شما اینجا هستید: خانهجامعهحاشیه‌هایی بر سفر رئیس جمهوری به استان لرستان

حاشیه‌هایی بر سفر رئیس جمهوری به استان لرستان مطلب ویژه

جمعه, 06 تیر 1393 ساعت 11:48 شناسه خبر: 815 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 چند سال پیش وقتی رئیس‌جمهور وقت یکی از آن لشکرکشی‌های استانی‌اش را به استان لرستان انجام داد، میزبان می‌خواست اظهار ارادت و افتخارات مردم لرستان را با کلمات آشنای تکراری هم‌چون غیور و دلیر و سر افراز و ...  بیان کند، به‌قدری میزبان با این کلمات کلنجار رفت و آن‌ها را کش داد که 30 تا 35 دقیقه طول کشید.جملاتی که  با  فاعل و فعل‌هایی در هم ریخته بیان می‌شد و سرو ته نداشت. آخرش مجری، که کارد به استخوانش رسید با از خود گذشتگی و شجاعت گفت: «آقا ! این جماعت منتظرند سخن رئیس جمهور را بشنوند! با این مقدمه به چند (نکته) حاشیه‌ی سفر ریاست محترم جمهوری اشاره می‌شود.»


نکته‌ی اول: درهنگام حضور یکی از مسئولین عالی‌رتبه در یک استان عرف آن است که به رسم و آیین آن دیار و در شأن آن مسئول مراسم خوش‌آمدگویی انجام گیرد و بعد یکی از مسئولین ارشد میزبان، ظرفیت‌ها و مشکلات آن دیار را به صورت شفاف و گزیده بیان کند و سپس از مقام عالی‌رتبه دعوت شود تا مردم را در جریان اهداف و سیاست‌ها‌یش قرار دهد.
در این سفر ریاست محترم جمهوری 28/3/1393، میزبانان در خرم‌آباد و کوهدشت مطالب را با طول و تفصیل بیان کردند گویی این مراسم برای سخن‌رانی آن‌ها تدارک دیده شده بود. در خرم‌آباد استاندار و امام جمعه‌ی محترم و در کوهدشت هم فرماندار، امام جمعه‌ی محترم و نماینده‌ی شهرستان به تسلسل به سخن‌رانی پرداختند. در صورتی که می‌شود با هماهنگی قبلی، مسئولیت بیان مطالبات مردم هر شهر را به یک نفر سپرد تا به نمایندگی از آن‌ها همه‌ی مطالب و خواسته‌ها را بیان کند. اگر این کار صورت گیرد هم‌بستگی و اتحاد مسئولین را به مردم نشان می‌دهد.
بر همگان روشن است که این‌گونه مجالس و مناسبت‌ها فرصت‌هایی طلایی و استثنایی هستند وجای سخن‌رانی و گزافه‌گویی نیست باید مشکلات مردم را به صورت گزیده، ‌صریح و شفاف به مقامات عالی‌رتبه انتقال داد تا هم انتظارات مردم برآورده شود و هم شاید گرهی  از کارهای فروبسته‌ی مردم گشوده شود. نه این که با  سخنان تکراری و از روی عادت به اتلاف وقت و معطلی مردم و خستگی مهمانان پرداخت، در کوهدشت مجری و شخص دیگری با جبهه‌گیری و جهت‌گیری خاصی مطالبی را به صورت تأکیدی  بیان کرد که  بیان این مطالب تأکیدی لزومی ندارد. حالا این جای سؤال و تأمل است چرا و با چه انگیزه‌ای بعضی دوست دارند تکراری روی موضوع خاصی تأکید شود و موضوع را به صورت چالش نشان دهند؟!
نکته‌ی دوم: نامه نوشتن و نامه دادن به مسئولین، دیر زمانی است که به یک رسم نازیبا بدل شده است. رسمی که نه برای نویسنده سودی دارد و نه در توان و وسع زمانی مسئولین می‌گنجدکه به پاسخ دهی بپردازند. و این بروکراسی کاغذی هنوز در کشور جولان می‌دهد خاصه برای مردم محروم و جویای اشتغال و درآمد که  با هزاران امید می‌خواهند پاره کاغذی به مسئولین برسانند تا هر چند کوتاه و خیالی، تسکینی و مرهمی بر آلام دیرین‌شان نهاده شود. در خصوص نامه‌ها، کم‌ترین احترام به رعیت این است که مکانی و مرجعی برای جمع‌آوری نامه‌ها در نظر گرفته شود. در کوهدشت، بانی برای این کار مشخص نشده بود و وقتی مردم درمانده می‌خواستند  نامه‌ها را به دولت امیدشان برسانند، شخصی با عصبانیت بر سر آن ها داد زد که بنشینید من می‌خواهم سخن‌رانی کنم!
نکته‌ی سوم: استاندار محترم که  با تیم کاری خود، در استانداری مستقر شده‌اند شاهد استقبال کم‌رنگ مردم از ریاست جمهور محترم و محبوب بودند! دیدند که این استقبال کم‌رنگ تاکنون بی‌سابقه بوده است.
آقای استاندار! ما  این انتخابات را با خون دل و هزاران زحمت به ثمر رسانده‌ایم. بهای رأی حداکثری مردم به دولت تدبیر و امید این نیست .... خوب می‌دانید اکثر مدیران اجرایی استان، از فرمانداری گرفته تا بخشداری و دهداری‌ها منصوب دولت قبلی هستند و هم‌جهت با دولت نیستند و در راستای اهداف دولت  هم حرکت نمی‌کنند. این موضوع در استقبال از ریاست محترم جمهوری به خوبی نمایان شد. سیاست و منطق حکم می‌کند که جهت تحقق اهداف دولت تدبیر و امید، بدون اتلاف وقت و به صورت اورژانسی مدیران اجرایی غیرهم‌سو را عزل نموده و مدیرانی منصوب کنید که دلشان با رئیس جمهور باشد و وظایف‌شان را به‌خاطر تحقق اهداف برنامه‌های دولت  انجام دهند. با سهل‌انگاری و مماشات و نگاه به عقب و دست به عصا حرکت کردن نمی‌توان انتظارات دولت کریمه‌ی تدبیر و امید را محقق ساخت.  

مهرداد خوشنامو‌ند/ سیمره‌ی 279 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004