شما اینجا هستید: خانهسیاستاستانداران لرستان در هشت سال گذشته

استانداران لرستان در هشت سال گذشته مطلب ویژه

پنج شنبه, 02 آبان 1392 ساعت 15:46 شناسه خبر: 318 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 اسدعبدالهی: با وجود مشکلات فراوان ارزیابی منصفانه‌ی عملکرد افراد و سازمان‌ها در استان لرستان کار دشواری است. برای ارزیابی میزان کارآیی وتأثیرگذاری عملکرد افراد و سازمان‌ها، شاخص‌ها و معیارهای متفاوتی وجود دارد.


نتیجه‌ی رفتار و کنش کنش‌گران به‌طور فردی و سازمانی و پیامدهای مثبت و منفی آن‌ها در جامعه از جمله‌ی این شاخص‌هاست که تأثیر متغیرهای گوناگون در بروز و ظهور رفتار و کنش کنش‌گران سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نتایج متفاوتی به دنبال دارد. با توجه به این دیدگاه به ارزیابی عملکرد استانداران دولت نهم و دهم می‌پردازیم. با وجود درآمدهای کلان نفتی و هماهنگی و مساعدت تمام ارکان نظام مانند: صدا و سیما، قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی، ائمه‌ی جمعه و جماعات، نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی و حتا مداحان و مبلغان مذهبی چرا استانداران در هشت سال گذشته در کاهش و کنترل معضلات اساسی چون بی‌کاری، اعتیاد، فقر و ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاران و تقویت سرمایه‌ی اجتماعی و هم‌چنین همراهی و هم‌کاری نخبگان استان و حتا انجام یک پروژه‌ی ملی موفقیت چشم‌گیری در لرستان نداشتند.
از متغیرهای مؤثر در این ناکارآمدی، عدم هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و افراطی‌گری سیاسی و نادیده‌گرفتن ابتدایی‌ترین اصول اخلاقی را می‌توان برشمرد. چنان‌که با روی کار آمدن دولت نهم و دهم تمام مدیران وحتی کارشناسان توانمند بومی و مورد اعتماد و وثوق نظام و مردم عزل و به‌جای آنان افراد فاقد تجربه از ارگان‌هایی چون آموزش‌و‌پرورش،کمیته‌ی امداد، راه و مسکن، شهرداری، نیروهای نظامی و اطلاعاتی بدون توجه به تخصص و حوزه‌ی کاری و فقط بر اساس گرایش سیاسی خاص در بالاترین رده‌های مدیریتی استان به‌کارگمارده شدند و بدون توجه به سابقه‌ی نیروهای خدوم دولت‌های قبلی در خدمت‌گزاری، نهایت بی‌احترامی نسبت به آن‌ها اعمال گردید که این هنر دولت‌مردان نهم و دهم بود.
استانداری مجری تصمیماتی بودکه خارج از آن اتخاذ می‌گردید؛ به‌طوری‌که جایگاه استانداری و واحدهای تابعه تنزل یافته و کارها نه بر محور کارشناسی بلکه سلیقه‌ای انجام می‌گرفت؛ حتا در حوزه‌های عمرانی، یکی از مصادیق آن زیرگذر پل شهدای خرم‌آباد است که ابتدای آن هشت‌متر و انتهای آن شش‌متر عرض دارد.
با انتخاب مدیران بر اساس شرایط خاص سیستم ارشدیت در سازمان‌ها تضعیف و مدیران حاضر به پاسخ‌گویی نبودند به‌طوری‌که طی هشت سال زمام‌داری یک نشست سیاسی با حضور تمام گرایش‌های سیاسی برگزار نشد؛ به‌عبارت دیگر اعتقادی به تعامل، هماهنگی، هم‌فکری و مشورت و اقناع‌کردن نداشتند.
علی‌رغم امن بودن استان برای کارگزاران نظام طی 35سال گذشته متأسفانه برخی استانداران نگاه صددرصد امنیتی برای خود قایل بوده و همین امر موجب کاهش میزان ارتباط مردمی آنان شد.
به‌علت انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی توزیع اعتبارات برای تحقق شعار عدالت و خدمت‌گزاری هیچ شاخص مشخصی نداشت بلکه سلیقه‌ای و به روش خاص توزیع و هزینه می‌شد.

نتیجه و پیامد این‌گونه کنش و رفتار:
1- برخلاف استانداران دولت‌های هاشمی و خاتمی، استانداران دولت هشت‌سال گذشته کم‌تر حاضر به دفاع از عملکرد دولت هستند.
2-برخلاف شعار عدالت و مهر ورزی، رفتار نامناسب دولت‌مردان و تبعیض بین کارکنان موجب شد بسیاری از افراد توانمند شاغل در سازمان‌ها و ادارات دولتی برای همیشه از استان مهاجرت و یا گوشه‌گیری را برگزینند.
3- گسترش آسیب‌های اجتماعی(اعتیاد، خودکشی و...) و عدم برنامه جهت کنترل آن‌ها.
4- رها کردن وظایف اصلی در برخی سازمان‌ها و تمرکز در  پروژه‌ی خاص به منظور بهره‌برداری تبلیغاتی.
5- عدم نظارت، کنترل و ارزیابی مدیریت شهری.
6- تغییر موضع سیاسی مدیران بدون هدف، طرح و برنامه پس از هر انتخابات.
7- ایجاد تب‌وتاب در استان پس از هر انتخاب به‌علت عدم کنترل و نظارت دقیق به‌طوری‌که لرستان آخرین استان در شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری دوره‌ی یازدهم و ایجاد مشکل در انتخابات مجلس شورای اسلامی در دورود و انتخابات شوراها در کوهدشت و خرم‌آباد بود.
8- از بین رفتن سرمایه‌ی اجتماعی یا میزان اعتماد مردم به دولت که نیازمند بازسازی می‌باشد.
9- به‌کارگیری افراد ناتوان، بدون برنامه و تخصص و تنزل جایگاه حاکمیتی استانداری در حد یک دستگاه خدماتی.
10-برگزاری آزمون‌های استخدامی در دستگاه‌های اجرایی با روش و شیوه‌ی خاص و نارضایتی مردم.

*رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004