شما اینجا هستید: خانهجامعهاین بیمه، دیگر، «طلایی» نیست!

این بیمه، دیگر، «طلایی» نیست! مطلب ویژه

پنج شنبه, 01 خرداد 1393 ساعت 17:19 شناسه خبر: 744 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 اعتراض گسترده‌ی معلمان به نرخ جدید بیمه‌ی طلایی 

سیمره/ شهرام شرفی: «نرخ جدید بیمه‌ی طلایی سال 93به ازای هر نفر 260000 ریال بوده که پرداخت تمامی وجه آن به عهده‌ی هم‌کاران می‌باشد.»

این، بخشی از دستورالعمل تعیین نرخ بیمه‌ی طلایی معلمان در سال 93 است که علی با دیدنش، انگشت به دهان می‌ماند! او سال‌هاست لباس معلمی بر تن دارد و حالا با تعجب و ناراحتی می‌بیند که نرخ جدید بیمه‌ی طلایی معلمان برای سال 93 که سال پیش سر به 12 هزار تومان نمی‌زد حالا به 26 هزار تومان برای هر نفر رسیده است.
مهرداد از دیگر معلمان نیز از بیمه‌ی طلایی شکوه دارد؛ به سیمره می‌گوید:«از افزایش نجومی سهم بیمه‌ی طلایی معلمان که بگذریم در سال‌های گذشته هم این بیمه مبتلا به کاغذبازی فراوان است و بخشی از وقت بیمار باید به کپی گرفتن از برگ‌های بیمه‌ی طلایی بگذرد که خود اتلاف وقت است.»
اما بخش دیگر و تلخ تعهدات جدید بیمه‌ی طلایی که نوعی تعهدات بیمه‌ی ایران تلقی می‌شود حذف بیمه‌ی دندان‌پزشکی و بیمه‌ی عینک است که سال 93 نیز براساس بخشنامه‌ی جدید وزارت آموزش و پرورش از تعهدات بیمه‌ای حذف شده است.
این موضوع موج نارضایتی در بین معلمان را دامن زده است؛ معلمانی که با کلی امید به تدبیر و امید رأی دادند و حالا می‌بینند امید‌شان در بخش بیمه‌‌ی طلایی به ناامیدی تبدیل شده و دیگر خبری از طلایی‌بودن این بیمه نیست.
براساس بخشنامه‌ی جدید وقتی معلم سرپرست خانوار به‌‌ازای هر نفر باید 26 هزار تومان از حقوق ماهانه‌اش کسر شود بی‌تردید بخش مهمی از درآمدش را باید به پرداخت حق بیمه اختصاص دهد و این، جدا از سایر کسرشدن‌هایی است که از فیش حقوقی معلمان کاسته می‌شود و همین موضوع بی‌تردید بسیاری از معلمان را زیرخط فقر می‌فرستد.
تلنگر این‌که گفته می‌شود در شرایطی که تورم بالای 30 درصدی داریم خط فقر برای یک خانوار چهارنفری شهری بالای یک میلیون و ششصدهزار تومان است و فکر کنید اگر هر ماه به ازای هر نفر 26 هزار تومان از حقوق معلمان کاسته شود انبوهی از معلمان زحمت‌کش این دیار زیرخط فقر می‌روند.

