شما اینجا هستید: خانهسیاستاهمیت رأی و انتخابات در سرنوشت جوامع بشری

اهمیت رأی و انتخابات در سرنوشت جوامع بشری

چهارشنبه, 27 ارديبهشت 1396 ساعت 09:56 شناسه خبر: 2626 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/ حجت‌ا... بهادری (لک): بنابر دست‌آوردهای دانشمندان علم و فضا و زمین‌شناسان، در حدود سه میلیارد سال از عمر کره‌ی زمین و هزاران سال از خلقت بشر می‌گذرد. باری‌تعالی برای امرار معاش و زندگی انواع و اقسام جانداران خود از زمین و هوا، اعماق آب‌ها، نعمات و روزی‌های فراوانی خلق و ذخیره نمودند. خالق هستی از میان تمام موجودات عالم عنایت ویژه‌ای به یکی از آن‌ها داشته و انسان نام گرفته که از سایر جانداران با اعطای اندیشه و تفکر(عقل) برتری داده و متمایز نموده‌اند، علاوه بر آن این رقابت را در میان خود آدمیان برای رشد و تلاش برای به‌دست آوردن ایده‌های خوب قرار داده‌اند.


از زمانی که انسان زندگی خود را به زندگی اجتماعی تبدیل می‌کند. همواره برای به‌دست آوردن قدرت و حکومت که جزء ذات بشر است، سعی نموده با زور حکومت تک فکری خود را به دیگران تحمیل کند و بناچار توده‌های مردم می‌پذیرفتند آن‌چه را که فاتحان به آن‌ها دیکته می‌کردند. همیشه شیوه‌ی مدیریت حکومت‌ها و منافعشان طوری بوده که به‌نفع اقلیت قدرتمند بوده تا اکثریت مطیع برای دگرگونی و تغییر این روش‌های ظالمانه چه از طریق پیامبران و رسولان‌(ص) و چه انقلاب‌ها و جنبش‌های مردمی در این دو سه قرن گذشته که در سراسر جهان اتفاق افتاده. ولی بعد از مدتی نتیجه‌ای به‌دست نیامد و همان شده که بوده. اروپاییان زودتر از سایر ملل جنبش‌های ضد استبداد را شروع کردند و در جهان پیش‌تاز هستند. پس از رنسانس که پایه‌ی آن در ایتالیا شکل گرفت و باعث تغییر و تحولات بنیادی در تمام زمینه‌های، علمی، سیاسی، صنعتی و هنری شد، اما باز هم حکومت‌ها در دست پادشاهان و امیران ریز و درشت و حتا کشیش‌های کلیساها که بهشت را می‌فروختند، افتاد. آن‌ها به‌ خواست مردم توجهی نمی‌کردند. حتا انقلاب کبیر فرانسه نیز گرچه تا حدودی راه‌گشا و سرمنشأ دیگر انقلابات جهان شد اما انقلاب فرانسه پس از تصفیه‌های خونین توسط انقلابیون‌، حکومت به دست ژنرالی بنام ناپلئون افتاد که نه تنها کشور فرانسه بلکه تمام اروپا و قسمتی از آفریقا و آسیا را به‌ خاک و خون کشاند.
اندیشمندان و صاحبانِ فکر و اندیشه بالاخره می‌بایستی فکری می‌کردند تا جامعه آن روز اروپا را از آن وضعیت نجات دهند. و می‌بایستی حکومت‌ها را از تک فکر به روشی که اکثریت مردم در آن نقش و دخالت داشته باشند، سوق دهند. یعنی ایجاد حکومت مردم بر مردم یا همان دموکراسی هر چند نیم بند و آن چیزی نبود، جز حاکمیت و خواست و اراده‌ی ‌مردم، توسط تکه کاغذی به‌نام رأی که بعداً ثابت شد که قدرت این تکه کاغذ از هر بمب و موشکی قوی‌تر است. چون‌که هیچ دیکتاتوری با در دست داشتن هر نوع قدرت و توان، مقابله در برابر صندوق رأی و اراده مردم در دراز مدت را ندارد.
