شما اینجا هستید: خانهسیاستاستانداردولت یازدهم نماد تدبیر و امید درلرستان

استانداردولت یازدهم نماد تدبیر و امید درلرستان

یکشنبه, 10 شهریور 1392 ساعت 09:05 شناسه خبر: 236 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 اسد عبدالهی:* با انتخاب شایسته‌ی دولت تدبیر و امید توسط قدرت بی‌نظیر و رای معنادار مردم، خواسته‌ی آن‌ها به‌خصوص کنش‌گران سیاسی، تغییر در برقراری امنیت، تغییر در شیوه‌ی تأمین معیشت، حقوق شهروندی، رسیدگی به مدیریت ناکارآمد و ناتوان امری طبیعی است. بر اساس نظریه‌ی تطورگرایی تمام جوامع انسانی همیشه و در همه‌ی مقاطع زمانی در حال تغییر و دگرگونی هستند. به عبارت دیگر جهان در حال گذار است. این تغییرات ممکن است بر اساس طرح و برنامه‌ی قبلی و با کمک فکر و اندیشه و یا این‌که بطور غیرارادی و به‌صورت جنبشی و برق‌آسا جوامع را تحت شعاع قرار دهند.


نظریه‌پردازان متغیرهای مختلفی از جمله دین، تکنولوژی، افزایش جمعیت، تراکم اخلاقی، سطح سواد، فرهنگ و درصد شهرنشینی، شکل‌گیری طبقه‌ی متوسط و لج ملی را از عوامل مؤثر در تغییرات جوامع به‌خصوص در حوزه‌ی سیاست می‌دانند.
با گذشتن از یادآوری عواملی که موجب تغییر در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جوامع می‌شوند مردم لرستان هم‌چون دیگر مردمان ایران از دولت یازدهم انتظار تغییر و اعتدال در حوزه‌های مدیریتی استان لرستان از جمله مدیریت سیاسی را دارند.
بر اساس آمار و ارقام، لرستان بی‌کارترین، معتادترین و یکی از فقیرترین استان‌های کشور است. مدیریت استان و در رأس آن استانداران دولت نهم و دهم با وجود میزان بالای درآمد نفت، اقدام مؤثری در راستای کاهش آن انجام نداده‌اند .
اگرچه متغیرهای گوناگونی در ایجاد این شرایط مؤثرند، اما استراتژی دولت، نظارت و هدف‌گذاری دولت، برنامه‌های بلندمدت، کوتاه مدت و میان‌مدت دولت و مدیران اجرایی آن در کم وکیف این وضعیت مؤثرند.
برای حل این معضلات در دولت تدبیر و امید کسی باید در رأس امور اجرایی لرستان قرار گیرد که علاوه برهماهنگی با برنامه‌های دولت نیازهای استان را درک کند و از پشتوانه‌ی علمی و اجرایی بالایی برخوردار و انگیزه، هدف و برنامه‌ی مشخص و دقیق برای استان داشته باشد. امانت‌دار و حافظ رای و ریال مردم باشد.استاندار باید شناخت نسبی از استان داشته باشد و از نیروهای مخلص، توان‌مند و با انگیزه نهایت استفاده را بنماید و نه این‌که خود را در دایره‌ی محدود عده‌ای تنگ‌نظر و فرصت‌طلب قرار دهد .ایشان باید دارای اخلاق و تقوای عملی بوده و معتقد به سیستم ارشدیت در سازمان باشد و ارتباط و همکاری مناسبی با تمام ارکان دولت در مرکز و نهاد قانون‌گذاری، دستگاه قضایی و نهادهای مدنی داشته باشد.
استاندار باید  فردی سیاست‌مدار و نه سیاست‌باز باشد. هم‌چنین خردگرا و با تدبیر باشد تا تحت تأثیر فشارهای جانبی، فشارهای هنجاری و مسائل حاشیه‌ای قرار نگیرد و با برنامه زمان‌بندی، تقسیم کار دقیق، انتخاب هم‌کاران با تجربه نسبت به حل بخشی از مشکلات استان اقدام و جایگاه متزلزل استانداری و واحدهای تابعه را بهبود بخشیده و جایگاه جدیدی برای استانداری به‌عنوان نماد حاکمیت دولت جمهوری اسلامی ترسیم نماید و بر تمام امور نظارت کامل و دقیق داشته باشد، با هرگونه رانت‌خواری و حرام‌خواری به‌ویژه در حوزه‌ی مدیریت شهری قاطعانه برخورد کند و در چهارچوب وظایف و مسئولیت‌ها پاسخ‌گو باشد تا از این طریق شرایط کسب‌ و کار و سرمایه‌گذاری در استان فراهم شود و به‌طور نسبی، بخشی از آلام و دردهای این دیار با مردمان صبور و بخشنده‌اش برطرف و سرمایه اجتماعی بر باد رفته احیا گردد؛ چرا که هیچ اقدامی بدون همراهی و هم‌کاری و اعتماد مردم به‌خصوص هم‌دلی و هم‌صدایی فعالان سیاسی هم‌فکر دولت به سر منزل مقصود نخواهد رسید چرا که شنیدن صدا و پیام مردم درحکومت دینی در حقیقت شنیدن صدای خداست.
*رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004