شما اینجا هستید: خانهجامعهلرستان با جوانانی پر انرژی و تحصیل کرده اما بی‌کار

لرستان با جوانانی پر انرژی و تحصیل کرده اما بی‌کار

یکشنبه, 15 تیر 1393 ساعت 12:41 شناسه خبر: 832 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare q.garshasbi

 نامه‌ای به رئیس جمهور محترم
غلام‌حسین گرشاسبی: شاید به جرئت بگویم که کشور ما خصوصا  استان لرستان در حال از دست دادن بزرگ‌ترین سرمایه های حال حاضر کشور است . همه می دانیم که یک روزگاری می گفتند طلا سرمایه است ، یک زمانی گفتند آب سرمایه است . زمانی دیگر گفتند معادن سرمایه است و بسیاری موارد دیگر را مطرح کردند. اما امروز دنیا به این نتیجه رسیده که سرمایه واقعی هر مملکتی ، نیروی انسانی جوان  و تحصیل آن است. امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بزرگترین ضربه را از این بخش می خورد . البته ماگاهی اوقات غافل می مانیم که ضربه را از کجا می خوریم .

گاهی اوقات فکر می کنیم اگر فلان مشکل را در فلان قسمت حل کردیم تمام مشکلات کشور حل می شود در حالی که نمی دانیم . صنایع ، کارخانه ، کشاورزی تولید و بسیاری موارد دیگر برای این است که  بشود از نیروی توانمند و جوان ایران استفاده کرد . اگر امروز از این جوان ها استفاده نکنیم و اجازه بدهیم سن این جوانان در بطالت وبیکاری بالا برود ، که می رود ، پس از مدتی نمی شود  از سواد ، معلومات انرژی و تجربه آنها استفاده کرد. پس از بزرگترین دغدغه مردم لرستان و خانواده ها و مسوولان در حال حاضر ، داشتن جوانان تحصیل کرده اما بیکار است که می بایست دولت، تدبیر و امید در این قسمت برنامه ریزی مدون و دراز مدتی  را اتخاذ کند . البته همه دولتها برای اشتغالزایی تلاش کرده اند اما موفق نبوده اند و دولت دکتر روحانی هم از این قاعده مستثنا نیست. شاید بتوان ادعا کرد که دولت نهم و دهم در وعده اشتغالزایی برای نیروهای که تحصیل کرده نبودند تا اندازه ای موفق بود و توانست کارگران ساختمانی را در بخش مسکن مهر فعال کند. ولی در بخش تحصیل کردگان بیکار توان لازم را برای  ایجاد اشتغال اصلا نداشت باید بپذیریم که دولت احمدی نژاد اشتغالی برای نیروهای تحصیل کرده و توانمند ایجاد نکرد و اشتغالزایی را به صورت فصلی و محدود صرفا برای کارگران ساختمانی محقق کرد که اکثر آنها هم خیلی تحصیل کرده نبودند و اگر هم تحصیلاتی داشتند . در حد زیر دیپلم و دیپلم بودند متاسفانه كشور ما امروز ازفارغ التحصيلان دانشگاهي بيكار ضربه عظيمي مي خورد.امروز كشور ما به خاطر جواناني كه تحصيل كرده اند.درس خوانده اند و در دانشگاههاي دولتي از پول بيت المال استفاده كرده اند و در دانشگاههاي آزاد خانواده ها فقير و كم درآمد خيلي متضرر شده اند تا فرزندانشان مدرك دانشگاهي بگيرند.اما كار ندارد زيان مي بيند. امروزه بجاي اينكه از توان علم و انرژي جواني این فارغ التحصيلان استفاده كنيم مي بينيم كه متاسفانه بيكار هستند و در جامعه وقت،انرژي،شادابي و عمرشان تلف مي شود.در حالي كه دولت دهم وعده  ايجاد يك ميليون شغل را در يك نوبت و 2 ميليون و 500 هزار شغل را در نوبت بعدي بدون هيچگونه تعمق و برنامه ریزی صادر کرد