موج انصراف اعتراضی معلمان از بیمه‌‌ی طلایی!
تحقیقات میدانی ما نشان می‌دهد تا ظهر یک‌شنبه 28 اردی‌بهشت‌ماه 92 تنها در آموزش و پرورش ناحیه ... خرم‌آباد 230 نفر معلم سرپرست خانوار از ثبت‌نام برای بیمه‌ی طلایی انصراف داده‌اند؛ و البته اگر بخواهیم به تعداد افراد تحت پوشش نیز حساب کنیم می‌شود 990 نفر!
آری! نزدیک به هزار نفر، در اعتراض به تصمیم جدید وزارت آموزش و پرورش دولت تدبیر وامید، انصراف خویش را از بیمه‌ی طلایی اعلام کرده‌اند.
همین تحقیقات روایت می‌کند فقط در آموزش و پرورش ناحیه... خرم‌آباد 150 نفر نیز، کاهش عائله داشته‌ایم و تنها یک‌صد نفر (مجموع سرپرستان و خانواده‌هاشان) برای ثبت‌نام جدید بیمه‌ی طلایی مراجعه کرده‌اند و افزایش عائله نیز در مجموع به زحمت به 50 نفر رسیده است!
اگر آمار کاهش عائله‌ها را با آن‌هایی که از بیمه‌ی‌ طلایی انصراف داده‌اند جمع بزنیم رقمی نزدیک به 1150 نفر به‌دست می‌آید که بزرگی‌اش خود گویای عمق نارضایتی فرهنگیان از تصمیم دولت تدبیر و امید است که حالا با این تصمیم‌اش، نه امید که ناامیدی از خدمات درمانی رایگان را به جامعه پمپاژ می‌کند!
تازه! این آماری است که مربوطه به یک ناحیه از آموزش و پرورش استان لرستان است و متأسفانه به‌دلایلی نتوانستیم به آماری دقیق از کل انصرافی‌های استان دست پیدا کنیم که البته هماره و به‌درستی گفته‌اند: «مشت نمونه‌ی خروار است!».

پاسخ وزارت آموزش و پرورش
پی‌گیری‌های ما بر این نکته صحه می‌گذارد که تلاش‌هایی دارد انجام می‌شود تا وضعیت به سال پیش بازگردد و تعهدات بیمه‌‌ی طلایی نیز بر همان منوال دولت پیشین بازگردد؛ بیمه‌ای که از دستاوردهای دولت پیشین است و البته نقایصی نیز از جمله «کاغذبازی» و عدم پوشش همه‌ی داروها دارد اما به‌هرحال باید نقایص آن‌را رفع کرد و البته مزایایش را تقویت نمود.
ما نیز امیدواریم تلاش‌ها به نتیجه برسد و 26 هزار تومان تصویب‌شده‌ی دولت تدبیر و امید به 12 هزار تومان تصویب‌شده‌ی دولت پیشین بازگردد.
دیدگاه برخی داروخانه‌های شهر
امید مهکی که در یکی از داروخانه‌های شهر خرم‌آباد مشغول به‌کار است به ما می‌گوید:«ما بر اساس تعهدات بیمه‌ی ایران قرارداد داریم و بر اساس همان لیست بیمه‌ی ایران که البته داروهای خارجی را شامل نمی‌شود به شهروندان خدمات ارائه می‌دهیم و نمی‌توانیم خارج از آن عمل کنیم.»
رضا چراغی، دیگر شاغل در داروخانه‌ای دیگر برای سیمره توضیح می‌دهد:«مقصر داروخانه‌ها نیستند که برخی داروهای درج شده در نسخه‌ها را با قیمت آزاد می‌گیرند؛ زیرا بیمه‌ی ایران این‌گونه داروها را تعهد بیمه‌ای نمی‌کند و دولت باید این موضوع را بررسی کند.»
چراغی درباره‌ی کاغذبازی نیز تشریح می‌کند:«ما مدارک را تحویل بیمه‌ی ایران می‌دهیم و روند اداری در آن جا به‌گونه‌ای است که این‌گونه کاغذبازی را دامن زده است و ما البته مقصر نیستیم.»

