شما اینجا هستید: خانهسیاست«حکمت»حکیم، یک پای ثابت پارلمان عراق

«حکمت»حکیم، یک پای ثابت پارلمان عراق

سه شنبه, 01 خرداد 1397 ساعت 08:47 شناسه خبر: 3554 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- خداداد ابراهیمی*: در انتخابات اخیر عراق بیش از هفت هزار نامزد در قالب 320 حزب سیاسی و ائتلاف و فهرست انتخاباتی، برای تصدی 328 کرسی پارلمان با هم رقابت کردند.


جریان «مقتدی صدر»: 54 کرسی، ائتلاف «الفتح» به رهبری «هادی العامری»47 کرسی، ائتلاف «النصر» به رهبری «حیدر العبادی»42 کرسی، ائتلاف «دولت قانون» به رهبری «نوری المالکی» 25 کرسی، حزب «دموکرات کردستان» به رهبری «مسعود بارزانی»25 کرسی، ائتلاف «الوطنیه» به رهبری «ایاد علاوی» 21 کرسی و حزب «حکمه الوطنی» به رهبری «سید عمار حکیم» با 20کرسی توانستند اکثریت کرسی‌های پارلمان عراق را تصاحب کنند. دراین میان شخصیت‌های دینی و سیاسی وفعالان رسانه‌ای همواره به سید عمارحکیم رهبرجوان«حکمه الوطنی» عراق و نقش او درتحولات سیاسی این کشور ، نگاه‌ها و تحلیل‌هایی ویژه داشته‌اند؛
سید عمار حکیم رهبر جبهه ملی حکمت عراق، سیاست‌مدار شیعه عراقی و رییس سابق مجلس اعلای اسلامی عراق است. وی پس از مرگ پدرش عبدالعزیز حکیم در اوت سال ۲۰۰۹ به این مقام انتخاب شده بود. عمارحکیم بنابر دلایلی که وی آن را جوان‌گرایی حزبی تلقی می‌کند از حزب قدیمی مجلس اعلا خارج شد و حزب جدیدی به نام «الحکمة الوطنی» را تأسیس کرد. عمار حکیم معتقد است سیستم حکومتی غیرمتمرکز بهترین گزینه برای حل بسیاری از مشکلات از جمله فساد اداری، عقب‌ماندگی سیستم مدیریتی و بیکاری شدید در عراق است. ازدیدگاه او، فدرالیسم گزینه‌ای نیست که آن را بپذیریم یا با آن مخالفت کنیم بلکه یک حقیقت در قانون اساسی کشور است. اما در عین حال باید اختیارات دولت مرکزی مورد احترام قرار گیرد تا یک دولت قدرتمند در کشور حاکم باشد. سید عمار حکیم معتقد است سیاست تخریب دیگران که از سوی برخی از طرف‌های سیاسی در عراق پیگیری می‌شود به نفع هیچ‌کس نیست.
عمارحکیم نزد شیعیان خاصه مردم جنوب عراق محبوبیت و مطلوبیتی خاص دارد و به لحاظ خط مشی عقلایی درحوزه‌ی دین وسیاست همواره با اقبال مردم مواجه بوده و بخش قابل تأملی از آرای انتخاباتی عراق را به خود اختصاص داده است.
حزب وی درانتخابات اخیر عراق توانست با تصاحب 20 کرسی از پارلمان عراق، یکبار دیگر نفوذ چشم‌گیر و تأثیرگذار دینی خود را در تحولات عراق جدید انعکاس دهد.
پیش از این عمار حکیم در انتخابات 2010 پارلمان عراق که اولین تجربه‌ی سیاسی بزرگ وی به عنوان رییس مجلس اعلای اسلامی عراق بود با شرکت در ائتلاف ملی عراق به همراه احزاب شیعی از جمله جریان صدر، حزب فضیلت و جنبش اصلاح ملی تحت رهبری ابراهیم جعفری توانستند در انتخابات 70 کرسی را از آن خود کنند که سهم مجلس 35 کرسی بود. بعد از آن در انتخابات پارلمانی 2014 مجلس با ائتلاف المواطن وارد انتخابات پارلمانی عراق شد.
این یک واقعیت ملموس است که شخصیت اثرگذار سیاسی و نفوذ دینی عمارحکیم موجب گردیده تا اغلب احزاب سیاسی و دولتمردان عراق  همواره تحرکات سیاسی و موضع‌گیری‌های دینی او را رصد کنند و در بزنگاه های خطیر انتخاباتی و سیاسی به پیروزی خود در سایه ائتلاف با حزب جوان وی سخت امیدوار باشند.
حالا دیگر حکیم یک زعیم سیاسی- مذهبی جوان شمرده نمی‌شود به نظر می‌رسد که تحولات پیاپی عراق از وی سیاستمداری کمال یافته ساخته باشد. با این نگاه که«حکمت» حکیم همواره یک پای ثابت پارلمان عراق است، آحاد مردمی و کُنشگران سیاسی به زعامت دینی وی در راستای ثبات  سیاسی و توسعه‌ی همه جانبه عراق جدید بیش ازپیش امیدوارند.
*روزنامه‌نگار

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004