شما اینجا هستید: خانهجامعهآواز دهل است اما، از دور!

آواز دهل است اما، از دور!

پنج شنبه, 09 مرداد 1399 ساعت 09:59 شناسه خبر: 5310 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ماشالله اکبری ماشالله اکبری سیمره

ماشاالله اکبری- سیمره: ویروس کووید ۱۹ ناخواسته نام پرستار را انداخته است سر زبان ها. هر روز در صدا و سیما، روزنامه و رسانه اعم از مجازی و مکتوب به هر دلیل و بهانه ای نامی از پرستار برده می شود. مسئولین تقدیر و تشکر می کنند. مدیران از افزایش حقوق و پرداخت پاداش می گویند. سلبریتی ها پست  می گذارند و به بهانه نام پرستار خودی نشان می دهند. خلاصه شلوغ بازاری است که بیا و ببین. 

 

عده ای که بیرون این بازار مصاحبه و عکس سلفی ایستاده اند باورشان شده است که نان پرستاران افتاده است توی روغن و به یکباره از زمین کنده و خط فقر را رد کرده و شانه به شانه نجومی بِبَرها رسانده اند!

حریمشان رعایت، حرمتشان حفظ،  شانشان جاری و شوکتشان شیرین است! 

چند وقت پیش شیفت شب بخش کرونا بودم. قصدم توصیف آن شیفت شب تک نفره جهنمی نیست. به دلایلی بخش دیگری هم همزمان در همان واحد  کرونا فعال بود، یکی از دستیاران جهت ویزیت بیمار آمده بود و داشت با پرستاران در باره کرونا و بد و خوب آن گپ می زد، پرستاران نگران و شاکی از اینکه چرا در این بیمارستان بخش کرونا باز کرده اند، جواب آن دستیار برایم خیلی جالب بود. گفت خیلی به نفعتان می شود، هر بیمارستانی که بخش کرونا داشته باشد پنجاه درصد حقوق پرستاران افزایش داده می شود و حتا بیمارستان شهدای عشایر را مثال زد که حقوق همه پرستارانش پنجاه درصد افزایش پیدا کرده است!!

تازه آن جناب دستیار  به مناسبات و مقررات و موازین افزایش حقوق در بخش بهداشت و درمان واقف تر از مردم است و با این حال چنین فکر می کند، مردم عادی و خارج از حوزه بهداشت و درمان فکر می کنند مثل ترکیه، یا مثل کویت، یا مثل ایتالیا حقوق و مزایای پرستاران هر پانزده روز یکبار با افزایش پنجاه درصدی مواجه است و حتا برای پرستاران پیشاپیش حقوق شش ماه آینده را هم واریز کرده اند!

این افزایش پنجاه درصد شده است ورد زبان هر کس و همه. همه پزش را  می دهند و منتش را سر پرستار  می گذارند! همین چند روز پیش رییس کل نظام پرستاری گفت که یکی از دستاوردهای سازمان نظام پرستاری افزایش پنجاه درصدی حقوق پرستاران بوده است!

اما حقیقت آن است که حقوق هیچ پرستاری پنجاه درصد افزایش پیدا نکرده است. آن چیزی که همه دارند بعنوان افزایش دستمزد پرستاران و دستاورد خودشان اعلام می کنند، افزایش حقوقی بوده است که از سال ۱۳۹۵ برای همه کارکنان دولت اعمال شده است، اما به هر دلیلی وزارت بهداشت آن را برای پرستاران اجرا نکرده است! بالاغیرتا نه پز بدهید و نه منت بگذارید برای افزایش حقوقی که پنج سال است از پرستاران دریغ کرده اید! ارزش این افزایش حقوق پرستاران با توجه به نرخ تورم و کاهش ارزش پول ملی ده درصد هم نیست! صد هزار تومان امروز با صد هزار تومان چهار سال پیش چقدر تفاوت قدرت خرج و خرید دارد؟  پنجاه درصد هم  نیست و رقمی بین سی و پنج تا سی و هشت درصد برخی از بندهای حقوق پرستاران است و برای هیچ پرستاری و هیچ بیمارستانی پنجاه درصد حقوق نیست! 

گویندگان و مصاحبه‌کنندگان و گزارش کار دهندگان اگر از رقم پنجاه درصد حرف می زنند لطفا رقم افزایش سالیانه را روی آن پنجاه درصد حساب نکنند که مصداق واقعی غش در معامله است!

واقعیت آن است که این سخنرانی های تعریف و تمجید و عکس های یادگاری و سلفی های با لباس فضایی و پر رنگ شدن نام پرستار در صدا و سیما و رسانه ها، همان صدای دهل است که از دور خوش است! این صدا از نزدیک و در گوش پرستاران ناخوشایند و ناکوک است.

در بحران کرونا با آنکه نام پرستار مرتب از همه زبان ها و تریبون ها شنیده شد و می شود اما این موضوع در حد همان شعار و حرف بوده است و عملا نه تنها هیچ گامی برای بهبود وضعیت و حل مشکلات حرفه ای پرستاران برداشته نشده است و بلکه مشکلات نوپدید و صفات و القاب جدیدی برای پرستاران درست شده است. با شیوع کرونا  آن دسته از همکارانی که بعلت داشتن مشکلات و بیماری های زمینه ای و پرخطر بودن که بر اساس پروتکل های ملی و بین المللی نباید در محل کار خود حاضر باشند از طرف برخی مدیران با الفاظ و القابی مثل ترسو، فراری، موش به سوراخ خزیده، بزدل، مفتخور و...خطاب شدند. این یکی از دستاوردهای محسوس کرونا برای پرستاران بوده است. می توان گفت وضعیت پرستاران پیش از کرونا به مراتب بهتر از دوران پساکرونا بوده است آنچه که می شنوید باور کنید صدای دهل است و ...    

*پرستار

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004