این شد که اروپا به راهی رفت که مسیرش را امروز مشاهده می‌کنیم، تقریباً می‌شود اقرار کرد که اروپا با روش حکومتی رأی سالاری و شایسته سالاری و ایجاد اصلاحات به معنی واقعی، جهان را از هر نظر چه از تکنولوژی، علمی‌، سیاسی، صنعتی و اقتصادی به‌خود نیازمند کرده.
در کشور خودمان ایران عزیز پس از بازدید چندتن از سلاطین قاجار و مسئولان آن‌روز از اروپا، رو به رشد، و هم ‌چنین اعزام و رفتن عده‌ای برای تحصیل و امور بازرگانی متوجه تفاوت‌های شگرف وضعیت آن زمان اروپا با سیستم فئودالی و روستایی و تک فکری ایران شدند. که در نهایت منجر به انقلاب مشروطیه که اولین انقلاب آزادی‌خواهانه خاورمیانه بود گردید. اما متأسفانه بعد از مدتی که منافع تمامیت خواهان و واپس گراها در خطر افتاد، کشور دچار هرج ومرج و مصادف شده با جنگ‌های جهانی و بی‌لیاقتی و عدم تدبیر و آگاهی از مسائل جهانی مسئولین قاجار که باعث شد، مملکت در حال فروپاشی واقعی قرار گیرد. و کشور نیاز به یک دگرگونی جدی و عظیم داشت، که در نهایت منجر به حکومت پهلوی‌ها شد. باز هم تک فکری، و القاب سایه‌ی خدا و اعلی‌حضرت ملوکانه و دست‌بوسی‌ها و انتخاب‌های گزینشی و... . باز هم مردم احساس کردند که چیزی بالاتر از رفاه و مدرنیزه نیاز دارند. و آن انتخاب شدن مسئولین و حاکمان توسط خودشان و تسلط اراده مردمی بر امورات کشور بود که در نهایت انقلاب اسلامی شکل گرفت. اما جنگ و تحریم‌های پی در پی ظالمانه و فشارهای خارجی و عدم آشنایی بعضی از مقامات و مسئولان به‌علت نداشتن تجربه و نبود تخصص در نزد برخی از مسئولان.  اقتصاد ناپایدار و شکننده باعث شده، که برای مردم و برای توسعه و سازندگی مشکلات جدی به‌وجود آورده و علاوه بر آن در پیاده کردن اجرای عدالت اجتماعی هم مشکلاتی وجود دارد، که موجب ایجاد اختلاف طبقاتی و چیدمان مدیریتی دل‌خواه و باز گزینشی و در بعضی از مواقع محفلی شده.
در حدود چهار دهه است که از انقلاب اسلا‌‌می مردم ایران می‌گذرد اگر همه نابسامانی‌ها و کاستی‌ها را به‌حساب دشمن جنگ و تحریم نگذاریم لازم است که در درون سیاست‌های کلان کشور، به‌خصوص تعیین مسئولین خردمند و داشتن دانش روز و تخصص در امورات مربوطه به خود، یک خانه تکانی داشته باشیم تا بتوانیم با علم روز و تلاش با متعارضین خارجی و آن‌هایی که از کیسه‌ی سیاست‌هایشان برای عقب‌ماندن کشور ما فنونی رو می‌کنند، بتوانیم ضد فنون قوی‌تر به‌ خودشان بزنیم. به عقیده‌ی این‌جانب راهی نیست جز انتخاب و صندوق رأی و در نتیجه‌ی اصلاحات در چهارچوب قانون در تمام امور. برای مثال کشور چین بعد از انقلاب بزرگ مردمش به رهبری مائو که برای رهایی از سلطه‌ی شرق و غرب و رفاه اهالی کشور انجام شد و در  این راه چندین میلیون کشته شدند. تا زمانی‌که فکر انقلابیون صدور ایدئولوژی و بستن درِ کشور خود و دخالت در امور دیگر کشورها بوده هیچ کشوری تمایلی به نزدیکی به کشور بزرگ چین را نداشت و برای جلوگیری از نفوذ ایدئولوژی که خود چینی‌ها فکر می‌کردند بشریت را به سرانجام رهایی و خوشبختی می‌رساند همه‌ی قدرت‌ها با چین مقابله و مبارزه می‌کردند و جلوی پیش‌رفت آن‌را گرفتند. مردم چین هم همه روزه گرسنه‌تر و کشور به‌شدت منزوی شده بود. اما بعد از تغییر روش در سیاست که به اصلاحات چینی معروف است، باعث شد که این کشور به تحویل عظیمی از نظر اقتصادی، نظامی و سیاسی تبدیل شود. با اصلاحات، اژد‌های زرد خفته و خموده و بی‌حال چینی بیدار شد و در حال حاضر دارد در جهان یکه‌تازی‌‌ می‌کند.
