شما اینجا هستید: خانهسیاستاعتراضات اخیر، تلنگری بر مطالبات جامعه!

اعتراضات اخیر، تلنگری بر مطالبات جامعه! مطلب ویژه

یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 10:13 شناسه خبر: 3269 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

محسن رستمی- سیمره: با توجه به وقایع اخیر که در کشور به‌وقوع پیوست تفسیرها و تحلیل‌های مختلفی به لحاظ «سیاسی» و «جامعه‌شناختی» از طرف صاحب‌نظران و کارشناسان مختلف صورت گرفت که از زوایا و دریچه‌هایی خاص به  واکاوی و بررسی این پدیده و چرایی شکل‌گیری و عوامل دخیل در آن پرداختند که در جای خود قابل توجه و تامل می‌باشد و می‌تواند درصدی از «واقعیت نهفته» در بطن جامعه را به همراه داشته باشد؛ ولی نمی‌تواند معرف «ریشه» و «بنیان واقعی مسئله» باشد و فروکاستن آن به معیشت و اقتصاد خطای راه‌بردی و غیرواقع‌بینانه خواهدبود.


 همان‌طور که می‌دانیم جامعه ایران از صدسال پیش یعنی از «انقلاب مشروطیت» تا کنون همواره به دنبال «حاکمیت قانون» و «آزادی» و«اجرای عدالت» بوده‌است. ایرانیان در زمان‌ها و برهه‌های مختلف خواسته و«مطالبه‌ی تاریخی» خویش را به صراحت بیان کرده، بر آن تاکید و پافشاری نموده‌اند. اگر به دلایل و شرایطی وقفه‌ای در دست‌یابی به این آرمان‌های مغفول مانده ایجاد شده، نافی جهد و کوشش جامعه برای نیل به این مقصود نگردیده و دست از آرمان خویش برنداشته و تحقق آن را با روش‌ها و ابزارهای مختلف دنبال می‌کند.
انقلاب ۵۷ که شعار محوری و راه‌بردی آن همانا «استقلال»، «آزادی» و «جمهوری‌اسلامی» بود که عینیت و تبلور«آزادی» و«جمهوری» همانا «حاکمیت مردم» در تمام عرصه‌ها برسرنوشت خویش می‌باشد، رهاورد تاریخی  آن مبارزات طاقت‌فرسای مردان و زنان این سرزمین بوده که در کنار استقلال و اسلامیت بتوان به صورت متوازن به سه‌گانه «مذهب»، «ملیت»، «مدرنیته» در عرصه‌ی سیاست‌ورزی مبتنی بر توسعه‌ی همه‌جانبه و مدیریت جامعه توجه  و به رسمیت شناخته شود و هرگز یکی به نفع دیگری ضایع و خفیف نگردد و شرایط «نرمال» و «متعادلی» در عرصه‌ی «حاکمیتی» و «جمهورمردم» پدید آید که شاه‌کلید و وجه‌ی بارز آن«اصل پاسخ‌گویی» و «قبول مسئولیت» می‌باشد که مدلول و گواه آن اصول مربوط به حقوق ملت و نقش و جایگاه مردم در قانون اساسی است که به صراحت برآن تاکید گردیده‌است؛ از جمله اصول ۶،۵۶،۲۷، .... می‌باشد که متاسفانه در بعضی مواقع به حاشیه رفته و قرائت‌ها و  برداشت‌های سلیقه‌ای و جناحی از اولویت و مکانیزم اجرا برخوردار بوده و دوگانه‌ای متضاد میان ساخت قدرت به لحاظ حقیقی و قانون اساسی به عنوان گزاره حقوقی ایجاد نموده که می‌تواند بالقوه شرایط بحران‌زا و تنش‌آفرین را در عرصه‌ی سیاسی به همراه داشته باشد که محل نزاع و تفسیرهای گوناگون گردیده‌است. این موضوع حاکمیت دوگانه را در عرصه‌ی جامعه دامن می‌زند که تضعیف جایگاه و نقش مردم را به دنبال دارد و این حس و باور را تقویت خواهد کرد که رای و اراده‌ی مردم به شکل‌های گوناگون نادیده و مورد بی‌توجهی واقع و مباحث مربوط به آشتی ملی هر از گاهی مطرح می‌شود ناشی از این موارد است.
مگر می‌توان داعیه‌ی جمهوریت داشت ولی اجازه‌ی فعالیت و نضج گرفتن نقش احزاب مستقل در انتخابات و اداره‌ی جامعه را نداد‌؟
 مگر می‌توان جامعه‌ای را سراغ  داشت که بدون حضور رسانه‌ها و مطبوعات آزاد در مبارزه و پیش‌گیری از فساد قرین به توفیق و کامیاب بوده باشد؟
 مگر می‌توان مردم را صاحب اصلی کشور دانست ولی نقش و جایگاه تزینی و فرعی برای آن‌ها قائل بود؟
به هرحال نمی‌توان واقعیت‌های امروز جامعه و برآمدن نسل جوان را که به لحاظ جهت‌گیری‌های سیاسی- اجتماعی و  فرهنگی را که به‌گونه‌ای دیگر می‌اندیشند، نادیده انگاشت و مطالبات و خواسته‌های آن‌ها را مورد توجه قرار نداد. نسلی که درپی منزلت و جایگاه حقیقی خویش در مناسبات جامعه است و خواهان توجه و به رسمیت شناختن خواسته‌هایش  می‌باشد.
 این‌که بخواهیم با نگاه‌های سطحی و یک بُعدی و غیض‌آلود به تحلیل شرایط پرداخته و احکام محیرالعقول صادرکنیم ره به جایی نخواهیم برد جز این‌که چشمان خود را بر واقعیت‌ها و پیچیدگی‌های جامعه‌ی امروز ببندیم و در ماورای ذهن خویش توطئه را نشانه رویم و دردهای بی‌شمار جامعه را نادیده بگیریم و با دستان خویش بادهایی را خواهیم کاشت که هرطوفان آن می‌تواند چون سیلی بنیان‌برافکن همه چیز را و کیان ملک و میهن را بر باد دهد و درکام خویش فرو برد.

 ** سیمره‌ی شماره‌ی 438 (چهارم دی ماه 1396)

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004