دیگر فحش ندهید غافل از این‌که زوردار با زبان رمز می‌گفت: آهای تکه تکه‌اش کن - منظورش نان‌ها بود - تا جا شوند! و او پاسخ میداد که نگران نباش زیر بغلم جاسازی شدند! و لحظاتی بعد دور از چشم صاحب خانه به هم رسیدند و نان تکه پاره شده‌ی چادر نشین را باهم خوردند! بگذریم سال‌هاست که سیاه چادر را ترک کرده و پای ثابت اخبار و تلوزیون شده‌ایم.

این روزها حرارت بالای مجلس دم بخت و سیاست دولت لب گور یک زوردار و بی‌زوری به رخ ملت می‌کشاند که گاهی ساعت‌ها وقت خود را صرف تماشای دعوای آن‌ها می‌کنیم یکی می‌گوید تو نوکر غرب و مایه‌ی ننگی آن یکی جواب می‌دهد به جان سیدحسن نصراله چنین نیست و از شما فقط سری جدا دارم! دیگری از عمق وجود مرگ بر آمریکا و مرگ بر ظریف  قافیه‌‌ی شعرش شده است دیگریِ دیگر پا را فراتر نهاده می‌خواهد دست روحانی را در دست بنی‌صدر بگذارد و قال قضیه را بکند. راستی شما می‌دانید چرا محبوب این جماعت از فرانسه آمد و منفور این جماعت به همان فرانسه رفت ولی همیشه مرگ بر آمریکا می‌گویند و درود بر چین؟ من هم چیزی نمی‌دانم! حالا که از بازی کثیف سیاست چیزی نمی‌دانیم، برگردیم به همان سیاه چادر چون این داستان شبیه بخشی از همان داستان است چه ترانه بخوانند چه روضه! حکایت این سوال و استیضاح و این داد و فریادها هم فرقی با آن لَت کُت کِرَه و بَغل نِره ندارند! آنچه بردنی و خوردنی است نان من و شماست!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004