دیدگاه مدیران بیمه‌ی‌ایران
(نمایندگی استان لرستان)
راهی ساختمان بیمه‌ی ایران واقع در خیابان علوی شهر خرم‌آباد شدیم تا دیدگاه مدیران بیمه‌ی ایران درباره‌ی مشکلات بیمه‌‌ی طلایی فرهنگیان را جویا شویم.
ابتدای کار، اردشیر لرستانی، رئیس اداره خسارت اشخاص بیمه‌ی ایران (لرستان) به‌سردی پذیرای ما بود و چندان تمایلی از خود نشان نمی‌داد به‌طور مفصل درباره‌ی مشکلات بیمه توضیح دهد؛ اما به‌تدریج سردی‌اش رو به گرمی رفت و این‌گونه توضیح داد: «ما بر اساس جدول‌های دقیقی که بیمه اعلام می‌کند عمل می‌کنیم و البته داروهای خارجی در این لیست بیمه جایی ندارند.»
لرستانی اظهار می‌کند:«بیمه درحال ضرر و زیان است و طبیعی است که مشکلاتی نیز در این ارتباط وجود دارد؛ ولی بیمه بر اساس دستورالعمل‌های تمامی تعهدات خویش را به‌طور دقیق درباره‌ی بیمه‌ی طلایی انجام می‌دهد و مشکل خاصی دراین رابطه نداریم.»
وی درباره‌ی برخی مابه‌تفاوت‌ها که برخی بیمارستان‌های دولتی از جمله بیمارستان شهید مدنی خرم‌آباد از بیمه‌شدگان بیمه‌ی طلایی دریافت می‌کنند فقط به این جمله بسنده می‌کند که: «مشکلی وجود ندارد و ما به‌طور دقیق وظایفمان را انجام می‌دهیم.»
او در پاسخ به این گفته‌ی ما که مسئول درآمدهای بیمارستان شهید مدنی می‌گوید:«در سال 92 مبلغ 70 میلیون تومان به تنهایی بیمارستان شهید مدنی از بیمه‌ی ایران طلب دارد.» باز هم همان پاسخ را می‌دهد که:«بیمه‌ی ایران به‌دقت وظایفش را انجام می‌دهد و هرکس طلب دارد بیاید این‌جا تا بررسی کنیم و اصولاً چنین چیزی نداریم!».
پاسخ لرستانی و البته گفته‌های مسئول درآمد بیمارستان شهید مدنی خرم‌آباد (خانم همت‌پور) ما را سر دوراهی می‌گذارد که بالاخره سخن کدام‌یک درست است؟ که البته قضاوت را بردوش مخاطبان ارجمند می‌گذاریم.
لرستانی بر این نکته پای می‌فشرد که تعهدات بیمه‌ی ایران دقیقاً بر اساس جدولی است که به ما اعلام می‌شود و ما نیز براساس همین جدول عمل می‌کنیم نه فراتر یا کم‌تر از آن!

آیا روحانی، یکی از وعده‌هایش را فراموش کرده است؟!
از طرف دیگر در ایام رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری در خردادماه 92 و ابتدای شروع به‌کار دولت تدبیر و امید دولت بارها و بارها اعلام کرده است می‌خواهد هزینه‌های دارو و درمان را بکاهد؛ هزینه‌هایی که در دولت احمدی‌نژاد، مرضیه‌ وحیددستجردی وزیر بهداشت معزول شده‌ی آن دولت به رسانه‌ها گفت که برای خانوارهای ایرانی به 54 درصد رسیده است!
وقتی وزارت آموزش و پرورش و بیمه‌ی ایران سهم پرداختی معلمان برای بیمه‌ی طلایی به‌ازای هر نفر را به 26 هزار تومان رسانده‌اند و دندان‌پزشکی و خدمات عینک را نیز حذف کرده‌اند چگونه هزنیه‌های بخش دارو و درمان که البته حق بیمه نیز از دایره‌ی آن خارج نیست کاهش می‌یابد؟!
اینک معلمانی که شاید بسیاری‌شان به دولت تدبیر و امید رأی داده‌اند باید بار هزینه‌های سنگین دارو و درمان را دوباره بردوش خویش بکشند و اگر بخواهند خدمات مطلوب‌تری نیز دریافت کنند باید سهم فراوانی از درآمد خویش را به بیمه اختصاص بدهند؛ آن هم در اقتصادی که نرخ رسمی تورم آن بالای 30 درصد است و طبیعی است که امرار معاش در آن به‌سختی تأمین می‌شود!

 

 این گزارش در شماره‌ی 275 سیمره چاپ شده است.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004