شما اینجا هستید: خانهسیاستواكنش‌ها به آزاد شدن جمعی از زندانیان سیاسی

واكنش‌ها به آزاد شدن جمعی از زندانیان سیاسی مطلب ویژه

جمعه, 29 شهریور 1392 ساعت 09:41 شناسه خبر: 288 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس پارلمان اروپا، با استقبال از آزادی جمعی از زندانیان سیاسی در ایران، آن را "نشانه‌ای مثبت" خواند، سازمان عفو بین‌الملل آزادی آن را "تحولی مثبت" ناميد و وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا نيز با انتشار بیانیه‌ای از اين اقدام استقبال کرد.

 

نسرين ستوده، وکيل و فعال حقوق بشر، ساعاتی پس از آزادی از زندان اوين گفت: وقتی از زندان مرا بيرون آوردند به من گفتند آزاد هستی. ديشب به چهار نفر ديگرهم گفتند ولی به من گفتند که با مرخصی‌ام موافقت شده است. ولی وقتی از در زندان بيرون آمدم گفتند آزادی. برای همين من برگه مرخصی که تعهد می دهيم بعد از سه چهار روز بر می‌گرديم را امضاء نکردم.

او همچنين گفت: ديگر وکلای زندانی بايد هر چه سريعتر آزاد شوند چرا که آنها تنها به خاطر انجام وظيفه زندان بوده‌اند. چون زندانی شدن آنها نتيجه آن فضای سنگين سياسی بوده است. نسرين ستوده، وکيل و فعال حقوق بشر پس از انتخابات سال هشتاد و هشت که۱۳ شهريور ماه ۱۳۸۹ بازداشت و در دادگاه بدوی به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محروميت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعيت خروج از کشور محکوم شد اما دادگاه تجديد نظر حکم او را به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محروميت از وکالت کاهش داد.

در همين حال مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، با استقبال از آزادی جمعی از زندانیان سیاسی در ایران، آن را "نشانه‌ای مثبت" خواند. رئیس پارلمان اروپا ابراز امیدواری کرد که خانم ستوده بتواند به بروکسل سفر کرده و جایزه حقوق بشر خود را که سال گذشته به او تعلق گرفت دریافت کند. نسرین ستوده برنده جایزه ساخاروف سال ۲۰۱۲ پارلمان اروپا بود.

هم‌چنین وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از آزادی شماری از زندانیان سیاسی ایران استقبال کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن از حسن روحانی، رئیس جمهور جدید خواست تا به قول‌های خود به مردم ایران در باره آزادی‌های سیاسی و اجتماعی عمل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما امروز بار دیگر دولت ایران را فرا می‌خوانیم که همه‌ی زندانیان سیاسی را از زندان آزاد کند. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز ضمن استقبال از آزادی شماری از زندانیان سیاسی ایران ابراز امیدواری کرد که وضعیت حقوق بشر در ایران دردوره ریاست جمهوری حسن روحانی بهبود پیدا کند.
سازمان عفو بین‌الملل آزادی هم جمعی از زندانیان سیاسی ایران را "تحولی مثبت" خواند لیکن تاکید کرد که این اقدام تنها می‌تواند گام نخست برای آزادی همه زندانیان سیاسی باشد و بايد با تغییراتی اساسی نسبت به حقوق بشر و چگونگی رفتار با فعالان مدنی و منتقدان همراه شود.

بعد از ظهر ديروز چهارشنبه شماری از زندانیان سیاسی سرشناس که در پی فضای امنیتی ایجاد شده پس از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ بازداشت شده بودند آزاد شدند. شامگاه سه‌شنبه نیز هفت تن از زندانیان سیاسی زن آزاد شده بودند. نسرین ستوده، احمد زیدآبادی، فیض‌الله عرب سرخی، محسن امین‌زاده، مهدی محمودیان، مهسا امرآبادی، محبوبه کرمی و میرطاهر موسوی از جمله آزادشدگان هستند. شب گذشته نام عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار زندانی نیز در بین آزادشدگان بود، اما خانواده‌ او گفته است که او در بیمارستان بستری است و هنوز روشن نیست که آزاد شده باشد. هم‌چنین ابوالفضل قدیانی نیز به دلیل ناراحتی قلبی در بیمارستان به سر می‌برد.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004