یا کشور اتحاد جماهیر شوروی که انقلاب بزرگی انجام داد‌، به‌جای رفاه مردمش که شعارش بود تلاش کرد تا انقلابش را صادر و در کشورهای محتاج و ضعیف نفوذ پیدا کند. و عقیده داشتند که جهان با این روش به سعادت ابدی می‌رسد‌. و اگر هم با شعار موفق نمی‌شدند سعی می‌کردند کشورها را بازور فتح کنند، مانند اروپای شرقی و تعدادی از کشورهای آسیایی افریقایی ضعیف و محتاج اما اقتصاد بیمارش به‌ جهت روش غیر دموکراسی وایدئولوژی که ثابت شد توانی ندارد. بالاخره فروپاشید و کشورهای اقمارش از شرق اروپا و آسیای مرکزی مانند مرغی که از قفس بپرند از شوروی خارج شدند و با روش‌های اصلاح‌طلبانه و تعامل با جهان دارند کم‌کم رونق می‌گیرند. از جمله خود کشور روسیه که متوسل به اصلاحات شده و یا کشور مصر، عبدالناصر نیز با ایدئولوژی، ناسیونالیستی خاص خود می‌خواست انقلاب خود را صادر کند و اصرار داشت که روش او جهان عرب و خاورمیانه و کشورهای اسلامی را آزاد و رها و خوش‌بخت خواهد نمود. دیدیم که نشد. تا اصلاحات انور سادات پیش آمد. و یا کشور کوبا که در آن‌جا هم به‌جهت اسرار در نگه داشتنی و بستن در کشور نه تنها هیچ موفقیتی نداشته بلکه به‌گفته دیپلمات‌ها و کسانی‌که از آن کشور دیدن کرده‌اند مردم در فقر مطلق زندگی می‌کنند. شاید گفته شود که در کوبا کشور استقلال دارد. کدام استقلال که مردمش به هیچ نوع تکنولوژی روز جهان دست‌رسی ندارند و هیچ نوع توسعه و کاری برای رفاه مردم انجام نمی‌گیرد.
بله استقلال و حاکمیت و برای کشورها خیلی مهم است و واجب و حیاتی ولی اصرار در نگه داشتن توده‌های مردم در فقر که باعث مهاجرت مغزها می‌شود به استقلال ضربه نمی‌زند؟ این‌طور نیست که هر کشوری اگر روش اصلاحات تعامل و گفت‌وگو را در پیش بگیرد از اصل و اساس استقلال خود کوتاهی کرده. به همین جهت محدودیت در اندیشه است که بعضی‌ها حتا  از کلمه‌ی اصلاحات و فکر اصلاحات گریزان و وحشت دارند، تا چه رسد عمل به آن انگار که نبایستی افکار و قوانین که در حال حاضر برای پیش‌رفت کشوری مناسب نیست تغییر کند.
