شما اینجا هستید: خانهسیاستتشکیل حزب فراگیر ملی، یک پیشنهاد یا استراتژی جدید اصلاح‌طلبان؟

تشکیل حزب فراگیر ملی، یک پیشنهاد یا استراتژی جدید اصلاح‌طلبان؟ مطلب ویژه

جمعه, 01 دی 1396 ساعت 19:02 شناسه خبر: 3149 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

حسین عبدی‌پور- سیمره: سایه‌ی سنگین سکوت و تلخی یک انتخاب اردوگاه اصلاح‌طلبان چهارمین دوره‌ی شورای شهر تهران را فراگرفته بود. آن‌ها در انتخاب بین قالیباف و محسن هاشمی‌رفسنجانی به یک خودی باخته بودند. الهه راستگو، با این که در لیست اصلاح‌طلبان قرار گرفته بود از میثاق با اصلاح‌‌طلبان عدول کرده، قالیباف به خاطر انتخاب مجددش به عنوان شهردار تهران مدیون او شد و این آغازی بر اشتباهات سلسله‌وار اصلاح‌طلبان بود. فارغ از عدم تایید صلاحیت گسترده‌ی نامزدهای اصلاح‌طلب معلوم نشد کدام معیار منجر به چنین گزینشی توسط شورای اصلاح‌طلبان شده بود. با وجود این شکست باز هم اصلاح‌طلبان درس نگرفته و از  یک سوراخ دوبار گزیده شدند. انتخاب بهروز نعمتی و کاظم جلالی دو اصول‌گرای همیشه رهرو لاریجانی در لیست امید شکست بعدی را در مجلس دهم نصیب اصلاح‌طلبان کرد. عدم تفکر عمیق و تامل واقعیت‌ها و واکاوی شکست‌های قبل اصلاح‌طلبان را وارد یک فاز یارگیری از جناح مقابل کرده بود. ارائه‌ی لیستی به نام امید متشکل از اصلاح‌طلبان و اعتدالیون بدون کوچک‌ترین میثاق و تضمین حمایت منجر به این شد که محمدرضا عارف رییس شورای عالی اصلاح‌طلبان و رأی اول تهران در انتخابات ریاست مجلس قافیه را به علی لاریجانی ببازد. پیمان نانوشته‌ی روحانی لاریجانی و حمایت طیف اعتدال دولت از لاریجانی عامل این شکست اصلاح‌طلبان شد.


این شکست باعث شد عارف با سلوک عارفانه کُنجِ عُزلت گرفته و به یک محافظه کار صرف تبدیل شود. این دومین شکست سیاست‌مدار ساکت آن روزها بود؛ نخستین شکستی که بر او تحمیل شد انصراف او از انتخابات ریاست جمهوری 92 بود که با وجود احتمال انتخاب شدن تسلیم خواسته‌ی سید اصلاحات و شیخ بزرگ میانه‌روها شده بود و اصلاحات را بازیگر جامعه‌ی روحانیت مبارز کرده بود. این شکست‌ها و عدم شفافیت در گزینش کاندیدا توسط شورای عالی اصلاح‌طلبان هم منجر به اختلافات درونی احزاب اصلاح‌طلب شده و هم موجب سرخوردگي مردم از انتخاب‌‌هایشان شد که زمزمه‌هایی مبنی بر خروج برخی احزاب اصلاح‌طلب از شورای عالی اصلاح‌طلبان شنیده می‌شد. کارنامه‌ی این شورا به دلیل انتخاب افراد زاویه‌دار با هویت اصلاح‌طلبی و افراد ناشناس بدون رزومه‌ی کار سیاسی و کنش‌گری زیر سوال بوده و نیاز به آسیب‌شناسی و واکاوی عمیقی در خصوص آن احساس می‌شود. انتقادهای گسترده از عملکرد فراکسیون امید در رای اعتماد به وزرا و عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان بعد از ماه‌ها منجر به این شد که عارف از لاک خود بیرون آمده و از یک پیشنهاد یا استراتژی جدید در جمع اعتدالیون اصلاح‌طلب که خود یک پارادوکس می‌باشد سخن به میان آورد.
عارف از تشکیل حزب فراگیر ملی اصلاح‌طلبان گفت. اگرچه این فقط یک پیشنهاد بوده اما اگر عملی شود می‌تواند تنش‌ها و اختلاف نظرهای درونی جبهه‌ی اصلاحات را در دوگانه رفتارهای حزبی و سیاست‌های جناحی به حداقل کاهش دهد. تشکیل حزب فراگیر ملی پایانی بر رفتار قیم مآبانه برخی احزاب بر اصلاح‌طلبان خواهد شد. این سازوکار جدید علاوه بر ایجاد هم‌بستگی بین جامعه اصلاح‌طلب در بسط جامعه‌محوری و دموکراتیزاسیون و نفی پدرسالاری احزاب موثر واقع شده و فیلتر مناسبی برای عدم عبور کوتوله‌های فرصت‌طلب سیاسی و حزب بادی‌ها از الک اصلاح‌طلبی می‌شود. البته این نکته قابل ذکر است که تشکیل هر حزب فراگیر نیازمند به آسیب‌شناسی ملی دارد. اما اگر این پیشنهاد عارف با استقبال اصلاح‌طلبان مواجه شود. باید دید تشکیلات حزب فراگیر چگونه خواهد بود؟ آیا منحصر به دوره‌ی انتخابات خواهد بود؟ آیا این تشکیلات منجر به جمع شدن دکان احزاب تک نفره خواهد شد؟ آیا این تشکیلات منجر به نهادینه کردن قدرت اصلاح‌طلبان در ساختار نظام خواهد شد؟ و...اما آن‌چه مسلم است. هویت اصلاح‌طلبی ریشه در مطالبات مردم دارد و تشکیلاتی در جلب اقبال مردم موفق خواهد بود که در جهت خواست مردم گام بردارد.

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  علی  موسوی علی موسوی شنبه, 02 دی 1396 ساعت 11:47

    واقعا بیست می نویسند

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004