اما متاسفانه این وعده ها محقق نشد و اگر هم  یک تعداد محدودی از وعده های اشتغالزایی محقق شد در بخش مسکن مهر و کار گران ساختمانی بود که آنهم در این استان موفقیت چشمگیری نداشت و این طرح در لرستان نسبت به استانهای دیگری موفق نبود، اکنون دولت تدبیر و امید می خواهد کشور رامدیریت کند و سوال اینجاست که چگونه می تواند مشکل بیکاری را حل کند . این دولت باید چند راهکار برای کار خودش داشته باشد . اگر دولت دکتر روحانی صرفا بخواهد سراغ استخدام های دولتی بیاید  و شغل های دولتی را در نظر بگیرید شاید موفق نباشد و نتواند این همه جوان تحصیلکرده را جذب کند . پس بهترین کار این است که زمینه خصوصی سازی و فعالیت تعاونی ها را برای جوانان فراهم کند با نظارت دولت و وزارت تعاون دولت با ید تسهیلات لازم را برای آنها بدهد و راهنمایی لازم را به آنها بگوید. تا آنها بتوانند در بخش خصوصی و بخش آزاد به ایجاد اشتغال بپردازند . دولت یازدهم باید بداند اصلی ترین کاری که باید در اولویت داشته باشد این است که تسهیلات و امکانات  لازم را به فارغ‌التحصیلان بدهد. تا چرخ صنعت استان بیشتر وروان تر بچرخد و بتواند قشر تحصیل کرده را جذب کند و زمینه های اشتغالشان را فراهم کند . نکته دیگر آن است که موج بیکاری در بین تحصیل کردگان دانشگاهی ایجاد شده و چون امکان اعزام به خارج وجود ندارد  بحث اعزام نیروی کار به خارج از کشور در دولت تدبیر و امید جدی تر دنبال شود.
دراین حالت اگر بتوانیم همزمان که به فکر اشتغال در داخل  کشور هستیم به فکر اشتغال در خارج از کشور هم باشیم ، قدم بزرگی برای بیکاران برداشته ایم شک نکنیم که  باید به فکر ظرفیت اشتغال در خارج از کشور هم باشیم به خصوص در مورد شرایطی که اقتصاد ما دچارمشکل است ، نیروی کار  مادر خارج از کشور می تواند ارز آور باشد. نیروی کار ایرانی در خارج  به کار گرفته  می شود  و تجارب خارج از کشور کافی را با خودش می آورد و زمینه  ارتقای کشور فراهم می شود  بنابراین هم باید زمینه کار داخل کشور فراهم شود و هم زمینه کار خارج از کشور را  جدی بگیریم . نکته دیگر آن است که باید بودجه و امکاناتی برای جذب بیکاران تعیین بشود . امروز متاسفانه شاهد این هستیم که اعتبارات را در بخش های مختلف جایگزین می کنیم و اشتغالزایی فراموش می شود در حالی که اگر اولویت کاری را در موقعیت های مختلف درست در نظر بگیریم. موفق خواهیم بود. متاسفانه شاهد این هستیم که اعتبارات را یک جایی هزینه ی می کنند که سوخت می شود. در حالی که اگر در زمینه تولید ، صنعت و اشتغال در بخش خصوصی و تعاونی با نظارت درست سرمایه‌گذاری کنیم می توانیم خیلی از جوانان را مشغول کار کنیم هستند. درحالی که این مهم باید در گوششان برود که با ظرفیت‌های دولتی دیگر اشتغال ایجاد نمی شود.
رشد و شکوفایی اقتصادی و فرهنگی هر جامعه ای در گروه جذب نخبگان ، فرهیختگان ، پزشکان، متخصصان ، مبتکران ، سرمایه داران و سرمایه گذاران به زادگاه مادری شان می باشد یکی از معضلات اجتماعی استان لرستان خصوصا شهرستان خرم آباد فرهنگ پایتخت نشینی است که از ابتدای انقلاب تاکنون اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از اتمام دوره نمایندگی خود با کوله باری از تجربه و تخصص و شناخت و آشنایی با مشکلات و معضلات منطقه خود پایتخت نشینی و راحت طلبی را ترجیح می دهند که می بایست این فرهنگ پایتخت نشینی از بین برود.
در پایان مقدم ریاست محترم جمهور و هیئت همراه را به  استان لرستان به فال نیک گرفته و هم چنین از استاندار پر تلاش و معاونین سخت کوش و همکارانشان در خصوص جذب سرمایه‌گذار در رشد و شکوفی و پیش‌رفت استان لرستان تشکر و قدردانی می گردد.

 

 

 

2 نظرها

  • پیوند نظر  رضایی رضایی جمعه, 20 تیر 1393 ساعت 18:51

    آفرین برشما که برنکته ی مهمی تآکید کردید

  • پیوند نظر  aref aref دوشنبه, 16 تیر 1393 ساعت 10:00

    با اخبار شهرستان رومشکان بروزیم
    شهرستان رومشکان بیش از پیش به توجه شما نیاز دارد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004