شما اینجا هستید: خانهجامعهنقدی بر گزارش سؤال‌برانگیز سازمان بهداشت جهانی

نقدی بر گزارش سؤال‌برانگیز سازمان بهداشت جهانی مطلب ویژه

پنج شنبه, 01 خرداد 1393 ساعت 17:15 شناسه خبر: 743 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سیمره سیمره پروین رامک

 از خواندن مطلبی تحت عنوان «گزارش سؤال‌برانگیز سازمان بهداشت جهانی؛ خرم‌آباد در فهرست 20 شهر آلوده‌ی جهان» بسیار شگفت‌زده و متحیر شدم و همین امر بهانه‌ای شد تا به سایت سازمان بهداشت جهانی (who) به نشانی http://www.who.int سری بزنم و موضوع را بررسی کنم.


سازمان بهداشت جهانی مطابق رسم معمول گزارش‌هایی در قالب فرم‌های اکسل از آلاینده‌های شیمیایی و فیزیکی مختلف هوا در بیش‌تر نقاط و شهرهای جهان منتشر کرده است. گزارش آلودگی هوای برخی شهرهای جهان با آلاینده‌ای مثل ذرات 10 میکرون (PM10; Particulate matter with diameter of 10 μm or less) نیز یکی از این گزارش‌ها است و نام خرم‌آباد و برخی شهرهای ایران هم در این گزارش آمده است؛ اما در هیچ کجا گزارشی رسمی از سازمان بهداشت جهانی در خصوص معرفی بیست شهر آلوده‌ی جهان که نام شهر خرم‌آباد و رتبه‌ی این شهر در بین بیست شهر مذکور آمده باشد در سایت رسمی سازمان بهداشت جهانی یافت نشد!
واقعیت این است که آلودگی هوا و انتخاب سرزمین‌ها و شهرهای آلوده که هوای بسیار ناسالم و خطرناک دارند تنها بر اساس معیار ذرات 10 میکرون سنجیده نمی‌شوند بلکه مجموعه‌ای از آلاینده‌های شیمیایی و فیزیکی با توجه به غلظت و مدت زمان تماس، در تحلیل میزان آلودگی هوا دخیل هستند و انتخاب آلوده‌ترین شهرها به لحاظ هوا بر اساس شاخص‌های تعریف شده و ابزار علمی خاص قابل شناسایی هستند وعمدتاً آلایندهای شیمیایی (به عنوان مثال ماده‌ی سمی سرب در رأس این گروه قرار دارد) که به مدت طولانی و در بیش‌تر روزهای سال به دلیل فعالیت‌های صنعتی کنترل نشده در هوا رها می‌شوند، به عنوان شاخص‌های آلودگی‌های خطرناک و سمی هوا در معرفی آلوده‌ترین شهرها مورد استناد قرار می‌گیرند. این‌که شهر خرم‌آباد در چند روز از سال مورد تهاجم ریزگردها قرار می‌گیرد، و وضعیت آلودگی هوا به حد هشدار و یا هوای ناسالم و خطرناک می‌رسد، واقعیتی انکارناپذیر است، اما این‌که جزء 20 شهر آلوده‌ی جهان است، دروغی شاخ‌دار بیش نیست!!!
کانون ریزگردها صحراهای عربی است اما چرا در مورد این صحاری و کشورهایشان به اختصار اشاره و در مورد آلوده بودن شهرهای ایران به تفصیل مانور داده می‌شود، جای بحث دارد. لذا ضمن احترام به دغدغه‌های فکری و احساس مسئولیت اجتماعی که هم‌شهریان و هم‌وطنان عزیز در خصوص ریزگردها دارند و ضمن اذعان و اعتراف به این‌که آلاینده‌هایی مثل ذرات 10 میکرون و کم‌تر که در سال‌های اخیر مناطق وسیعی از کشورمان را مورد تهاجم قرار داده است، خسارت‌های متعددی را متوجه زیست‌بوم‌های نواحی مورد تهاجم کرده‌اند  و حتماً می‌بایست در سطوح ملی و فرا ملی برای این معضل چاره‌اندیشی شود، اما لازم به تذکر است که خدای نکرده با عدم اطلاع دقیق از موضوع و کلی‌گویی در بزرگ‌نمایی برخی دروغ‌های کارشناسی شده که نیات آن روشن است در مسیر سیاست‌های سیاه‌نمایی دشمنان این آب و خاک قدم برنداریم.
لرستان قلب زاگرس است و 20 درصد تنوع زیستی کشور را دارد، طبیعت لرستان از معدود بیوسفرهای خاورمیانه و غرب آسیا است. این‌که چند روز خاکستری و غبارآلود داریم درست، اما خدای نکرده اذهان را در مورد طبیعت لرستان خاکستری و مکدر نکنیم، و شکرگذار بسیاری از موهبت خدادادی در قالب طبیعت سبزمان باشیم، موهبت‌هایی که شاید به دلیل کرم بی‌منتهایشان غیر ملموس و نادیده گرفته می‌شوند. لرستان هم‌چنان سرزمین زیبایی‌ها، آفتاب درخشان و آسمان آبی است.

*استادیار مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان

این مطلب در سیمره‌ی شماره‌ی 275 (31/2/93) چاپ شده است.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004