شما اینجا هستید: خانهسیاسترأی مجلس به وزیران اعتدالی روحانی

رأی مجلس به وزیران اعتدالی روحانی مطلب ویژه

شنبه, 04 شهریور 1396 ساعت 20:08 شناسه خبر: 2844 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

روزهای بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی روحانی در مجلس پایان یافت و پارلمان به 16 وزیر از 17 وزیر پیشنهادی رأی اعتماد داد. وزیر متعلق به دوران هشت سال اصلاحات یعنی وزیر پیشنهادی نیرو، بیطرف نتوانست رأی اعتماد مجلس را کسب کند. اما در مجموع مجلس یک همراهی کامل با روحانی داشت و البته این همراهی پیام‌های سیاسی دارد:

اول: مجلس دهم همانند دولت یازدهم و حالا دولت دوازدهم یک رویکرد مفصل‌بندی سیاسی و اعتدالی به سبک روحانی دارد؛ این مجلس نیز همانند دولت ترکیبی است از نیروهای میانه‌رو، اصلاح‌طلب و اصولگرا و البته نیروهای مستقل و این اهمیت دارد که مستقل‌ها نیز نقش مهمی ایفا کرده‌اند.
دوم: میانه‌روی یا همان اعتدال سیاسی می‌رود که به یک ترکیب جدید سیاسی در سپهر سیاست اجرایی ایران تبدیل شود و دیگر آن‌گونه نیست که فقط و فقط بگوییم اعتدال یک روش است و بس! زیرا می‌بینیم که اعتدال به سوی استقلال نسبی از اصلاحات گام برداشته است و این‌جاست که روش به آرامی به یک سبک گفتمانی در سیاست مدیریتی اجرایی کشور تبدیل می‌شود.
درست است که 24 میلیون شهروند ایرانی عمدتاً هوادار جریان اصلاح‌طلب به حسن روحانی رأی دادند اما اگر بخواهیم واقع‌بینانه به ساخت قدرت سیاسی در ایران نگاه کنیم شاهد هستیم که روحانی نمی‌خواهد یا نمی‌تواند همه مطالبات به ویژه سیاسی رأی‌دهندگان حامی‌اش را برآورده کند زیرا ساخت قدرت سیاسی در ایران مختصات خاص خود را دارد و تأیید این تحلیل کابینه‌ی اعتدالی پیشنهادی روحانی به مجلس است که به قول سعید حجاریان، یک کابینه‌ی حداقلی است! که منظور حداقل مطالبات اصلاح‌طلبان است.
سوم: نقش رییس‌ مجلس، علی لاریجانی در این میان مهم است و به نظر می‌رسد نوعی اتحاد تاکتیکی بین روحانی و لاریجانی برقرار است؛ روحانی برای پیش‌برد برنامه‌هایش نیاز به تعامل با مجلس دارد و در این راستا و به علت آن‌که ماهیت شخصیت سیاسی روحانی از نوع عمل‌گرایی است بدیهی است که میل به سوی اتحاد تاکتیکی با لاریجانی داشته باشد.
از این روست که ترکیب اعتدال نوعی سبک گفتمانی جدید است که شامل انواع نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل می‌شود و البته اعتدالگرایی یا همان میانه‌روی سبب می‌شود محور روحانی‌ـ لاریجانی تقویت شود.
چهارم: ترویج فرهنگ سیاسی مطالبه‌گری از مهم‌ترین اهداف سیاسی اصلاح‌طلبان باید باشد؛ آن‌ها پذیرفته‌اند که در سیاست کلان این اعتدال‌گرایی به روش روحانی و به روش لاریجانی است که در ساخت قدرت سیاسی در لایه‌های بالای حکومتی جایگاهی دارد اما به نظر می‌رسد در حوزه‌های مدیریت‌های میانی وزارت‌خانه و استانداران و فرمانداران بایستی جریان اصلاح‌طلب هم‌چنان حضور مستمر و مطالبه‌گر داشته باشد تا دوگانه‌ی اعتدال ـ اصلاحات تقویت شود؛ هرچند اعتدال خود یک روش سیاسی و ذیل اصلاحات بوده است اما معرفی وزیران پیشنهادی روحانی نشان می‌دهد روحانی در حال برساختن یک گرایش سیاسی مستقل مایل به اصلاح‌طلب از نوع میانه‌روی همراه با عمل‌گرایی سیاسی است.
پنجم: اصلاح‌طلبان نباید در حوزه‌ی جامعه مدنی و حوزه فعالیت قانونمند حزبی عرصه را خالی کنند بلکه در این حوزه‌هاست که حضور اثربخش‌تری باید داشته باشند و به عبارت روشن‌تر از سطوح پایین به فکر تقویت فرهنگ مطالبه‌گری و ترویج مبانی اصلاحات باشند و در سطوح بالایی در شرایط فعلی به دنبال تقویت اعتدال‌گرایی به روش روحانی؛ زیرا چاره‌ای در زمانه‌ی حاضر جز ادامه همین مسیر اعتدال‌گرایی به سبک روحانی نیست.
ششم: اگر بخواهیم به شرایط منطقه‌ی خاورمیانه نگاه کنیم که هماره منطقه‌ای بی‌ثبات بوده است و رویدادهای گونه‌گونی از کودتاها گرفته تا خشونت‌های داعشی در آن تولد یافته و رشد کرده‌است حمایت از روش اعتدال‌گرایی روحانی نیز در موقعیت سیاسی فعلی به نفع منافع ملی است که صلح، امنیت و ثبات سیاسی همراه با مشارکت سیاسی نهادمند و تقویت جامعه مدنی از ارکان آن است.
*روزنامه‌نگار و دانشجوی دکترای علوم سیاسی

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004