شما اینجا هستید: خانهسیاستدر سالگرد مردی که نگاه بازرگانانه به سیاست نداشت

در سالگرد مردی که نگاه بازرگانانه به سیاست نداشت

شنبه, 30 دی 1396 ساعت 09:34 شناسه خبر: 3244 3 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- محسن رستمی: سی‌ام دی‌ماه سال‌روز درگذشت «مهدی بازرگان» از چهره‌های برجسته و شاخص روشن‌فکری دینی است.

 

شخصیتی ملی که با عضویت در جبهه‌ی ملی، بعدها با عناصر و چهره‌هایی مذهبی هم‌چون یدالله سحابی و آیت‌الله طالقانی نهضت آزادی را بنیان گذاشت.

بازرگان را می‌توان از چهره‌هایی دانست که درکنار تحصیلات عالیه در رشته‌ی فنی و مهندسی ترمودینامیک همواره دغدعه‌ی مسائل کلان جامعه به‌ویژه حدود و جایگاه دخالت دین در سپهر سیاست و روابط اجتماعی را داشت و در این راه تلاش‌ها و کوشش‌های فراوان نمود و اثرات مکتوبی هم‌چون «بعثت و ایدئولوژی» و«راه طی شده» و دها اثر مکتوب دیگر به رشته‌ی تحریر درآورد.

توجه و دغدغه‌ای که هیچ‌گاه جریانات سیاسی با صبغه‌ی مذهبی که مدافع دخالت و برنامه دین در امر سیاست و اجتماع بودند به صورت ملموس و تجربی با آن مواجه نگشته و فقط در مباحث تئوریک و قلمی دیدگاه‌ها و نظرات خویش را  بیان می‌کردند  که با پیروزی انقلاب حضور و نقش دین و جایگاه آن در کانون محوری جریانات مذهبی قرارگرفت.

با توجه به سابقه‌ی مبارزاتی بازرگان و شخصیت برجسته‌اش به عنوان نخست وزیر دولت موقت منصوب شد که سروسامان دادن به امور مملکتی در مباحث «همه پرسی» و «قانون اساسی» را انجام دهد.

 بازرگان از همان آغاز به‌کار، شخصتی متعادل و آرام با «مشی عقلانی» و به‌دور از احساسات و شعارزدگی داشت. او خواهان سیاستی واقع‌بینانه در مواجهه با مسائل کلان کشور در تب و تاب انقلاب بود که همین روش و رویه موجب شکاف میان نیروهای به اصطلاح انقلابی و پرحرارت و مشی آرام بازرگان گردید. با تسخیر سفارت آمریکا این شکاف و اختلاف به اوج خود رسید. بازرگان در اعتراض به این حرکت استعفا داد که سرآغاز شکاف و فاصله‌گیری از قدرت گردید. آن‌چه که در سیر تفکری و بینشی ایشان برجسته و قابل ذکر است، صراحت و شجاعت تفکری و شخصیتی ایشان می‌باشد. به‌‌رغم تلاش‌ها و کوشش‌هایی که در مباحث مدیریتی و برنامه‌ای دین در جامعه به صورت مکتوب نوشته بود با توجه به تجربه ایشان بعد از انقلاب و مشکلات و گرفتاری‌هایی که می‌تواند به دنبال داشته باشد به این باور و نتیجه رسید که نمی‌توان در عرصه‌ی مدیریت جامعه همه‌ی انتظارات و رفع مشکلات را  از دین داشت و در آخرین اثر خویش «آخرت و خدا هدف بعثت انبیا» دچارتغییر در آرا و نظرات خویش گردید و ادله و براهن خویش را به صورت مبسوط بیان کرد که می‌تواند قابل نقد و یا پذیرش باشد.

 به هر روی آن‌چه که قابل بیان است، بازرگان به عنوان فردی واقع‌بین توانست که مشی و منشی اخلاقی از خویش به جای‌گذارد که هیچ‌گاه قدرت در نظر و باورش اصل و محور قرار نگرفت؛ هم‌چنانی که در استعفایش از مقام نخست‌وزیری را روز عروسی دوم خویش دانست.نگاه و راه‌بردی توحیدی و انسانی که نیاز مبرم و حیاتی در عرصه‌ی سیاست می‌باشد‌. روحش شاد و یادش جاودان.

 

 

 

3 نظرها

 • پیوند نظر احسان احسان یکشنبه, 01 بهمن 1396 ساعت 21:28

  طبق توضیحات جنابعالی بازرگان نمیتونسته ادم منفی در پست نخست وزیری بوده باشه . ولی نمیدونم چرا انچه که از این شخصیت در صدا و سیما ملی تا بحال دیده ام حس خوبی بهم نداده

 • پیوند نظر کیانوش بیرانوند کیانوش بیرانوند شنبه, 30 دی 1396 ساعت 22:27

  درود بر شما جناب محسن رستمی گرامی و مجموعه زحمتکش نشریه سیمره

 • پیوند نظر محمد محمد شنبه, 30 دی 1396 ساعت 22:19

  متشکر از یادآوری شمادوست عزیز: آری️ مهدی بازرگان پژوهشگر قرآن، نخستین دانشیار دانشگاه تهران، رئیس دانشکده فنی، موسس حزب نهضت آزادی ایران، نخست وزیر دولت موقت بعد از انقلاب، نماینده دور اول مجلس شورای اسلامی( در دوره‌های بعد رد صلاحیت شد) او مردی بود که صدایش شنیده نشد چه پیش از انقلاب و چه بعد از انقلاب. این یادآوری شما گوشه ای از زحمات این بزرگ مرد را یاد ما آورد .

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004