شما اینجا هستید: خانهسیاستدگرگونی زمانه و چشم‌انداز سپید " اون"

دگرگونی زمانه و چشم‌انداز سپید " اون" مطلب ویژه

سه شنبه, 22 خرداد 1397 ساعت 11:07 شناسه خبر: 3597 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

دکترحسین سلاح‌ورزی: تا همین چند ماه پیش " اون " جوان ، رهبر کره‌ی شمالی، وارث یک سرزمین سوخته درآتش ناکارآمدی و شهروندانی درمانده که بردگی مدرن را با مدارا و بردباری پذیرفته بودند، هرروز و هرساعت در شیپور نبرد و رجزخوانی با آمریکا زندگی را سپری می‌کرد. اونِ جوان که گفته می‌شود در یک کشور اروپایی به‌طور ناشناس درس خوانده است اما شاید دنبال بهانه‌ای بود که راه بی‌راهه نبرد را رها و به کاروان دوستی و آشتی جهانی برسد. در دل و ذهن این رهبر سرسخت دیروز و مداراجو و نرم‌خوی امروز چه گذشت؟ کدام سخنان و نشانه‌ها از کدام زبان و در باره کدام شوربختی مردم ستم‌دیده کره‌ی شمالی برای این رهبر گفته شد که او را از دشمنی و گوشه‌نشینی به دوستی و برگشت به دنیای آزاد روانه کرد؟

 

این‌ها پرسش‌های بسیار ارزشمندی‌اند اما بدون چون و چراباید بپذیریم اهمیت آن‌ها به ویژه در روزگاری که درآن به سرمی‌بریم دربرابر گستردگی و ژرفای این برگشت دلاورانه ناچیز است. در روزهای تازه سپری شده چند نکته برجسته در فرآیند رویگردانی از دشمنی به دوستی پیونگ یانگ از سوی رسانه‌ها انتشار یافته است که نگاهی کوتاه به آن‌ها دراین دوران شگفت‌انگیز به درد می‌خورد و اگر ژرف کاو باشیم درس‌آموز است:

ا زمانه دیگر شده است: این پیام بسیار ارجمندی است که امروزازسوی  برنامه‌نویسان، نویسندگان و اداره‌کنندگان رسانه‌ی پیونگ یانگ به دنیا فرستاده شد. این پیام ژرف و بنیادین از زبان رسانه‌هایی که از 1953 تا همین چندهفته پیش یک‌سره به بخشی از جهان ناسزا می‌گفتند و چشم و گوش و ذهن شهروندان را با اخبار و تحلیل‌های جهت‌دار و در خدمت حاکم کور و کر و بسته بودند، می‌توان برای همه‌ی آدمیان و همه‌ی مدیران و مسئولان کشورهای گوناگون از جمله ایران ارجمند مفید دانست. بفهمیم که دنیای امروز برخلاف تبلیغات زهرآگین طرفداران اندیشه تضاد و نبرد مداوم ا دنیایی دوست‌داشتنی است که از درد و رنج میلیاردها انسان کاسته  است. این دنیایی که در آن هستیم با همه سرسختی‌هایش نابرابری‌ها را نیز کاهش می‌دهد و این آرزوی بزرگ انسان نیز از همین  مسیر دوستی و سازش لباس عمل می‌پوشد.

 

۲-توسعه‌ی اقتصادی به جای توسعه‌ی نظامی:  درحالی که هرگز گمانه‌زنی‌ها در باره‌ی مناسبات کره‌ی شمالی و آمریکا براین اساس استوار نبود که صلح درراه است اما به نظر می‌رسد پسر سرکش سرزمین تهی‌دست به سرعقل آمده است. این برگشت به دوستی اگر در پویش خوش یمن خویش با دست‌انداز مواجه نشود به نظر می‌رسد یک دلیل اساسی داشته است و آن درک رهبری کره‌ی شمالی از تفاوت معنادار توسعه اقتصادی به جای توسعه‌ی نظامی است. رهبر کره‌ی شمالی برزبان آورده است که از این پس می‌خواهیم به جای گسترش تولید جنگ‌افزار به توسعه‌ی اقتصادی برسیم. دیدن بهروزی و خوش‌بختی شادی شهروندان برادران جنوبی از یک‌سو و اندازه‌گیری ژرفای تهی‌دستی، اندوه و ناخوشی شهروندان ستم‌کش شمالی که هردو سرزمینی یک‌سان دارند این دگرگونی ذهنی را در رهبر جوان کره شمالی پدیدارکرده است.

 

توسعه‌ی اقتصادی و پیش‌رفت در مسیر بهروزی مردم و دوری‌گزینی از توسعه‌ی نظامی و دانستن این نکته که توسعه‌ی نظامی کره‌ی شمالی بدون اقتصاد نیرومند، یک توسعه‌ی پوشالی و سست است، دنیایی تازه دربرابر کره شمالی گشوده است. چشم‌اندازی روشن و دنیایی پر از امید و خوش‌بختی چیزی است که رهبری کره‌ی شمالی به شرط ایستادگی در جاده‌ی دوستی برای شهروندان این سرزمین می‌آورد. زمانه دیگر شده است: این درس و پیامی خوش‌یمن از سوی کره شمالی برای مردم جهان است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004