رهبری معظم بارها در جلسات با نخبگان و پژوهش‌گران و دانشجویان مکرراً می‌گویند و نصیحت می‌کنند که وظیفه دارید که تلاش کنید، علم بیاموزید، خود را به دانش روز مجهز کنید، جهان به‌سرعت در حال پیش‌رفت است از تکنولوژی روز دنیا عقب نمانید بایستی گفت آیا سخنان ایشان فقط در خصوص سخت ابزارهای صنعتی و یا نظامی است؟
یا در جهت خانه‌تکانی فکری و اصلاحات ممکن در این زمینه‌ها و این به‌ عقیده‌ی این‌جانب یک چراغ سبز است به اصلاحات و به روز شدن در همه‌ی امورات در چهارچوب قانون می‌باشد. بدون وابستگی متأسفانه عده‌ای فکر می‌کنند که اصلاحات یعنی براندازی شاید براندازی برای کسانی باشد که به منافع و منابع کشور توجه و علاقه ندارند و منافع خود گروهشان را مقدم می‌دانند. اما  این‌جور نیست بایستی برای رشد و بقای درخت تنومند و عظمت و استقلال و انقلاب شاخ و برگ‌های مزاحم و اضافی آن‌را اصلاح کرد. مگر با اصلاح موی بلند سر و صورت گردن را می‌زنند و یا با کوتاه کردن ناخن دست و پا بازو را می‌برند و یا برای تمیز کردن شیشه خانه از غبار که باعث جلوگیری از تابش نور خورشید شده، شیشه‌ی در و پنجره‌ها را می‌شکنند. شوربختانه نگه داشتن کشور در افکاری که جلو رشد و حرکت‌های کشور و انقلاب را می‌گیرد، برای عده‌ای قلیل که منافعشان در حفظ غبار و کدر ماندن پنجره‌هاست شاید منافع داشته باشد. اما برای کسانی‌که به پیش‌رفت کشور که محصولش خار به چشم دشمنان و رفاه مردم است مهم است. ببینید کشورهای متخاصم و اجنبی به‌خصوص دُول‌های همسایه‌ی چگونه ریزگردها و یا دیگر معضلات کشور را در بوق تبلیغاتی جهان می‌کنند. و نظام را ناکار آمد معرفی می‌نمایند، و مردم ایران را اسیر معرفی می‌شوند. دیگر وقت آن نیست که ما را سوار قطاری کنند که اگر تدبیر و تعامل عده‌ای نبود چه بسا مسیرش به یک جنگ خانمان سوز و به‌ طبع آن ویرانی زیر ساخت‌های کشور منتهی می‌شد، در گذشته به‌علت عدم شناخت و آگاهی و شعارهای توخالی و عوام‌پسند و مردم‌فریب باعث انتخاب چه کسانی شدیم. با تصمیماتشان چه خسارت‌های جبران‌ناپذیری به منابع و منافع کشور وارد نمودند. وکارشان دادن آمارهای ضد و نقیض و پیامشان رنگین کردن سفره مردم بود. و بعضی‌ها سفره‌های‌شان چه افسانه‌ای پر شد.
 از منابع مشترک ما دیگران چقدر بردند، منابع آبی را با تصمیمات و مجوزهای غلط به کجا رساندند. بر سر دریاچه‌ها، تالاب‌ها، هورها، کارخانجات و کشت و صنعت‌های عظیم ما چه آورند. این‌جاست که بایستی برگردیم به بحث اول مطلب یعنی جواب دادن و پاسخ مناسب به خالق هستی به جهت آن همه مهر و محبت و بخشش و عطای اندیشه و تفکری که بما انسان‌ها داشته، بکوشیم که با عقل درست و منطقی و آگاهی کامل این‌بار کسانی را به کرسی قدرت تنها کشور شیعه‌ی جهان برسانیم، که روش‌های خردگرایانه و عقلانی منافع مردم و آرمان‌های خون شهیدان عزیزمان را پیاده کنند و پاس بدارند.
 مخالفین اصلاحات نیز نگران نباشند. همه با هم بایستی کشور را به جلو بُرد. در یک معادله دو طرف برابر و بُرد- بُرد یا جهان کسی ضرر نمی‌کند و چیزی از دست نمی‌رود.  مهره نباشیم که هر چه گفتند بپذیریم بلکه تاس شویم تا هر چه گفتیم (از سر عقل) دیگران بپذیرند. خالق هستی و یار و یاور تمام مردمان خوب و با فرهنگ ایران زمین مانند همیشه باشند.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004